Uczniowie odpoczywają, a w szkołach i przedszkolach praca wre

Choć uczniowie odpoczywają zbierając siły na kolejny rok szkolny, to w czasie wakacji w szkołach wiele się dzieje. To właśnie wtedy przeprowadzane są główne remonty i modernizacje, dzięki którym nauka i praca od września są przyjemniejsze i bardziej komfortowe. W Poznaniu prace wykonywane są w ok. 220 miejskich placówkach.

 

W tym roku na modernizacje i remonty w placówkach oświatowych w Poznaniu w budżecie miasta zaplanowano ponad 38 mln złotych. W kwocie tej mieści się też 6 mln złotych z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego, w ramach którego realizowanych będzie 26 zadań.

W ramach wykonywanych prac remontowane są m.in. sanitariaty, wymieniane są instalacje wodno-kanalizacyjne i centralnego ogrzewania, naprawiane są dachy i opierzenia, oświetlenie, stolarka okienna i drzwiowa jest wymieniana, a kotłownie są modernizowane. W wielu placówkach prace wykonywane są też na dziedzińcach, placach zabaw i boiskach.

Celem jest przede wszystkim poprawa komfortu i bezpieczeństwa uczniów i pracowników szkół i przedszkoli, ale prace w wielu przypadkach oznaczają także zmniejszenie kosztów utrzymania poprzez np. ocieplenie budynku czy wymianę stolarki okiennej lub oświetlenia.

Okres wakacji, gdy w placówkach nie odbywają się zajęcia lub są prowadzone jedynie w ograniczonym zakresie to idealny moment na przeprowadzenie remontów i niezbędnych modernizacji. Wykorzystywany jest też do odświeżenia sal lekcyjnych czy też korytarzy. Dzięki temu placówki będą gotowe do powitania uczniów w nowym roku szkolnym.

W tym roku Miasto kontynuuje program termomodernizacji, który obecnie obejmuje 13 placówek – Przedszkola nr 53, 75, 82, 158, 160, 171; Szkoły Podstawowe nr 36, 42, 74, 79; Szkołę Podstawową Specjalną nr 106; Zespół Szkół Ekonomicznych oraz XXXVIII Liceum Ogólnokształcące.

Z kolei w 5 placówkach: przedszkola nr 126, 150, 159, Szkołę Podstawową nr 82 oraz XX Liceum Ogólnokształcące prowadzone są zadania związane z wykonaniem systemów retencji wody.

Jak przyznaje urząd miasta, z uwagi na zawirowania na rynku budowlanym, w tym wzrost cen materiałów i usług, prowadzenie remontów i modernizacji w placówkach oświatowych jest trudniejsze niż zwykle. Mimo to planowane jest ukończenie większości z tych zaplanowanych jeszcze przed 1 września.

„Zakładamy jednak, że część prac wykonywana będzie jeszcze po rozpoczęciu przez uczniów nauki, ale nie będą one wpływały na proces dydaktyczny. Będą to zadania związane między innymi z termorenowacją czy też remontami boisk szkolnych. Należy nadmienić, że w wielu przypadkach trzeba powtarzać postępowania przetargowe z uwagi na fakt, że cena najkorzystniejszej oferty przekracza środki, jakie szkoła lub placówka zaplanowała na modernizację lub remont. Sytuacja ta wpływa na wydłużenie cykli budowlanych” – zaznacza Piotr Kurosiński, kierownik Oddziału Infrastruktury Oświatowej Wydziału Oświaty UMP