Poznań upamiętnił Rogera Sławskiego

Poznań uczcił pamięć jednego ze swoich najwybitniejszych architektów, Rogera Sławskiego, odsłaniając tablicę pamiątkową na kamienicy przy ulicy Kościuszki 80, gdzie mieszkał po II wojnie światowej. Sławski, znany z projektowania charakterystycznych budynków w Poznaniu, takich jak skrzydło hotelu “Bazar” czy wejściowy pawilon Powszechnej Wystawy Krajowej, pozostawił trwały ślad w architektonicznym krajobrazie miasta.

 

Zastępca prezydenta Poznania, Mariusz Wiśniewski, podczas ceremonii podkreślił znaczenie Sławskiego dla miasta: “Doceniamy człowieka, który zrobił wiele dobrego dla Poznania. Fascynujące jest, że jego twórczość obejmowała trzy różne epoki – od czasów przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości, poprzez okres międzywojenny, aż do czasów powojennych“.

O znaczeniu utrwalania pamięci o ludziach, którzy przyczynili się do budowy miasta, mówił również Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta. Wskazał on na ważną rolę takich gestów w kształtowaniu tożsamości i pamięci zbiorowej mieszkańców.

Uroczystość odsłonięcia tablicy zgromadziła nie tylko przedstawicieli władz miasta, ale także członków rodziny architekta, dyrekcję i uczniów Zespołu Szkół Budowlanych noszących imię Rogera Sławskiego, a także członków Rady Osiedla Stare Miasto i mieszkańców kamienicy.

Roger Sławski, urodzony w 1871 roku w Poznaniu, po studiach w Charlottenburgu i praktyce zawodowej w Niemczech, powrócił do rodzinnego miasta, gdzie w okresie międzywojennym pełnił funkcje naczelnika Wydziału Budownictwa w Ministerstwie byłej Dzielnicy Pruskiej oraz kierował Wydziałem Budownictwa w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu. Jego nazwisko jest związane z wieloma znaczącymi projektami, nie tylko w Poznaniu, ale i w innych miejscach Wielkopolski, co czyni go jedną z kluczowych postaci w historii architektury regionu.

Tablica upamiętniająca Sławskiego nie jest tylko hołdem dla jego osoby, ale także przypomnieniem o znaczeniu architektury w kształtowaniu przestrzeni miejskiej oraz o tym, jak indywidualne talent i zaangażowanie mogą wpłynąć na wygląd i funkcjonowanie miasta na przestrzeni lat. Roger Sławski, który zmarł w 1963 roku, pochowany został na cmentarzu junikowskim, a od 2017 roku spoczywa na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, co jest wyrazem uznania dla jego wkładu w rozwój Poznania.