Dwudniowy piknik lotniczy SempAir Optimi Show 2024 przyciągnął tłumy

W weekend na poznańskich Krzesinach odbył się SempAir Optimi Show 2024 – dwudniowy piknik lotniczy, który przyciągnął rzesze miłośników lotnictwa i militariów. Wydarzenie obfitowało w liczne atrakcje, w tym zapierające dech w piersiach pokazy akrobacji lotniczych oraz wystawy naziemnego sprzętu wojskowego.

Wśród głównych atrakcji były niemal 70-letnie samoloty LIM, które ponownie wzbiły się w powietrze, przypominając złote lata polskiego lotnictwa wojskowego. Wielkie emocje wzbudziły także pokazy akrobacji wykonywane przez pilotów zespołu Orlen Żelazny, znanych z precyzyjnych i widowiskowych manewrów. Uczestnicy mieli również okazję podziwiać nowoczesne m.in. maszyny stacjonujące w Poznaniu, takie jak myśliwce F-16, lekkie myśliwce FA-50 oraz potężny samolot transportowy C-130 Hercules.

Na ziemi na fanów militariów czekały równie imponujące ekspozycje. Wśród prezentowanego sprzętu znalazły się m.in. czołg Abrams, opancerzony pojazd Oshkosh M-ATV, transporter Halftrack, armatohaubica Krab, wyrzutnia rakiet Langusta, a także szybka łódź operacyjna Formozy. Każdy z tych pojazdów przyciągał uwagę swoją potęgą i zaawansowaną technologią, co z pewnością zachwyciło zarówno dorosłych, jak i młodszych uczestników pikniku.

Niestety, niedzielne popołudnie przyniosło pewne komplikacje. Około godziny 14 nad Poznań nadciągnęła burza  zmuszając organizatorów do skrócenia programu. Mimo to, przed jej nadejściem udało się przeprowadzić cztery pełne pokazy, które dostarczyły widzom niezapomnianych wrażeń.

111. Rocznica Portu Lotniczego Poznań – Ławica

Port Lotniczy Poznań – Ławica świętuje swoją 111. rocznicę. Historia tego ważnego obiektu sięga 1913 roku, kiedy to niemieckie władze zbudowały lotnisko wojskowe w podpoznańskiej wsi Ławica. Uroczystego otwarcia dokonał cesarz Wilhelm II. W 1921 roku, podczas pierwszego Targu Poznańskiego, uruchomiono regularne krajowe przewozy lotnicze, co uznaje się za początek polskiego transportu lotniczego.

Obecnie z Portu Lotniczego Poznań – Ławica można polecieć do około 70 miejscowości w kraju i za granicą. W ubiegłym roku lotnisko obsłużyło blisko 2,8 mln pasażerów, kontynuując swoją długoletnią tradycję jako kluczowy punkt na mapie polskiego lotnictwa.