Co drugi polski turysta na zagranicznych wakacjach bez ubezpieczenia

Ponad 54 proc. turystów wyjeżdżających na wakacje za granicę nie posiada żadnego ubezpieczenia – wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ posiada 13,5 proc. podróżnych.

Polacy na wakacjach lubią ryzykować. Ponad 54 proc. turystów wyjeżdżających na zagraniczne wakacje nie skorzysta z żadnego ubezpieczenia. Jeśli zdecyduje się już na polisę, będzie to karta EKUZ (…) – tak wybierze 13,5 proc. – lub standardowe ubezpieczenie w biurze podróży – 12 proc.” – czytamy w opublikowanym w czwartek komunikacie.

Z badania wynika, że niecałe 8 proc. turystów wykupi polisę w firmie ubezpieczeniowej, a 2,2 proc. osób skorzysta z innej polisy, np. oferowanej w karcie kredytowej. Ponad 10 proc. jeszcze nie zdecydowało, czy skorzysta z ubezpieczenia – dodano.

Jak zaznaczyła Monika Masztakowska z firmy Diners Club Polska (DCP), która upubliczniła badanie, nadal większość Polaków wyjeżdża na zagraniczne wakacje bez ubezpieczenia. “Podobnie jak rok temu, zrobi tak co drugi turysta. Jest to mniej niż jeszcze w 2017 r., kiedy za granicę bez polisy wyjeżdżało ponad 70 proc. badanych, jednak odsetek nadal jest duży” – wskazała.

Dodała, że powodów takich decyzji może być wiele, jednym z nich są oszczędności. “Musimy jednak pamiętać, że wyjazd bez ubezpieczenia jest bardzo ryzykowny, szczególnie jeśli podróżujemy w dalsze zakątki świata. Warto też pamiętać, że ubezpieczenie nie musi być drogie” – zaznaczyła.

Z badania wynika, że wyjazdy bez ubezpieczenia determinują m.in. zarobki. Im większy dochód tym chętniej wykupujemy polisę. Ponad trzy czwarte ankietowanych o dochodach do 2 tys. zł wyjeżdża bez ubezpieczenia. W przypadku osób z zarobkami między 2 a 3 tys. zł już 56,2 proc. Dodano, że osoby najlepiej zarabiające (powyżej 5 tys. zł) najczęściej wykupią również polisę bezpośrednio w firmie ubezpieczeniowej – 44,4 proc.

Jak zauważa Masztakowska, wyjeżdżając na wakacje na terenie Unii Europejskiej z kartą EKUZ, warto pamiętać, że pokrywa ona różne świadczenia w zależności od kraju członkowskiego. “Jeśli dane świadczenie jest refundowane w Polsce, nie znaczy to, że w innym państwie również będzie. Natomiast w przypadku standardowych ubezpieczeń w biurze podróży, często mają one niskie sumy gwarantowane” – wskazała.

W badaniu podano ponadto, że bez ubezpieczenia na zagraniczne wakacje decyduje się aż 70 proc. respondentów z małych miast (do 50 tys. mieszkańców), a ci, którzy zdecydowali się na polisę, wybierają standardowe ubezpieczenie w biurze podróży – zadeklarował tak co czwarty pytany.

Według spółki, podobnie jest w przypadku mieszkańców wsi. Ponad 62 proc. zadeklarowało wyjazd bez żadnej polisy, 12 proc. zadeklarowało wykup standardowego ubezpieczenie w biurze podróży, a z karty EKUZ korzysta 5,5 proc. pytanych. Po specjalną polisę u ubezpieczyciela sięga 12,4 proc.

Najrzadziej bez polisy wyjeżdżają ankietowani z metropolii powyżej 500 tys. mieszkańców – 28,4 proc.” – wskazano. Dodano, że ponad 15 proc. wykorzystuje kartę EKUZ, 6,6 proc. decyduje się na standardowe ubezpieczenie w biurze podróży, a 6,1 proc. wykorzysta inną polisę, np. oferowaną przez karty kredytowe. Według badania, co czwarty z tej grupy najchętniej sięga po ubezpieczenie bezpośrednio do ubezpieczyciela.

Badanie zostało zrealizowane przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych 25-26 kwietnia 2019 r. metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), na ogólnopolskiej grupie 1100 pełnoletnich Polaków.

Diners Club Polska jest częścią Diners Club International, najstarszego wydawcy kart płatniczych oraz jednej z największych niebankowych instytucji finansowych na świecie, działa w ponad 190 krajach.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.