Sobota w Poznaniu? Oto kilka propozycji, jak ją spędzić

Najbliższy weekend w Poznaniu oprócz wiosennej aury gwarantuje wiele możliwości spędzania wolnego czasu. Na mieszkańców miasta czekają filmowe emocje podczas festiwalu Millennium Docs Against Gravity, kulturowe doznania na deskach teatru czy muzyczne klimaty na poznańskich scenach.

Seans od Studia Ghibli

Kino Teatr Apollo zaprasza na animację spod szyldu japońskiego Studia Ghibli – “Ponyo” w reżyserii Hayao Miyazakiego. Film opowiada o niezwykłych przygodach małej rybki Ponyo oraz pięcioletniego chłopca o imieniu Sosuke, który jest jej przyjacielem. To historia o spełnianiu najskrytszych marzeń i dotrzymywaniu w tajemnicy największych sekretów. Produkcję zobaczyć będzie można także w niedzielę. 

Kino Teatr Apollo, ul. Ratajczaka 18 

Godz.: 15.15 (piątek), 11.45 (niedziela)

Bilety: 22 zł (normalny), 20 zł (ulgowy)

Więcej informacji na stronie Kina Teatru Apollo

PBO 2025 – spotkanie informacyjne 

Sąsiedzkie Centrum Inicjatyw Lokalnych Piątkowo Zachód zaprasza na spotkanie informacyjne na temat Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2025 – Inic-Ja-Ty-Wa dla Piątkowa Zachód. Organizatorzy przybliżą tematykę PBO i zasady jego funkcjonowania, a także wysłuchają i omówią pomysły mieszkańców. 

Szkoła Podstawowa nr 17, os. Chrobrego 105

Godz.: 10.30-12.00

Wstęp wolny 

Więcej informacji na Facebooku

Zabytek Otwarty: Katedra Poznańska

W kolejnej odsłonie Zabytku Otwartego na Trakcie Królewsko-Cesarskim uczestnicy spotkania będą mieli okazję zapoznać się z Katedrą Poznańską, a dokładniej ze Złotą Kaplicą. W programie: zwiedzanie kaplicy z przewodnikiem i opowieść o ołtarzu głównym katedry oraz prelekcje o organach i koncert organowy.

Bazylika Archikatedralna św. Apostołów Piotra i Pawła, ul. Ostrów Tumski 17

Godz.: od 12.30

Wstęp wolny 

Więcej informacji na stronie organizatora

Koncert w Blue Note Poznań 

Blue Note Poznań zaprasza na koncert Joey’a Alexandra. Indonezyjski muzyk jazzowy występuje zawodowo od 2013 roku i ma na koncie trzy nominacje do nagród Grammy w kategoriach: Best Jazz Instrumental Album i Best Improvised Jazz Solo. Pianistę wesprze Kris Funn (bass) oraz Jonathan Barber (perkusja). 

Blue Note Poznań, ul. Kościuszki 79 

Godz.: 20.00

Bilety: 209,95 zł (miejsce siedzące na parterze), 157,20 zł (miejsce siedzące na antresoli)

Więcej informacji na stronie organizatora

Mecz futbolu amerykańskiego 

Armia Poznań – drużyna futbolu amerykańskiego, reprezentująca stolicę Wielkopolski zagra pierwszy mecz domowy w sezonie 2024. Grupa zmierzy się z Dukes Ząbki. Rozgrywkę wzbogacą występy cheerleaderek. 

Stadion Golęcin, ul. Warmińska 1

Godz.: 12.00

Wstęp wolny 

Więcej informacji na Facebooku

Przegląd Filmowy na Łazarzu 

Na Łazarskim Przeglądzie Filmowym w ramach Millennium Docs Against Gravity odbędą się pokazy kina plenerowego z cyklu “Muzyka w Kadrze”. W tym roku tematem wydarzenia jest rola kompozycji muzycznych w produkcjach filmowych. Uczestnicy zobaczą “Pianoforte” w reżyserii Jakuba Piątka. To opowieść nie tylko o Konkursie Chopinowskim, ale także o dorastaniu, marzeniach determinujących życie oraz mierzeniu się ze swoimi słabościami.

Rynek Łazarski 

Godz.: 21.15-23.30

Wstęp wolny 

Więc na stronie MDAG

Festiwal Baniek 

Na zarówno młodszych, jak i starszych mieszkańców Poznania czeka Festiwal Baniek. W programie, oprócz bańkowej zabawy są m.in: konkursy, animacje, strefa dmuchańców, spotkanie z bajkowymi postaciami, muzyka grana przez DJ’ów. 

