Dwanaście przejść dla pieszych z doświetleniem. Sprawdź gdzie?

Rok 2021 przyniósł poprawę bezpieczeństwa i komfortu pieszych w kilkunastu miejscach w całym mieście. Doświetlanie przejść dla pieszych to jedno z najważniejszych działań konsekwentnie realizowanych przez Zarząd Dróg Miejskich.

Każdego roku kolejne „zebry” zyskują dodatkowe oświetlenie, dzięki któremu korzystający z nich piesi są lepiej widoczni. Poprawia to ich bezpieczeństwo, ale również wygodę. W tym roku doświetlenie przejść dla pieszych zostało wykonane w dwunastu miejscach, a realizacja trzynastej lokalizacji planowana jest na styczeń 2022 roku.

Zarówno liczba przejść doświetlonych w tym roku, jak i przeznaczone na ten cel środki finansowe są zbliżone do ubiegłorocznych, kiedy to dodatkowe oświetlenie pojawiło się w piętnastu miejscach i kosztowało ponad 437 tysięcy złotych. W tegorocznym budżecie na dodatkowe oświetlenie „zebr” zarezerwowano łącznie ponad 465 tysięcy złotych. Kwota ta była wydatkowana na realizację kolejnych zadań, polegających na zaprojektowaniu i wykonaniu doświetlenia aż do momentu jej wyczerpania.

Lista miejsc wymagających montażu doświetlenia jest przygotowywana przez Miejskiego Inżyniera Ruchu i ZDM w oparciu o rekomendacje rad osiedli i radnych Miasta Poznania. W tym roku w oparciu o tę listę wykonane zostało dodatkowe oświetlenie następujących przejść dla pieszych:

 1. ul. Głuszyna 127,
 2. ul. Głuszyna w pobliżu OSIR,
 3. ul. Sypniewo 32,
 4. ul. Malwowa w rejonie skrzyżowania ulic Żonkilowej i Malwowej,
 5. ul. Brzask w rejonie skrzyżowania ul. Brzask i ul .Sierakowskiej,
 6. ul. Swoboda przy Szkole Podstawowej nr 88,
 7. ul. Radojewo 20,
 8. ul. Naramowicka przy skrzyżowaniu z ul. Widłakową,
 9. ul. Umultowska – przejście na łączniku z Naramowicami na przedłużeniu ulicy Łużyckiej wzdłuż Lasku Piątkowskiego/Rezerwatu Żurawiniec,
 10. ul. Stróżyńskiego w pobliżu szkoły,
 11. ul. Za Cytadelą przy skrzyżowaniu z ul. Brandstaettera,
 12. ul. Szczepankowo przy skrzyżowaniu z ul. Roślinną.

W styczniu 2022 roku powinno zakończyć się wykonanie doświetlenia przejścia dla pieszych przez ul. Kościelną w rejonie stacji paliw.