“Bliskie spotkania” z solarką. Od kogo domagać się odszkodowania, gdy drogowcy uszkodzą samochód?

O ile na widok pługosolarek, zwłaszcza w pierwszych godzinach kolejnego zaskakującego ataku zimy z środku zimy, na ogół wzdychamy z ulgą, o tyle bliskie z nimi spotkania miewają czasem opłakane skutki.

 

Pół biedy, jeśli auto po prostu trzeba umyć – to mu nie zaszkodzi, zwłaszcza że każda okazja do spłukania z nadwozia i podwozia pozostałości soli drogowej jest dobra. Gorzej, gdy nasze auto oberwie serią drobnych kamieni czy brył zmarzniętego błota i śniegu: w takim wypadku w grę wchodzą nie tylko uszkodzenia lakieru, ale i drobne wgniecenia czy pęknięta szyba.

Dochodzenie odszkodowania nie będzie wówczas łatwe: jeśli mamy na pokładzie kamerę rejestrującą wydarzenia na drodze i uchwyciła ona przebieg incydentu wraz z tablicami rejestracyjnymi pługosolarki, możemy być spokojni. Przydadzą się również świadkowie albo zapis z miejskiego monitoringu. Zarówno jednak eksperci od ubezpieczeń, jak i sami drogowcy zalecają, by na widok pługosolarki na wszelki wypadek trzymać się od niej z daleka, bo lepiej zapobiegać niż leczyć.