AWF Poznań ze złotem Akademickich Mistrzostw Polski w unihokeju

Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu zwyciężyła w Akademickich Mistrzostwach Polski w unihokeju. Drużyna, której zabrakło w turnieju przed rokiem, gdy inaugurowano AMP w unihokeju, teraz spisała się na medal i to od razu złoty.

 

Od poniedziałku w Warszawie rywalizowały dwadzieścia dwie uczelnie, czyli o osiem więcej, niż przed rokiem. Spotkania w formule SWISS, czyli z trzema graczami w polu, rozgrywane były na trzech boiskach przygotowanych w halach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Uniwersytetu Warszawskiego. Główną areną zmagań były obiekty sportowe na Ursynowie, gdzie rozegrano większość z 63 meczów.

W finale broniąca tytułu Akademia Górniczo-Hutnicza spotkała się z drużyną AWF Poznań, która nie brała udziału w walce o pierwsze historyczne medale w unihokeju. Decydujący mecz miał być rewanżem za pojedynek grupowy zakończony remisem 4:4. Po drodze do tego starcia krakowianie pokonali w półfinale Politechnikę Gdańską (10:4), a poznaniacy wygrali z Politechnikę Rzeszowską (3:1).

Decydujący mecz szybko ułożył się po myśli graczy AWF, którzy wyszli na prowadzenie 4:0. Choć AGH w pewnym momencie zdołał zmniejszyć straty do stanu 4:6, to mecz zakończył się wygraną uczelni ze stolicy Wielkopolski 13:8. Poziom meczu był wysoki, bo na parkiecie wystąpili zawodnicy i zawodniczki grający w klubach ekstraligi czy reprezentacji Polski.

– Czuliśmy lekki zawód, bo nie mogliśmy przyjechać rok temu. Rozumiem jednak, że uczelnia dbała o nasze zdrowie. Super, że mogliśmy wystartować tym i wygrać zmagania akademickie. Wcześniej zdobywaliśmy trzy medale podczas Akademickiego Pucharu Polski, ale nigdy nie mieliśmy złotego. Teraz udało się to osiągnąć w oficjalnych AMP-ach – powiedział zadowolony Miron Łada z AWF Poznań.

Utrata wielu bramek w finale nie przyćmiła dobrej postawy Klaudii Jachymiak z AGH Krakow, która została wybrana najlepszą bramkarką turnieju – zawodniczka została wyróżniona tym mianem już drugi raz z rzędu.

– Bramkarski strój nie jest ciężki, ale jest w nim duszno. Wszystko jest jednak kwestią przyzwyczajenia, bo bronię już 10 lat. Na tej pozycji ważna jest siła nóg, rąk oraz pleców. Uważam że unihokej to sport dla wszystkich i nie jest drogi w uprawianiu. Być może dlatego często jest też uprawiany na lekcjach wychowania fizycznego w szkołach, bo potrzebne są nam kije, piłeczka i strój bramkarski który jest najdroższy – powiedziała reprezentantka AGH Kraków.

W meczu o brąz doszło do starcia pomiędzy inżynierami. Lepsza okazała się Politechnika Rzeszowska, która pokonała Politechnikę Gdańską 7:3 i obroniła 3 miejsce wywalczone przed rokiem.

MVP turnieju zostali wybrani Dawid Korpan i Patrycja Hliwa z AWF Poznań.

Klasyfikacja Akademickich Mistrzostw Polski w unihokeju


1. Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu


2. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie


3. Politechnika Rzeszowska


4. Politechnika Gdańska 


5. Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku 


6. Uniwersytet Warszawski 


7. Uniwersytet Zielonogórski 


8. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu


9. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie


10. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie