Inwestorzy i turyści rezygnują z Poznania przez wysokie ceny za przejazd A2?

Czy wzrost opłat za przejazd autostradą A2 ma wpływ na sytuację turystyczną Poznania? Sprawą zainteresował się poznański radny.

 

W ciągu ostatnich miesięcy opłaty za przejazd wielkopolskim odcinkiem autostrady A2 wzrosły dwukrotnie (11 września 2023 roku i 11 marca 2024 roku). W niektórych kategoriach ostatnia podwyżka wyniosła nawet 8%. Odcinek zarządzany przez Autostradę Wielkopolską jest obecnie najdroższy w Polsce.

Dla Poznania autostrada ma wyjątkowo duże znaczenie. To nie tylko obwodnica dla miasta, ale także trasa, którą pokonują turyści dojeżdżając do stolicy Wielkopolski. Mimo, że poznański odcinek można pokonywać bez opłat, to już dojazd do poznańskich węzłów oznacza konieczność uiszczenia opłat.

Poznański radny Andrzej Rataj zainteresował się sytuacją i jej wpływem na komunikację Poznania. Jak podkreślił w interpelacji do prezydenta Poznania, miasto nie ma wpływu na wysokość opłat, ale jego zdaniem to nie oznacza, że sytuacja nie powinna być obserwowana i analizowana przez miejskie władze.

Jak wskazuje radny, z jednej strony to koszty dla poznaniaków, którzy np. z uwagi na pracę, regularnie korzystają z autostrady. Z drugiej, to koszt dla potencjalnych turystów, którzy chcieliby w ten sposób dotrzeć do stolicy Wielkopolski.

Radny poprosił o informację, czy zdaniem miejskich urzędników, możliwy jest spadek napływu nie tylko turystów, ale także inwestorów, których „odstraszać” mogą wysokie koszty podróży do miasta. Jednocześnie Andrzej Rataj chciałby wiedzieć, czy Miasto może apelować do zarządcy drogi o „rozwagę” w wysokości opłat za przejazd.

Odpowiedzi udzielił zastępca prezydenta Poznania, Mariusz Wiśniewski. Jak wskazał, dotychczas nie odnotowano spadku napływu turystów czy inwestorów w związku z wprowadzonymi na autostradzie podwyżkami. Dodał, że do miasta można dojechać także alternatywnymi trasami drogowymi, a także koleją czy połączeniami lotniczymi.

Do urzędu nie dotarły także głosy z strony przedsiębiorców czy inwestorów, które miałyby dotyczyć trudności w prowadzeniu firmy w związku z podwyżkami za przejazd A2.

W odpowiedzi na pytanie o możliwość apelu o „rozsądek” przy ustalaniu cen za przejazd, Mariusz Wiśniewski przypomniał, że Miasto Poznań nie ma wpływu na wysokość opłat, a ich ustalanie nie leży do miejskich kompetencji.