Jak wygląda sytuacja na rynku mieszkań w Poznaniu?

Jak wygląda sytuacja na rynku mieszkań w Poznaniu? Czy jest coś co miasto mogłoby poprawić? Na te pytania oraz wiele innych w programie „Hej Poznań” odpowiedział Michał Gniatkowski – radca prawny.

Poznań jest jednym z największych miast w Polsce, z prężnie rozwijającym się sektorem gospodarczym. Ma to duży wpływ na popyt na rynku nieruchomości, na którym pojawia się coraz więcej mieszkań na wynajem. W świecie idealnym to miasto powinno zająć się budową takich mieszkań i wynajmowaniem ich w korzystnych dla mieszkańców warunkach. Michał Gniatkowski zauważa jednak, że to państwo odpowiedzialne jest za politykę mieszkaniową i samorząd za dużo w tej kwestii nie może zrobić. Są jednak także kwestie, w których miasto Poznań mogłoby poprawić swoje działania i pomóc lokatorom.

„Nie można nie wspomnieć o znanej sytuacji wysokich podwyżek, jakie miały miejsce w Poznańskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego. Jest to sprawa, która skończyła się w sądzie i jest to dosyć precedensowy proces” – tłumaczy radca prawny.

Gość programu „Hej Poznań” dodaje, że miasto zawiniło z powodu braku komunikacji z mieszkańcami. Podwyżki cen są czymś, co trzeba zaakceptować i nikt nie ma na to wpływu, ponieważ budżet miasta „musi się spinać”. Jednak sprawy sądowej zdaniem radcy można było uniknąć, gdyby mieszkańcom wytłumaczono skąd wzięły się wyższe rachunki.

„Podobna sytuacja miała miejsce w 2016 roku. Miasto wycofało się wtedy z projektu sprzedaży mieszkań komunalnych z bonifikatą. Zmiana polityki miejskiej podważyła zaufanie lokatorów do miasta” – zauważa Michał Gniatkowski.

Problemem, z którym boryka się coraz więcej mieszkańców Poznania jest spłata kredytów hipotecznych. Początkowo dotyczyło to tylko frankowiczów, ale od pewnego czasu rosną raty również kredytów złotówkowych.

„W Poznaniu oraz w innych metropoliach powstaje takie zjawisko, że więcej mieszkań kupowanych jest na wynajem. Jest to zjawisko ekonomiczne, które przekłada się na sytuację mieszkańców” – dodaje Michał Gniatkowski.

Niektóre stolice europejskie wprowadzają limity mieszkań kupowanych na wynajem. Jednak gość programu „Hej Poznań” sceptycznie podchodzi do takich rozwiązań, ponieważ są to kwestie polityki rządowej. Tym, co może zrobić miasto to docenienie tych, co realnie mieszkają w Poznaniu i płacą podatki. W jaki sposób? Budując przedszkola, szkoły, żłobki czy tworząc strefy bezpłatnego parkowania.

W Polsce, w odróżnieniu od innych krajów, widoczne jest również zjawisko kupowania, a nie wynajmowania mieszkań. Własność nieruchomości jest uważana za inwestycję na przyszłość i dla wielu ludzi jest to ważne osiągnięcie życiowe. Z tego powodu, wielu ludzi decyduje się na kupno własnego mieszkania, zamiast wynajmu. Niestety cierpi na tym budownictwo społeczne i powstaje coraz mniej mieszkań dla osób mniej zamożnych.

Więcej informacji na temat sytuacji na rynku nieruchomości można uzyskać słuchając całej rozmowy w programie „Hej Poznań” z radcą prawnym.

Jeżeli szukasz mieszkania na sprzedaż w Poznaniu, najwięcej aktualnych ogłoszeń bez pośredników z Poznania znajdziesz na Adresowo.pl