Poznań i Kraków wymienią się tramwajami. Poznański “kanciak” będzie woził krakowskich pasażerów

Poznań i Kraków wymienią się… tramwajami. Wymiana będzie miała charakter czasowy i dotyczy historycznych pojazdów, które będą atrakcjami turystycznymi w stolicach Wielkopolski i Małopolski.

 

Charakterystyczny „kanciak”, czyli tramwaj 102N po raz pierwszy wyjechał na ulice Poznania w 1970 roku rozpoczynając kursowanie na linii numer 6. W regularnym ruchu wagon był wykorzystywany do 2001 roku.

W kolejnych latach poddano go generalnemu remontowi, dzięki czemu od 1 grudnia 2004 roku znów może jeździć po Poznaniu. Wykorzystywany jest jednak na liniach historycznych i turystycznych jako atrakcja dla mieszkańców i turystów. Ostatnio kursował po mieście z okazji Dnia Kobiet, kiedy to z jego pokładu rozdawano kwiaty dla pasażerek.

Miejskie spółki z Poznania i Krakowa postanowiły urozmaicić atrakcje w swoich miastach, dzięki czemu na wakacyjnych kursach linii turystycznych będzie można zobaczyć w Wielkopolsce tramwaj z Krakowa. Krakowianie z kolei na swoich ulicach ujrzą charakterystycznego poznańskiego „kanciaka”.

W ramach wymiany do stolicy Małopolski pojechał poznański 102N, natomiast z Krakowa do Poznania przyjedzie krakowski 4N. Będzie to dodatkowa atrakcja szczególnie dla miłośników komunikacji zbiorowej i historycznych pojazdów szynowych, którzy będą mogli zobaczyć starą 4N w ruchu na poznańskich ulicach. Wybierając się do Krakowa poznaniacy zobaczą z kolei „swojego” kanciaka w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej.