Poznań gościł ambasador Irlandii

Poznań miał okazję gościć J.E. Emer O’Connell, ambasador Irlandii, która spotkała się w Urzędzie Miasta z wiceprezydent Katarzyną Kierzek-Koperską. Dyplomatka wzięła również udział w wykładzie prof. Petera Graya.

Po raz pierwszy ambasador Irlandii pojawiła się w stolicy Wielkopolski dokładnie rok temu – w listopadzie 2018 roku. Wówczas dopiero rozpoczynała swoją misję dyplomatyczną w Polsce. Tegoroczna wizyta była jej drugą w tej roli w Poznaniu i wiązała się z obchodami jubileuszu 20-lecia utworzenia Honorowego Konsulatu Irlandii w Poznaniu. 

Dyplomatka spotkała się w Urzędzie Miasta z wiceprezydent Katarzyną Kierzek-Koperską. Podczas rozmowy panie poruszyły tematy m.in. rozwoju Poznania w zakresie gospodarczym oraz inwestycji w transport publiczny. Nie mogło zabraknąć również rozmowy na temat ochrony środowiska, w tym działań lokalnych w tym zakresie. Jak podkreśliła Katarzyna Kierzek-Koperska, poza działaniami bezpośrednimi ważne są również edukacja i uświadamianie mieszkańców w tym zakresie.

W Sali Białej Urzedu Miasta Poznania odbył się także wykład przygotowany przez Ambasadę Irlandii, we współpracy z Konsulatem Honorowym Irlandii w Poznaniu. Wygłosił go prof. Peter Gray i był poświęcony osobie Pawła Strzeleckiego, poznańskiego podróżnika, który m.in. w latach 1847-1849, czyli podczas Wielkiego Głodu, niósł pomoc Irlandczykom. Jego zasługi zostały docenione m.in.w  Dublinie, gdzie znajduje się pamiątkowa tablica mu poświęcona.