Już jutro w Poznaniu będą debatować nad przyszłością sztucznej inteligencji.

Już jutro, w środę 19 czerwca o godz. 16:00, odbędzie się wyjątkowa debata czterech uczelni na temat sztucznej inteligencji zatytułowana „Człowiek w rzeczywistości AI: rozwój czy stagnacja”. Wydarzenie z cyklu Areopag Uniwersytetów odbędzie się w Sali Lubrańskiego Collegium Minus Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (ul. Wieniawskiego 1). Naukowcy będą zastanawiać się nad przyszłością w kontekście sztucznej inteligencji oraz jej wpływem na procesy społeczne, komunikowanie, naukę i edukację. Kluczowym pytaniem będzie, czy AI przyczyni się do naszego intelektualnego i społecznego rozwoju, czy też stanie się przyczyną stagnacji.

Podczas wydarzenia naukowcy z różnych dziedzin zastanowią się nad przyszłością w kontekście sztucznej inteligencji. Dyskutować będą nad wpływem AI na procesy społeczne, komunikację, naukę i edukację. Kluczowe pytania, jakie postawią sobie uczestnicy debaty, to: Czy staniemy się potęgą intelektualną i społeczną dzięki AI? Czy też czeka nas stagnacja?

Areopag Uniwersytetów to cykl debat, w których udział biorą przedstawiciele największych polskich uniwersytetów: Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz inicjatora przedsięwzięcia – Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W spotkaniach uczestniczą rektorzy, eksperci, naukowcy oraz studenci, którzy wspólnie debatują nad najistotniejszymi problemami współczesności.

W najbliższej debacie ekspertami będą:

  • prof. UW dr hab. Renata Włoch,
  • prof. UAM dr hab. Jacek Marciniak,
  • dr Szymon Bobek (UJ),
  • dr Paweł Fortuna (KUL).

Debatę moderować będzie prof. UAM dr hab. Natalia Walter.

Sztuczna inteligencja zrewolucjonizowała świat, stając się przełomową technologią, która znacząco wpłynęła na nasze codzienne życie. Jednak, jak zauważa dr Barbara Konat z Wydziału Psychologii i Kognitywistyki UAM, “prawdziwym problemem jest to, że dla przyszłych modeli językowych będziemy mieć coraz mniej danych wygenerowanych przez ludzi. Zaczynamy tutaj wchodzić w syndrom węża połykającego własny ogon. Drugą rzeczą jest to, że jeśli w tej chwili widzicie video w Internecie, to jest bardziej prawdopodobne, że jest ono wygenerowanie, niż że jest prawdziwe.”

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Sali Lubrańskiego oraz na transmisję wydarzenia, która będzie dostępna na kanale UAM na platformie YouTube: Link do transmisji.