Polana Harcerza, Wiankowa 3

Godz.: 12.00-15.00

Wstęp wolny 

Więcej informacji na Facebooku

Festiwal filmowy dla wszystkich 

Millennium Docs Against Gravity – festiwal kina dokumentalnego oraz Kino Muza proponują seanse dostępne, czyli pokazy filmowe i spotkania dostosowane do osób z niepełnosprawnością. Organizatorzy zapewniają audiodeskrypcję, tłumacza PJM, napisy dla osób niesłyszących oraz pętlę indukcyjną. W sobotę zobaczyć można produkcję “Agent Szczęścia”, a seanse dostępne trwać będą również od 14 do 17 maja. 

Kino Muza, ul. Święty Marcin 30

Godz.: 16.15 (11 maja), 17.30 (14 maja), 11.00 (15 maja), 20.00 (16 maja), 18.00 (17 maja)

Bilety: 16 zł (osoba z niepełnosprawnością), 10 zł (opiekun osoby z niepełnosprawnością), 14 zł (Karta Dużej Rodziny/ grupy zorganizowane od 10 osób)

Więcej informacji na stronie kina

Bieg charytatywny 

Stowarzyszenie SamoDzielni organizuje charytatywny Bieg Krokodyla, z którego całkowity dochód zostanie przeznaczony na jego cele statutowe. Organizacja prowadzi działania pomagające usamodzielnić osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Udział w inicjatywie jest możliwy również w formie wirtualnej. 

Jezioro Rusałka

Godz.: 11.00-15.00

Bilety: 65 zł (bieg 5/10 km, marsz nordic walking, bieg wirtualny), 45 zł (bieg dziecięcy i młodzieżowy), 

Więcej informacji na stronie organizatora

Stawonogi w Palmiarni

Palmiarnia Poznańska zaprasza na wystawę bezkręgowców – “Niezwykły Świat Stawonogów”. Na odwiedzających czekać będą owady, takie jak np. chrząszcze, modliszki czy karaczany, ale także pająki, skorpiony, wije i wielkie afrykańskie ślimaki. Pokazane zostaną zarówno żywe okazy, jak i preparaty kolekcji gablot entomologicznych. Wydarzenie trwać będzie również w niedzielę. 

Palmiarnia Poznańska, ul. Matejki 18 

Godz.: 10.00-16.00

Bilety: 16 zł (normalny), 12 zł (ulgowy), 2 zł (opiekun grupy szkolnej/ osoby z niepełnosprawnością)

Więcej informacji na stronie palmiarni

Chemia dla najmłodszych 

Centrum Nauki Wyobraźnia zaprasza najmłodszych do udziału w zajęciach “Mali chemicy w laboratorium”. W programie: warsztaty z długopisami 3D, pokazy z ciekłym azotem, prezentacje fizykochemiczne oraz gra terenowa.

Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14

Godz.: 10.30-16.30

Bilety: 10 zł (cena za każdy z punktów programu)

Więcej informacji na stronie centrum

Koncert Rat Kru

Poznański duet z Winograd – Rat Kru zagra na Nocnym Targu Towarzyskim. Tworzą go producent i autor muzyki Rat One oraz wokalista i autor tekstów Lew Winogradzki. Artyści przedstawią na żywo nowe utwory z nadchodzącej płyty “Bloki i Smoki”.

Nocny Targ Towarzyski, ul. Kolejowa 23

Godz.: 19.00

Bilety: 25 zł 

Więcej informacji na Facebooku

JazZamek 

Centrum Kultury Zamek zaprasza na jazzowe emocje, których dostarczy zespół Sneaky Jesus, czyli wrocławski kwartet grający muzykę nieszablonową. Zespół włącza do tradycyjnego jazzu elementy muzyki kosmicznej i miejskiej. Grupę tworzą: saksofonistka Matylda Gerber, gitarzysta Maciej Forreiter, basista Beniamin Łasiewicki oraz perkusista Filip Baczyński.

Centrum Kultury Zamek, ul. Święty Marcin 80/82

Godz.: 18.00

Bilety: 40 zł 

Więcej informacji na stronie CK Zamek

Wykład i debata w księgarni 

Księgarnia “z Bajki” będzie gościć dr Ewę Woydyłło, która poprowadzi spotkanie pt.: “Żyć lepiej – czyli jak”? Wykład i debata na temat sztuki pięknego życia obejmie kwestie takie jak: poznanie siebie, filozofia w poszukiwaniu sensu, psychologia i wiele innych. 

