Rozpoczęła się kolejna edycja Poznańskiego Kolędowania

W niedzielę, 26 grudnia, rozpoczyna się cykl koncertów w ramach czternastej edycji Poznańskiego Kolędowania, organizowanego przez Poznański Chór Chłopięcy. W tym roku celem wydarzenia jest nie tylko wspólne świętowanie Bożego Narodzenia, ale przede wszystkim zbiórka datków na trzyletniego chorującego chłopca.

 

Każdego roku, w okresie świątecznym startuje Bożonarodzeniowy Festiwal Muzyczny – Poznańskie Kolędowanie, do którego zapraszają członkowie Poznańskiego Chóru Chłopięcego. Na scenie nie zabraknie wyjątkowych koncertów o tematyce świątecznej w wykonaniu nie tylko znanych, poznańskich artystów, ale także chórów, zespołów wokalnych oraz orkiestry.

W sumie odbędzie się 16 niesamowitych koncertów na terenie Poznania.W niedzielę, 26 grudnia, o godz. 13.15, w Kościele św. Jana Vianneya, cykl zainaugurowano wspólnie  z Sołackim Chórem Kameralnym i dyr. Marianną Majchrzak.

We wtorek, 28 grudnia, o godz. 19:15, w Kościele Najświętszej Bogarodzicy Maryi na os. Stare Żegrze wystąpi Affabre Concinui – męski zespół muzyczny. Następnego dnia, tym razem w Kościele oo. Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła, o tej samej godzinie, rozbrzmią głosy Chóru Dziewczęcego Skowronki z dyr. Alicją Szelugą.

Kolejne zaplanowane koncerty przypadają już na 2022 rok. W pierwszym tygodniu nowego roku, 6 stycznia, o godz. 12.30 w Kościele Pierwszych Polskich Męczenników wystąpi Poznański Chór Canticorum wraz z dyr. Robertem Kurczewskim. Tego samego dnia, o godz. 19.15 w Kościele Cyryla i Metodego Apostołów Słowian będzie można posłuchać Żeńskiego Kwartetu Wokalnego BeFour. Poznańskie Senioritki z dyr. Ewą Wodzyńską pojawią się 7 stycznia, o godz. 17.00 w Domu Kultury Stokrotka. W Kościele św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty – 8 stycznia, o godz. 18.45, wystąpi Mosiński Chór Kościelny pw. św. Cecylii z dyr. Leszkiem Marciniakiem oraz Kompania Druha Stuligrosza z dyr. Andrzejem Niedziałkowskim.

Szereg kolejnych nadzwyczajnych koncertów odbędzie się również 9 stycznia, kiedy to o 13.30 rozpocznie się koncert Poznańskiego Chóru Chłopięcego (dyr. Jacek Sykulski) w Kościele św. Franciszka z Asyżu, a później o godz. 19.00 w Kościele św. Marcina wystąpi Zespół Wokalny Minimus (dyr. Sławomira Raczyńska). Natomiast o godz. 19.45 w Kościele św. Trójcy do wspólnego kolędowania zaproszą Chór Męski Arion (dyr. Jacek Pawełczak) oraz Chór Mieszany Soli Deo (dyr. Magdalena Szcześniewska). O tej samej godzinie, jednak w innej lokalizacji – w Kościele Garnizonowym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego wystąpi SOPRANISSIMO z Agnieszką Adamczak, Agnieszką Sokolnicką oraz Joanną Horodko.

W Kościele św. Wojciecha, 10 stycznia, o godz. 19:30, będzie można posłuchać Zespołu Wokalnego Affectus z kier. art. Tomaszem Karwańskim.

Ostatnie z zaplanowanych wystąpień muzycznych odbędą się 15 i 16 stycznia w Bazylice św. Józefa przy Klasztorze Karmelitów Bosych, Kościele św. Boromeusza, Kolegium Rungego oraz Kościele św. Ojca Pio z Pietrelciny. W Bazylice Św. Józefa, 15 grudnia, o godz. 19.00 wystąpią Chór Dziecięcy Kukułeczki z dyr. Anną Michalak, Chór Dziewczęcy Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego z dyr. Laurą Stieler oraz Zespół Wokalny Alla Fine z dyr. Laurą Sieler i Dominiką Nakielną. Dzień później, 16 grudnia, o godz. 13.00 w Kościele św. Boromeusza kolędować będzie Chór Kameralny Dysonans, kolejno o godz. 18.00 w Kolegium Rungego – Poznański Chór Kameralny Fermata oraz Orkiestra Uniwersytecka Centrum Kultury Studenckiej UP z dyr. Mateuszem Sibilskim. Ostatnim odbywającym się występem w ramach XIV edycji Poznańskiego Kolędowania będzie wykon Chóru Mieszanego Hasło (dyr. Kateryna Ciszak) w Kościele św. Ojca Pio z Pietrelciny, o godz., 19.15 również tego dnia.

Tegoroczna edycja Festiwalu Muzycznego nie tylko zbierze znakomitych poznańskich artystów oraz pozwoli na wspólne przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia i czasu po nich. Poznańskiemu Kolędowaniu przyświeca cel charytatywny. W czasie trwania koncertów każdy będzie mógł przekazać datki na leczenie trzyletniego Kajtusia. Chłopiec ciężko choruje na niezwykle rzadką, genetyczną chorobę Canavan. Jedyną szansą na uratowanie jego życia jest terapia genowa, realizowana w USA. Koszt takiego leczenia wynosi 5 000 000 zł.

Wstęp na Bożonarodzeniowy Festiwal w Poznaniu jest w pełni bezpłatny, zatem jeśli ktoś chce podziękować organizatorom i artystom za to niezwykłe wydarzenie, może przekazać datek na akcję charytatywną na rzecz chłopca.

Pomóc Kajtusiowi będzie można nie tylko w trakcie trwania festiwalu, ale również poprzez zbiórkę online.