Co kryje się za tajemniczymi pionowymi pasami na sosnach w leśnictwie Białobłocie?

W leśnictwie Białobłocie na północy regionu pojawiły się nietypowe pionowe paski na sosnach. Leśnicy wyjaśniają, że są one wynikiem pierwszych wiosennych burz, które przeszły przez ten teren.

Jak podaje Nadleśnictwo Lipka, po pierwszych burzach tej wiosny leśniczy zrobił obchód, aby sprawdzić stan drzew w leśnictwie. Na swojej drodze zastał sosny, na których uderzył piorun, co spowodowało powstanie pionowych rys na pniach. Leśnicy wyjaśniają, że taki efekt może być niebezpieczny, ponieważ zwiększa ryzyko pożaru pojedynczego drzewa.

Jednak w tym przypadku nie doszło do pożaru, ponieważ wokół drzew było dużo wilgoci. Leśnicy pytają czy ktoś z czytelników miał kiedykolwiek okazję zobaczyć coś podobnego w swoim życiu.

To ciekawe zjawisko jest przypomnieniem o sile natury i jednocześnie przypomina nam o konieczności zachowania ostrożności w lasach w czasie burz. Każdy krok na szlaku turystycznym powinien być dokładnie przemyślany, a w razie zaistnienia niebezpieczeństwa należy działać szybko i odpowiednio zareagować, aby zminimalizować ryzyko wypadku.