Pozytywne opinie o odwołaniu prezesa i wiceprezesów sądu w Poznaniu

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu pozytywnie zaopiniowało wniosek szefa resortu sprawiedliwości Adam Bodnara w sprawie odwołania prezesa tego sądu Mateusza Bartoszka oraz wiceprezesów Sylwii Dembskiej i Przemysława Radzika – poinformował wykonujący funkcję prezesa sądu Przemysław Grajzer. Wniosek o odwołanie ich z pełnionych funkcji złożył minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

 

Adam Bodnar we wniosku wskazywał, że cała trójka nie ma należytych kompetencji do wykonywania powierzonych jej funkcji. Odwołaniem prezesa Bartoszka oraz wiceprezes Dembskiej Kolegium zajęło się w poniedziałek. Sprawa sędziego Radzika została przełożona na wtorek z powodu niemożliwości skontaktowania się z nim.

Wczoraj mimo braku odpowiedzi ze strony Radzika, Kolegium zdecydowało przychylić się do wniosku Adama Bodnara o odwołaniu go z funkcji wiceprezesa poznańskiego sądu apelacyjnego. Sędzia Radzik zaczął robić karierę, kiedy to szefem resortu sprawiedliwości był Zbigniew Ziobro. Z sądu rejonowego bardzo szybko trafił do sądu apelacyjnego. Został też zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów. Jego nazwisko pojawia się również przy aferze hejterskiej.

We wniosku o odwołanie go z funkcji wiceprezesa Sądu Apelacyjnego – minister Adam Bodnar wskazał, że nie da się tego pogodzić z dobrem wymiaru sprawiedliwości”. Dodał, że szereg jego działań określono jako “nadużycie władzy”.