Nowa organizacja ruchu na rondzie Solidarności w Poznaniu ma zwiększyć bezpieczeństwo

Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu poinformował o zmianach w organizacji ruchu na rondzie Solidarności, mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa zarówno kierowców jadących w stronę ul. Murawa, jak i pieszych. Zmiany te są odpowiedzią na potrzeby poprawy płynności ruchu oraz minimalizacji ryzyka wypadków w tym newralgicznym punkcie miasta.

 

W ramach przeprowadzonych modyfikacji, usunięte zostały dodatkowe sygnalizatory świetlne, które były zainstalowane na przecięciu jezdni z torami tramwajowymi. Zastąpiły je sygnalizatory kierunkowe (S-3) na skręcie w prawo z alei Solidarności w ulicę Murawa, co ułatwia kierowcom orientację w możliwości przejazdu przez torowisko oraz przejście dla pieszych.

Dodatkowo, w celu zwiększenia bezpieczeństwa pieszych, bezpośrednio przed przejściem prowadzącym na przystanek tramwajowy zamontowano pełną, trójbarwną sygnalizację świetlną. Ta zmiana ma na celu eliminację wcześniejszych problemów, takich jak nagłe hamowanie kierowców i zatory ruchu na rondzie, które były efektem niejasnych sygnałów dotyczących nadjeżdżającego tramwaju i pulsatora ostrzegawczego.

Wprowadzenie nowych sygnalizatorów zostało uzupełnione montażem nowej bramownicy z sygnalizatorami nad każdym z pasów ruchu, co ma na celu dalszą poprawę widoczności oraz bezpieczeństwa w tym miejscu.

Zmieniona organizacja ruchu, opracowana przez Miejskiego Inżyniera Ruchu, jest zgodna z obowiązującymi przepisami. Planowane są również prace związane z malowaniem docelowego oznakowania poziomego, które zostaną przeprowadzone w najbliższym czasie, korzystając z poprawy warunków pogodowych.