Sportowe emocje na wodach jeziora Kierskiego – Akademickie Mistrzostwa Poznania i Wielkopolski 2023

Na sportowych wodach jeziora Kierskiego w Poznaniu odbył się zacięty pojedynek o tytuł Akademickiego Mistrza Poznania i Wielkopolski. W regatach uczestniczyły załogi z czołowych uczelni regionu, ścigając się w nowatorskiej formule ligowej i na nowoczesnych jachtach klasy RS21.

 

Tegoroczne zawody obfitowały w nieoczekiwane zwroty akcji. Od samego rana na prowadzeniu znajdowała się załoga Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, która dominowała na trasie dzięki trzem wygranym wyścigom. Jednakże sportowa rywalizacja na wodzie była nieprzewidywalna, a pozostałe zespoły nie ustępowały pola.

Wielką niespodziankę sprawiła załoga Collegium da Vinci, której sternikiem był Mateusz Ksobich. Po kilku początkowych trudnościach, drużyna ta znalazła swoje tempo i zaczęła odzyskiwać pozycje. Ich determinacja została zwieńczona sukcesem w dramatycznym ostatnim wyścigu dnia, kiedy to Ksobich i jego zespół obronili ataki Politechniki Poznańskiej, kończąc wyścig na drugim miejscu, co zapewniło im mistrzowski tytuł.

Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, rywalizujący z równie dużym zaangażowaniem, zakończył regaty na drugim miejscu, zdobywając srebrne medale. Mimo że zdobyli tyle samo punktów co zwycięzcy, to mniejsza liczba wygranych wyścigów zadecydowała o ich końcowym miejscu w klasyfikacji.

Brązowe medale przypadły w udziale załodze AWF, która mimo silnego startu, nie zdołała utrzymać prowadzenia przez cały dzień. 

Ostatecznie, w klasyfikacji drużynowej to właśnie Uniwersytet Medyczny w Poznaniu został uznany za najlepszą ekipę regat.