Nowy sezon Poznańskiego Roweru Miejskiego z dodatkowymi strefami 4G

Za niecałe dwa tygodnie rozpocznie się nowy sezon Poznańskiego Roweru Miejskiego. System w ostatnich latach traci na popularności wśród mieszkańców Poznania, jednak nie znaczy to, że nie przygotowano w tym roku zmian, które mają sprawić, że będzie on atrakcyjniejszy dla użytkowników.

 

Będzie to już 11. sezon Poznańskiego Roweru Miejskiego. Ruszy 1 marca 2022 roku i od tego czasu uruchomionych będzie osiem kolejnych stref oraz 87 dodatkowych rowerów bezstacyjnych.

Podobnie jak w ubiegłym roku, bezpłatne 30 minut wypożyczenia będzie bezpłatne dla posiadaczy karty PEKA z ważnym biletem okresowym. Dla pozostałych pierwsze pół godziny wypożyczenia będzie płatne złotówkę.

Rowery powrócą do użytkowników po dokładnych przeglądach i remontach. Operator zapewnia także, że sprawdzono też całą infrastrukturę związaną z systemem.

W tym sezonie do dyspozycji użytkowników będzie niemal 100 rowerów 3. generacji, które będzie można wypożyczać i zwracać w 112 stacjach.

Przy trzech stacjach: Malta Ski, Termy Maltańskie i Rondo Śródka dostępne będą rowerki miejskie dla dzieci. Dzięki temu możliwe będą rekreacyjne rodzinne przejazdy w rejonie Jeziora Maltańskiego.

Z myślą o najmłodszych, w 76 rowerach zamontowane będą foteliki służące do przewozu dzieci.

System rozwijany jest głównie w sferze 4G. W tym roku dostępne będą 833 rowery tej generacji z dodatkowymi 30 jednośladami elektrycznymi 4G. Będzie można je wypożyczać i zwracać w 178 miejskich strefach, w tym 80 które znajdują się w okolicach stacji PRM 3G.

ZTM przypomina, że Strefa Centrum obejmuje cały obszar wewnątrz I ramy komunikacyjnej z wyłączeniem płyty Starego Rynku.

Obecna umowa z operatorem PRM obowiązuje do 31 grudnia 2022 roku. Z uwagi m.in. na mniejsze zainteresowanie rowerami miejskimi w ostatnich latach analizowane są różne scenariusze dotyczące dalszego rozważane są różne scenariusze dotyczące przyszłości systemu (więcej na ten temat pisaliśmy tutaj). Trwa także analiza dokumentów złożonych przez potencjalnych nowych operatorów systemu.