Rozpoczął się sezon grzewczy i… pożarów sadzy w kominach

Chłodniejsze dni i noce sprawiły, że oficjalnie można mówić o rozpoczęciu sezonu grzewczego. Właściciele domów jednorodzinnych oraz wielorodzinnych ogrzewający wodę czy dom opałem powinni pamiętać jednak o sprawdzeniu drożności kominów. W przypadku jej braku może dojść do pożaru.

 

W piątkowy wieczór strażacy z JRG 6 Poznań Krzesiny wraz z OSP Kórnik interweniowali w Kórniku, gdzie w budynku przy ul. Zwierzynieckiej doszło do pożaru sadzy w przewodzie kominowym. Na szczęście sytuację szybko udało się opanować.

Co roku jednak strażacy przypominają o ogromnym zagrożeniu, jakie mogą stanowić niedrożne przewody kominowe. Zapalenie się sadzy może wywołać pożar, który szybko może objąć cały budynek, a także doprowadzić do zaczadzenia domowników.

Dym będzie „cofał się” do części mieszkalnej. W przypadku pożaru sadzy ogień często obejmuje dach, a następnie poddasze czy piętro, a w przypadku późnego zauważenia ognia nawet całe domy.

By tego uniknąć należy regularnie kontrolować i czyścić kominy. W ten sposób uniknie się nie tylko pożaru, ale także… mandatu, który w niektórych sytuacjach można otrzymać za nieprawidłowe dbanie o przewody kominowe. W przypadku powstania szkód, możliwość poświadczenia o regularnym czyszczeniu komina będzie również pomocna do uzyskania ubezpieczenia. Zdarza się, że firmy ubezpieczeniowe nie wypłacają pełnych odszkodowań, gdy okazuje się, że do pożaru sadzy doszło w wyniku zaniedbania właściciela budynku.