1200 osób na śniadaniu wielkanocnym dla potrzebujących

Wczesne, wiosenne poranki mają to do siebie, że potrafią napełnić serce radością i nadzieją. Tę atmosferę mogli dziś doświadczyć uczestnicy Wielkanocnego Śniadania zorganizowanego przez Caritas Poznań we współpracy z siostrami Elżbietankami. Wydarzenie to zgromadziło 1200 osób, które w jadłodajni przy ul. Łąkowej 4 przywitały się tradycyjnym chrześcijańskim pozdrowieniem, rozpoczynając uroczystość od Mszy Świętej o godz. 8.45 pod przewodnictwem ks. Karola Maciejaka, dyrektora Caritas Poznań.

W homilii ks. Karol Maciejak odniósł się do głębokich wartości Zmartwychwstania – radości, nadziei i nowego życia, które Chrystus przynosi każdemu z nas, pokonując grzech i śmierć. Szczególny nacisk położył na wdzięczność, która powinna towarzyszyć nam nawet w obliczu największych życiowych trudności.

Po zakończonej liturgii uczestnicy przystąpili do uroczystego śniadania, które rozpoczęło się od poświęcenia pokarmów przez arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Wraz z prezydentem Poznania, Jackiem Jaśkowiakiem, ksiądz arcybiskup i dyrektor Caritas błogosławili zgromadzonych na śniadaniu, przemierzając kolejki oczekujących.

Na świątecznym stole znalazło się miejsce dla 400 osób najbardziej potrzebujących, a dodatkowe 800 otrzymało śniadanie na wynos. Posiłek składał się z tradycyjnych elementów polskiego śniadania wielkanocnego: ciepłego żurku, kiełbasy, sałatki, jajek, chleba, wędliny oraz słodkiego poczęstunku. Stoły zostały świątecznie udekorowane, a na nich nie zabrakło masłowych baranków. Każdy uczestnik otrzymał również paczkę z produktami o długim terminie ważności.

Wśród obecnych były osoby doświadczające bezdomności, żyjące w skrajnym ubóstwie, seniorzy oraz rodziny, w tym 200 osób pochodzenia ukraińskiego, które w obliczu trudnej sytuacji w swoim kraju znalazły wsparcie w Poznaniu.

Organizatorzy szczególnie dziękują darczyńcom, wolontariuszom, w tym Wolontariatowi Caritas Poznań, harcerzom, żołnierzom armii amerykańskiej oraz zgromadzeniom zakonnym za nieocenioną pomoc i wsparcie w organizacji tego wyjątkowego śniadania.

To wydarzenie nie tylko sytuuje się w kontekście świętowania Zmartwychwstania Pańskiego, ale również pokazuje, jak ważne jest dzielenie się miłością i wsparciem z tymi, którzy tego najbardziej potrzebują. Wielkanocne Śniadanie Caritas w Poznaniu stało się miejscem, gdzie natura budząca się do życia spotkała się z ludzką solidarnością i dobrem.