Hulajnogi, strzykawki, laptopy, inhalatory, zabawki – poznańscy celnicy zatrzymali niebezpieczny towar wart ponad 40 mln złotych

Tylko w ubiegłym roku dzięki działaniom Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego w Poznaniu udało się zatrzymać ponad 330 tysięcy sztuk różnego rodzaju towarów, które stanowiły zagrożenie dla zdrowia, a czasem nawet i życia potencjalnych użytkowników. To m.in. hulajnogi elektryczne, inhalatory tlenowe, akcesoria medyczne i kosmetyczne czy też zabawki.

 

Jednym z głównych zadać Krajowej Administracji Skarbowej jest kontrola towarów pochodzących z importu. Sprawdzane jest bezpieczeństwo potencjalnych użytkowników i odbiorców.

W Wielkopolsce działania te prowadzą funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego w Poznaniu. To oni w ostatnich latach zapobiegli wprowadzeniu na rynek ogromnych ilości niebezpiecznych produktów i wyrobów, które zagrażały życiu i zdrowiu odbiorców.

Tylko w 2022 roku zatrzymano niemal 333 tys. sztuk różnego rodzaju towarów. Ich szacunkowa wartość wyniosła niemal 42 mln złotych.

Niezwykle istotne podczas kontroli są czujność i doświadczenie funkcjonariuszy, którzy wiedzą na co zwrócić uwagę i co dokładnie sprawdzić. Wśród zatrzymanych towarów były m.in. hulajnogi elektryczne, powerbanki, tablety, akumulatory, detektory napięcia, smartwatche, alkomaty, zabawki czy też urządzenia kosmetyczne, detektory tlenku węgla oraz lasery do usuwania tatuaży. Co więcej, na liście zatrzymanych przedmiotów znalazły się też urządzenia i akcesoria medyczne, w tym inhalatory tlenowe, elektrokardiografy, ultrasonografy czy opaski uciskowe.

Na początku kwietnia uniemożliwiono wprowadzenie do obrotu ponad 1,1 mln strzykawek i igieł jednorazowych. W świetle opinii otrzymanych z Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych towar nie spełniał wymogów przewidzianych dla tego typu produktów. Towar zwrócono do nadawcy.

Szkodliwość produktów potwierdzana jest m.in. przez Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej, Urząd Komunikacji Elektronicznej lub Państwową Inspekcję Pracy.