Rowery, pandemia, biznes i wojna tematami rozmów z ambasador Królestwa Niderlandów, która odwiedziła Poznań

Infrastruktura rowerowa, wojna w Ukrainie, skutki pandemii i kapitał zagranicznych firm w Poznaniu to główne tematy poruszone podczas spotkania Jacka Jaśkowiaka z Daphne Bersmą, ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce, które odbyło się w poznańskim magistracie.

 

Prezydent Poznania przyjął w Urzędzie MIasta urzędującą od sierpnia 2019 roku Daphne Begsma, ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce.

Jednym z tematów rozmów była kwestia infrastruktury rowerowej, która w Holandii jest uznawana za jedną z najlepszych, jeśli nie najlepszą na świecie. Poznań dąży do zwiększenia zainteresowania poruszaniem się rowerem po mieście, inwestując w drogi, ścieżki, bezpieczne przejazdy, parkingi czy inne elementy struktury rowerowej. Doświadczenia niderlandzkie mogą być bardzo pomocne w kreowaniu dalszej polityki także w zakresie transportu publicznego.

Podczas spotkania poruszono także kwestię wpływu pandemii na Holandię i Polskę, a także lokalne samorządy.

Nie zabrakło omówienia rosyjskiej agresji na Ukrainę i pomocy, jakiej Polska i Polacy udzielili swoim sąsiadom i nadal wspierają zarówno uchodźców jak i Ukraińców pozostających w ojczyźnie.

„Niewiarygodne jest to jak Polacy przyjmują Ukraińców, goszczą ich u siebie w domach. Widziałam to w Warszawie i Poznaniu, wszyscy pokazują solidarność. Wiem także, że to nie jest takie łatwe, aby przyjąć aż tylu nowych mieszkańców” – mówiła Daphne Bergsma, ambasador Królestwa Niderlandów

Podczas spotkania poruszono również temat biznesu i kapitału niderlandzkiego w Poznaniu. Obecnie jest to 176 firm, czyli najwięcej po Warszawie wśród polskich miast.