Wyjątkowa wystawa fotografii na stulecie MTP

Emocje, ludzie, klimat – właśnie na tych elementach skupia się wyjątkowa wystawa „Zatrzymanie w targowym kadrze – sto lat w targów w Poznaniu”, którą od wczoraj można oglądać w Fotoplastykonie Poznańskim. To zupełnie inny niż zwykle sposób ukazania historii tego ważnego dla stolicy Wielkopolski miejsca.

 

Wystawa w Fotoplastykonie jest elementem obchodów stulecia Międzynarodowych Targów Poznańskich. Twórcy postanowili stworzyć ją w oparciu o nietypowe zdjęcia. Nietypowe, bo zwykle Targi Poznańskie ukazywane są przez pryzmat wielkich imprez i wydarzeń. Tym razem jednak pierwszoplanową rolę pełnią… ludzie i ich emocje.

Wyjątkowa wystawa składa się z 48 fotografii, które wraz z dodatkowymi zdjęciami tworzą wspólną historię – opowieść o stuleciu Targów Poznańskich ukazanych oczami ludzi, którzy je współtworzyli, czyli wystawców i zwiedzających.

„Zobaczyć można tu tłumy czekające na otwarcie Międzynarodowych Targów Poznańskich w 1955 roku – a także pawilonu tajemniczo nazwanego „Pijalnią win i płynnego owocu”. Jest słynna 120-metrowa kolejka górska z Powszechnej Wystawy Krajowej w 1929 r. i mobilna placówka pocztowa z 1949 roku. Zobaczyć można też Wieżę Górnośląską, zbombardowaną podczas II wojny światowej, i robotników, którzy w jej miejscu w 1955 r. stawiali Iglicę” – wskazuje Grupa MTP

To niezwykły sposób na ukazanie miejsca tak ważnego nie tylko dla miasta i jego mieszkańców, ale także całego regionu.

Ekspozycja dostępna jest od 1 października 2021 roku do 31 stycznia 2022 w Centrum Informacji Kulturalnej, gdzie mieści się Fotoplastykon Poznański, czyli przy ul. Ratajczaka 44.

Organizatorami wystawy są Wydawnictwo Miejskie POSNANIA i Grupa MTP, z której archiwum pochodzi większość prezentowanych tam zdjęć.

Wystawa jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-18:00 oraz w soboty od 10:00 do 17:00.