41 lat temu na poznańskie ulice wyjechał tramwaj z 4 wagonami

Niewiele brakowało, a po poznańskich ulicach kursowałyby tramwaje z czterema wagonami. Przejazd był jednak tylko jeden, dokładnie 39 lat temu i wzbudził duże zainteresowanie przechodniów.

MPK Poznań od dawna ma w zwyczaju analizowanie wyzwań na przyszłość i wyprzedzanie trendów. Obecnie to głównie inwestycje w nowoczesny tabor przyjazny nie tylko pasażerom, ale też środowisku. Okazuje się jednak, że myślenie przyszłościowe towarzyszyło spółce od lat.

Na początku lat 80. Wielkopolskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne myśląc o przyszłych wymogach przewozowych rozwijało swój tabor, rozważając różne możliwości sprostania potencjalnie rosnącemu zainteresowaniu komunikacją miejską. W październiku 1982 roku otrzymało sześć nowych wagonów typu 105Na z Konstalu. To wagony dobrze znane poznaniakom nawet dziś.

Postanowiono wówczas przetestować rozwiązanie polegające na połączeniu ze sobą czterech wagonów. Uznano, że może to być rozwiązanie problemu dużego zainteresowania poszczególnymi liniami i trasami.

Zdecydowano się na jazdę próbną, która odbyła się dokładnie 41 lat temu – 13 listopada 1982 roku.

O godzinie 10:34 z zajezdni przy ul. Głogowskiej na trasę wyjechał czterowagonowy tramwaj, który poruszał się ul. Głogowską, Roosevelta, Pułaskiego do pętli Serbska i z powrotem.

Przejazd wzbudzał zainteresowanie przechodniów. Ostatecznie jednak nie zdecydowano się na takie jazdy. Do ruchu włączono za to potrójne wagony, które można było spotkać na ulicach w latach 1988-1992.