Księgarnia “z Bajki”, os. Przyjaźni 125

Godz.: 16.00

Bilety: 50 zł (zakup bonu na książki)

Więcej informacji na Facebooku 

NIEDZIELA 12.05

Komedia w Kino Teatrze Apollo 

Komedia teatralna “Wyjątkowy prezent” to podróż przez tajemnice przyjaźni, miłości i nietrafionych prezentów. Eric kończy 50 lat, a jego żona Sabine postanowiła uczcić tę wyjątkową rocznicę kameralną kolacją w towarzystwie najlepszego przyjaciela i wspólnika – Gillesa. Jak podają organizatorzy, jeden kłopotliwy prezent zamieni spokojny wieczór w pełny zwrotów akcji wir zdarzeń. W sztuce w reżyserii Tomasza Sapryka wystąpią: Aleksandra Popławska, Marcin Bosak oraz Jan Wieczorkowski. 

Kino Teatr Apollo, ul. Ratajczaka 18 

Godz.: 16.00/ 18.30

Bilety: od 105, 40 zł 

Więcej informacji na stronie organizatora

Koncert – Siema Ziemia

Mobilny Instytut Kultury rozpoczyna sezon koncertem zespołu Siema Ziemia. Grupa jest elektroakustycznym kwartetem czerpiącym z gatunków o elektronicznych korzeniach, takich jak breakbeat, techno, footwork/juke, łącząc je z jazzową improwizacją. 

teren zielony przy skateparku w Strzeszynie, ul. Wergiliusza 47 

Godz.: 18.00

Bilety: wstęp wolny 

Więcej informacji na Facebooku 

Spektakl – “Siostro, Spadek!”

Teatr Komedia wystawia spektakl “Siostro, Spadek!” w reżyserii Sandry Matuszak. To intensywna opowieść o rodzinnych zmaganiach, rzucająca światło na skomplikowane relacje i ukryte tajemnice. Wystąpią: Eliza Sondaj, Maksymilian Cichy oraz Cezary Gieracki. 

Teatr Komedia, ul. Grochowska 49 

Godz.: 17.00-18.30

Bilety: 59 zł (normalny), 55 zł (ulgowy)

Więcej informacji na stronie teatru

Żydowski Poznań

Koło Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego przy Oddziale Poznańskim zaprasza na kolejna edycję “Przechadzek po mieście”. Tym razem uczestnicy przejdą po Poznaniu żydowskimi śladami. Oprowadzaniem zajmą się Heidi Beryt i Aleksandra Nyka. 

Start – Grochowe Łąki 6 

Godz.: 11.00

Wstęp wolny 

Więcej informacji na Facebooku

Spektakl – “Trzy ćwierci do śmierci”

Scena na Piętrze gościć będzie wielokrotnie nagradzany na festiwalach teatralnych monodram “Trzy ćwierci do śmierci”. Jest to spektakl inspirowany opowieściami z Supraśla, zebranymi i opracowanymi przez Wojciecha Załęskiego w zbiorze “Hecz precz stała się rzecz” oraz książką “Po trochu” Weroniki Gogoli. 

Scena na Piętrze, ul. Masztalarska 8

Godz.: 17.00

Bilety: 65 zł 

Więcej informacji na stronie organizatora

Tajemnicza śmierć księżnej Ludgardy

Ratuszowy Wydział Kryminalny zaprasza do wysłuchania opowieści o Ludgardzie i Przemyśle, podczas której organizatorzy wydarzenia wraz z uczestnikami wcielą się w detektywów i postarają się prześledzić sprawę tajemniczego mordu z XIII wieku, posiłkując się relacjami kronikarzy oraz naukowymi opracowaniami. Zapisy przyjmowane są do godziny 15.00, 10 maja, pod adresem: edukacja.ratusz@mnp.art.pl. Wydarzenie poprowadzi dr Michalina Janaszak. 

Ratusz – Muzeum Poznania, ul. Stary Rynek 1

Godz.: 13.00

Bilety: 20 zł (normalny), 13 zł (ulgowy), 1 zł (uczniowie i studenci do 26 r.ż.)

Więcej informacji na stronie muzeum

Kocie opowieści Studia Ghibli 

Kino Rialto zaprasza na pokaz animacji kultowego japońskiego Studia Ghibli – “Narzeczona dla kota”. To dowcipna i wzruszająca opowieść o odwadze, przyjaźni i odkrywaniu własnej wartości.

Kino Rialto, ul. Dąbrowskiego 38 

Godz.: 15.00-16.00

Bilety: 23,50 zł (normalny), 19 zł (senioralny/ studencki)

Więcej informacji na stronie kina