MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych

Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Ostrzeżenie ma związek z utrzymującą się złą sytuacją epidemiczną na świecie spowodowaną wzrostem zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

 

“Po konsultacjach z Głównym Inspektoratem Sanitarnym, w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną COVID-19 na świecie, spowodowaną dynamicznym narastaniem liczby zakażeń i zachorowań wywołanych wirusem SARS-CoV-2, MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne” – czytamy na stronach resortu spraw zagranicznych.

Jak zaznaczono w poniedziałkowym komunikacie, “podejmując decyzję o wyjeździe należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych”.

Szczegółowe informacje na temat sytuacji epidemiologicznej i warunków wjazdu do poszczególnych państw są dostępne na stronach MSZ, w zakładce “Informacje dla podróżujących”.

Resort spraw zagranicznych zachęca ponadto do śledzenia bieżących doniesień na temat zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem przed wyjazdem za granicę na stronie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała poinformował w poniedziałek o zmianie zasad kwarantanny dla osób przybywających do Polski. Osoby spoza strefy Schengen mają być po przyjeździe kierowane na kwarantannę; natomiast przyjezdni ze strefy Schengen mogą jej uniknąć pod warunkiem, że przedstawią negatywny wynik testu na COVID-19, przeprowadzonego nie wcześniej niż na 48 godzin przed wjazdem na teren naszego kraju. Osoby przyjeżdżające do Polski będą miały jednak możliwość wykonania testu tu na miejscu. Jego negatywny wynik będzie oznaczał możliwość zdjęcia kwarantanny.