Poznań będzie miał “unijne” ulice i skwery

Poznańscy radni przyjęli uchwałę w sprawie nadania nowych nazw kolejnym ulicom i skwerom w mieście. Zgodnie z propozycją, będą one nawiązywały do członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

 

O pomyśle „unijnych” nazw pisaliśmy na naszym portalu (tutaj). Z okazji przypadającej w tym roku 20. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej, zaproponowano, by uczcić ideę Wspólnoty w przestrzeni miejskiej, honorując zarówno samą Unię, jak i osoby związane z polską drogą do stania się jej członkiem.

Decyzją radnych ulica, która łączy ul. Jawornicką z Babimojską zyska nazwę ul. Unii Europejskiej. Tu obok, droga między ul. Babimojską a Smardzewską będzie uhonorowaniem Jana Kułakowskiego. Był pierwszym ambasadorem RP przy Wspólnotach Europejskich (objął stanowisko w 1990 roku). To właśnie w czasie jego kadencji wynegocjowano i podpisano układ stowarzyszeniowy, a następnie złożono formalny wniosek o członkostwo.

Imię Bronisława Geremka będzie nosił skwer przy ul. Grunwaldzkiej. Historyk, uczestnik obrad Okrągłego Stołu i minister spraw zagranicznych w latach 1997-2000, w 1998 roku. W 1998 roku złożył w imieniu rządu RP oświadczenie otwierające negocjacje o członkostwo Polski w Unii Europejskiej. W tym samym roku jako pierwszy Polak w historii został uhonorowany Nagrodą Karola Wielkiego, czyli europejskim wyróżnieniem za zasługi w promowaniu pokoju i jedności w Europie. W 1999 r. podpisał polskie dokumenty akcesyjne do Paktu Północnoatlantyckiego.

Z kolei skwer na os. Kopernika będzie nosił imię Władysława Bartoszewskiego. Urodzony w 1922 roku, jako 18-latek został zatrzymany i osadzony w obozie Auschwitz-Birkenau. Jako żołnierz Armii Krajowej uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. W latach 1990 – 1995 pełnił funkcję ambasadora RP w Austrii, dwukrotnie był też ministrem spraw zagranicznych, a w latach 1997 – 2001 pełnił funkcję senatora. Był szanowanym na świecie ekspertem dyplomacji i stosunków międzynarodowych.

Imię o. Czesława Białka nadano skwerowi w rejonie ulic Stawna i Garbary. Żołnierz Armii Krajowej, wielokrotnie karany i prześladowany przez władze komunistyczne w PRL, organizujący pomoc materialną dla m.in. kombatantów, więźniów i ich rodzin, we współpracy z poznańskimi prawnikami był inicjatorem procesów rehabilitacyjnych, wpisał się w historię miasta.

Podczas sesji Rady Miasta zdecydowano także, by rondo u zbiegu ulic: Szymanowskiego, Stróżyńskiego i Hulewiczów oficjalnie zyskało nazwę Piątkowo, czyli taką, jakiej używają okoliczni mieszkańcy od lat.