Poznań uczcił 233. rocznicę Konstytucji 3 Maja

Poznański plac Wolności zamienił się w arenę patriotycznych obchodów 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie, które jest ważnym punktem w kalendarzu miasta, zostało zorganizowane z rozmachem, łącząc historyczne celebracje z kulturalnymi atrakcjami.

 

Uroczystości rozpoczęły się już o godzinie 10:00 w Sali Sądowej Ratusza, gdzie przed pomnikiem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego złożono kwiaty. W wydarzeniu wzięli udział najważniejsi przedstawiciele władz regionalnych i lokalnych, w tym Wojewoda Wielkopolski Agata Sobczyk, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oraz wicestarosta poznański Tomasz Łubiński.

Centralne obchody miały miejsce na placu Wolności, gdzie o godzinie 12:00 publiczność zgromadzona na placu mogła wysłuchać koncertu Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych. Po odegraniu Mazurka Dąbrowskiego i podniesieniu flagi narodowej, odczytano preambułę Konstytucji 3 Maja, przypominając zebranym jej historyczne znaczenie.

W swoim przemówieniu prezydent Jacek Jaśkowiak podkreślił wartość demokracji i patriotyzmu: “Jesteśmy tutaj, bo nie jesteśmy obojętni. Pamięć o majowej Konstytucji to nasza duma i nauczycielka. Wolność i ojczyzna nosimy w sercu. To nasza najważniejsza rola, aby projektować jutro z rozwagą i odpowiedzialnością.”

Oficjalna część uroczystości zakończyła się defiladą pododdziałów wojskowych, w tym Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych, 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego oraz reprezentacji policji, straży pożarnej i służby więziennej. W tym roku szczególną atrakcją było uczestnictwo oddziału honorowego Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Dęblina.

Dzień obfitował również w atrakcje dla miłośników historii i transportu. Na placu Wolności wystawiono zabytkowy tabor, w tym tramwaje i autobusy, które później zabierały chętnych na przejażdżki po mieście.

Dodatkowo, z okazji święta, mieszkańcy mogli skorzystać z otwartego dostępu do Kopca Wolności nad Jeziorem Maltańskim, oferującego piękne widoki i przestrzeń do refleksji nad historycznym dziedzictwem narodowym.