Nadchodzące zmiany w komunikacji miejskiej związane z remontem na ulicy Hetmańskiej

Już w najbliższą sobotę, 27 kwietnia, rozpoczną się planowane prace remontowe na skrzyżowaniu ulicy Hetmańskiej i Kolejowej oraz węźle tramwajowym Hetmańska/Głogowska. Modernizacja, która potrwa do 17 maja, wprowadzi znaczące zmiany w funkcjonowaniu lokalnego transportu tramwajowego.

 

Głównym punktem remontu jest wymiana części rozjazdu oraz zwrotnic na węźle Głogowska/Hetmańska, co wymaga tymczasowego zamknięcia przejazdu dla tramwajów na ulicy Hetmańskiej od skrzyżowania z ulicami 28 Czerwca 1956 r. do Głogowskiej. Prace obejmują także wymianę nawierzchni torowiska oraz przejścia dla pieszych, co ma na celu poprawę bezpieczeństwa i komfortu użytkowników.

W związku z tym, liniom tramwajowym numer 1 i 11 zostaną wyznaczone objazdy przez Wildę, natomiast trasa linii numer 7 zostanie skrócona do pętli Starołęka Mała. Dodatkowo, aby ułatwić komunikację w tym rejonie, uruchomiona zostanie tymczasowa linia autobusowa T1 oraz dodatkowa linia tramwajowa numer 97, która będzie kursować od Ogrodów przez Przybyszewskiego i Reymonta aż do skrzyżowania Hetmańska/Głogowska.

Drugą fazą remontu będzie modernizacja przejazdu tramwajowego na skrzyżowaniu Hetmańskiej z Kolejową i Górecką, prowadzona w dniach od 27 kwietnia do 5 maja. W tym czasie na odcinku około 40 metrów wymienione zostaną szyny i usunięta dotychczasowa nawierzchnia z kostki brukowej, a w jej miejsce powstanie nowa, betonowa.

Zarówno mieszkańcy, jak i odwiedzający będą musieli dostosować się do tych tymczasowych zmian w komunikacji miejskiej. Modernizacja ta ma na celu nie tylko poprawę infrastruktury tramwajowej, ale także zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu podróżujących. 

„Jedynka” pojedzie objazdem przez Wildę i Łazarz.

Linia nr 1 – zmiana trasy od 27.04 do 17.05, tłustym drukiem zaznaczono zmieniony fragment

FRANOWO – Piaśnicka – Chartowo – Żegrze – Hetmańska – 28 Czerwca 1956 r. – Wierzbięcice – Matyi – Głogowska – Hetmańska – Reymonta – Grunwaldzka – BUDZISZYŃSKA

„Siódemka” będzie miała skróconą trasę, z ulicy Zamenhofa tramwaj pojedzie prosto przez rondo Starołęka i ulicą Starołęcką do pętli Starołęka Mała.

Linia nr 7 – zmiana trasy od 27.04 do 17.05, tłustym drukiem zaznaczono zmieniony fragment

POŁABSKA – Aleje Solidarności – Murawa – Winogrady – Pułaskiego – Fredry – pl. Ratajskiego – pl. Wielkopolski – Małe Garbary – Wyszyńskiego – Jana Pawła II – Zamenhofa – Starołęcka – STAROŁĘKA MAŁA

Z uwagi na skrócenie trasy linii nr 7, w zachodniej części Poznania zostanie uruchomiona linia tramwajowa nr 97, na której tramwaje zapewnią komunikację pomiędzy Ogrodami, rejonem ulic Przybyszewskiego i Reymonta oraz skrzyżowaniem ulicy Hetmańskiej i Głogowskiej.

Linia nr 97 – obowiązuje od 27.04 do 17.05

OGRODY – Dąbrowskiego – Przybyszewskiego – Reymonta – Hetmańska –GŁOGOWSKA/HETMAŃSKA

„Jedenastka” pojedzie objazdem przez Wildę, tramwaj z ulicy Roosevelta pojedzie przez most Dworcowy, ulicę Matyi i Wierzbięcice, a następnie z ulicy 28 Czerwca 1956 r. wróci na stała trasę przez Hetmańską i Unii Lubelskiej.

Linia nr 11 – zmiana trasy od 27.04 do 17.05, tłustym drukiem zaznaczono zmieniony fragment

PIĄTKOWSKA – Winiary – Bonin – Sołacz – Wielkopolska – Pułaskiego – Roosevelta – Matyi – Wierzbięcice – 28 Czerwca 1956 r. – Hetmańska – Unii Lubelskiej – UNII LUBELSKIEJ

W celu zapewnienia komunikacji na wyłączonym z ruchu tramwajowego fragmencie ulicy Hetmańskiej, zostanie uruchomiona linia autobusowa T1 „za tramwaj”.

Linia T1 – obowiązuje od 27.04 do 17.05

GŁOGOWSKA/HETMAŃSKA – Głogowska – Winklera – Kasprzaka – Hetmańska – ROLNA – Hetmańska – Głogowska – GŁOGOWSKA/HETMAŃSKA

Przystanek początkowy autobusu linii nr T1 będzie się znajdował na węźle Głogowska/Hetmańska, a końcowy na ul. Głogowskiej (po skręcie z ul. Hetmańskiej). Przystankiem początkowo-końcowym w rejonie Wildy będzie Rolna na ul. Hetmańskiej.  Autobusy będą zawracały na rondzie Hetmańska/Dolna Wilda.

Częstotliwość kursowania linii T1 będzie wynosić co 5/6 minut w dni robocze, co 7,5/10 minut w soboty oraz co 10 minut w niedziele i święta (przez cały dzień).

Autobusy i tramwaje zatrzymywać się będą na wszystkich przystankach (autobusy linii T1 również na przystankach dla linii nocnych) na trasach objazdowych. Ponadto dla wszystkich linii obowiązywać będą przystanki Głogowska/Hetmańska na ul. Hetmańskiej po zachodniej stronie węzła.