Eko Pener na Łazarzu przypomina o dbaniu o środowisko

Na Łazarz powrócił Eko Pener, czyli specjalna instalacja, do której można wrzucać plastikowe nakrętki. Jednocześnie rzeźba ma skłaniać do refleksji w zakresie dbania o środowisko.

 

Eko Pener po raz pierwszy pojawił się na Łazarzu podczas Sąsiedzkiego Sylwestra 2021/2022. Wówczas zapłonął – zgodnie z łazarską tradycją – witając nowy rok. Podjęto jednak decyzję o przywróceniu nietypowej rzeźby na ulice Łazarza i od kilku dni można spotkać ją przy ul. Głogowskiej 35, przed siedzibą Inkubatora Kultury Pireus.

Rzeźba nawiązuje do lokalnego folkloru, jednocześnie ma zwracać uwagę na codzienne problemy związane z ekologią i dbaniem o środowisko.

Eko Pener jest także kolektorem do zbierania plastikowych nakrętek, co z jednej strony uczy segregacji śmieci, z drugiej umożliwia zbiórkę materiału, z którego dochód zostanie przeznaczony na cel charytatywny wybrany przez patrona akcji, czyli Szkołę Podstawową nr 9 w Poznaniu.

Organizatorzy akcji liczą także, że instalacja skłoni do refleksji w zakresie stanu środowiska i dbania o nie. Niesegregowany plastik jest szkodliwy dla planety. Tymczasem to dobry materiał do powtórnego zastosowania.

Akcja potrwa do końca roku.