Jak zadbać o bezpieczeństwo w okresie świątecznym? Policja apeluje o ostrożność

Okres świąteczny jest czasem, kiedy ludzie są bardzie zabiegani i częściej można odwrócić ich uwagę. Taką sytuację z łatwością mogą wykorzystać złodzieje. Dlatego policjanci przygotowali porady, których powinno się przestrzegać, by poprawić swoje bezpieczeństwo.

W okresie świątecznym występuje o wiele większe prawdopobieństwo grasowania kieszonkowców. Jako, że ludzie często w tym czasie gromadzą się w większych skupiskach, m.in. w sklepach czy na dworcach, złodzieje mogą łatwiej odwrócić uwagę potencjalnej ofiary. Z tego względu policjanci Wydziału Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji Komendy Głównej Policji po raz kolejny przypominają o zasadach, dzięki którym można czuć się bezpieczniej.

Szczególną ostrożność należy zachować w miejscach robienia zakupów. To tam zdarza się najwięcej kradzieży. Policja apeluje, aby nie trzymać dokumentów, telefonu czy pieniędzy w koszykach, tylnych kieszeniach spodni czy kurtki. Należy pilnować również swojego bagażu, plecaków i toreb z zakupami.

Kolejnym obleganym miejscem, gdzie należy uważać na kieszonkowców, są dworce i przystanki. Zgodnie z zaleceniami policji, by uniknąć kradzieży, powinno się trzymać torebki i plecaki z przodu, zamknięciem do siebie. Należy również uważać w czasie płacenia za zakupy – nie pokazywać zawartości portfela i nie eksponować numeru PIN w widocznym miejscu.

Zalecenia policji dotyczą również pozostawionych na święta mieszkań. Przed wyjazdem powinno się poprosić sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas nieobecności zwróciła uwagę na dom, nie zostawiać kluczy w widocznym miejscu, a także zamknąć wszystkie okna i drzwi. Należy też uważać na to, co wrzuca się do portali społecznościowych. Wszelkie informacje o lokalizacji mogą być zachętą dla złodzieja. Dlatego tak ważne jest, by świąteczne zdjęcia publikować już po powrocie do mieszkania.