Miasto zrezygnowało z jednego z kąpielisk w tym sezonie. Gdzie i od kiedy będzie można się kąpać nad jeziorami w Poznaniu?

Za nieco ponad miesiąc w Poznaniu rozpocznie się sezon kąpielowy. W tym roku wprowadzono zmiany i kąpielisko przy Jeziorze Maltańskim będzie wyłączone z użytku. Gdzie w takim razie będzie można bezpiecznie spędzać czas nad wodą?

 

Zgodnie z ustaleniami przyjętym przez Radę MIasta Poznania, tegoroczny sezon kąpielowy w mieście rozpocznie się 3 czerwca i potrwa do 31 sierpnia. Oznacza to, że będzie funkcjonował przez cały okres wakacyjny.

Dla mieszkańców i turystów zostaną udostępnione cztery kąpieliska miejskie: Krzyżowniki (45 m linii brzegowej); Strzeszynek (55 m linii brzegowej), Rusałka (94 m linii brzegowej) oraz Kiekrz (36 m linii brzegowej). Nad bezpieczeństwem będą tam czuwać ratownicy, którzy będą obecni w wyznaczonych godzinach.

Co ciekawe, podjęto decyzję, by w tym roku wyłączyć z użytku kąpielisko nad Jeziorem Maltańskim. Powodem jest częsty zakwit sinic w zbiorniku, który uniemożliwia bezpieczne korzystane z wody. Wpływ na to mają m.in. wysoka temperatura powietrza, a także napływ substancji organicznych, w tym związków fosforu i azotu, niesionych do Malty przez Cybinę. Pomimo regularnego oczyszczania i działań na rzecz rekultywacji jeziora, co roku sinice uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie kąpieliska. Tylko w ubiegłym roku z tego powodu zamknięto je łącznie na aż 60 dni.