Najaktywniejsi rowerzyści w rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski nagrodzeni

Dziś Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak osobiście wręczył nagrody rowerzystom oraz firmom, które pokonały największy dystans w ramach ogólnopolskiego konkursu na Rowerową Stolicę Polski. Poznań zajął 2. miejsce w kategorii miast powyżej 200 tys. mieszkańców, ustępując jedynie Bydgoszczy. – I miejsce w przyszłym roku jest w naszym zasięgu – mówi prezydent.

Poznaniacy przez cały czerwiec łącznie przejechali ponad 400 tys. kilometrów, co jest równe dziesięciokrotnemu okrążeniu Ziemi wzdłuż równika. Średnio każdy uczestnik przejechał ponad 377 kilometrów. W kategorii indywidualnej kobiet III miejsce zajęła Magdalena Waligórska z wynikiem 2 138 km, II – Ania Janiak (2 563 km), a zwyciężczynią została Joanna Wesołek z łącznym dystansem 2 575 km (czyli z przewagą zaledwie 12 km). Laureatka I miejsca prowadzi na Facebooku profil „Blondynka na rowerze”, który posiada 17 tys. obserwujących.

– Połączyłam swoje pasje podróżowania i jeżdżenia rowerem w jedną całość i z tego stworzyła się dobrze funkcjonująca strona. Nie jestem kolarką, jestem turystką rowerową. Udało się w tym roku zająć I miejsce, ale żałuję, że nie powtórzyłam sukcesu z treningu. Wyprzedziłabym wtedy płeć męską. Poprawię się w przyszłym roku – śmieje się Joanna Wesołek.

A wyniki w kategorii męskiej również są imponujące. Podium wywalczyli Łukasz Hedko (3 710 km), Piotr Rorot (3 889 km), ale najlepszy okazał się Jan Żaczek – on przejechał 3 964 km. Nagrodę w jego imieniu odebrała żona.

W zabawę zaangażowały się również poznańskie firmy. Najlepiej poradziła sobie Grupa Żabka, jej pracownicy przejechali w sumie 23 352 km. Na II miejscu uplasowała się Grupa MTP (16 880 km), a na III Ikea Poznań z wynikiem 16 218 km.

– Rowerowa Stolica Polski to inicjatywa, która służy nam wszystkim, służy zdrowiu. Obserwujemy na co dzień coraz większy ruch rowerowy w Poznaniu. Na początku były z tym problemy, ale dzisiaj rowerzyści są elementem krajobrazu naszego miasta. I miejsce w przyszłym roku jest w naszym zasięgu. Teraz mamy I miejsce w zakresie liczby osób, które korzystają z rowerów, a także najlepszą infrastrukturę rowerową w Polsce. Oczywiście nadal będziemy inwestować w jej rozwój – mówił na spotkaniu prezydent Jaśkowiak.

Aktualnie trwają prace nad drogą rowerową wzdłuż trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, konkretnie z przystanku „Słowiańska” do parku Wodziczki, ale są plany, aby w przyszłości rowerzyści mogli się poruszać na całej długości PST.