Poznań rusza z kampanią “Zrób trzy proste kroki” na rzecz rodzin zastępczych

W całej Polsce obserwuje się poważny brak rodzin zastępczych, a w samym Poznaniu aż 73 dzieci czeka na nowy dom i serce, które je przygarnie. W odpowiedzi na ten problem, miasto Poznań rozpoczyna kampanię społeczną “Zrób trzy proste kroki”, mającą na celu zachęcenie mieszkańców do zaangażowania się w rodzicielstwo zastępcze.

 

Średnio 120 dzieci rocznie jest odbieranych z rodzin patologicznych w Poznaniu. Niestety, tylko niewielka część z nich wraca do swoich biologicznych rodziców, którzy podjęli pracę nad sobą. Pozostałe dzieci trafiają do Domów dla Dzieci, jednak te placówki nie są w stanie zastąpić ciepła prawdziwego domu.

Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, podkreśla trudną sytuację i kompleksowe działania miasta w celu jej poprawy. Miasto oferuje zawodowym rodzinom zastępczym szeroki pakiet wsparcia, w tym medyczny, mieszkaniowy oraz dofinansowanie do aktywności sportowych i kulturalnych. Teraz te inicjatywy uzupełnia kampania promująca pieczę zastępczą.

Głównym celem kampanii jest zainteresowanie potencjalnych opiekunów zastępczych tą formą opieki nad dziećmi. Jak mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, stworzono specjalną stronę internetową, która w trzech prostych krokach przedstawia, czym jest rodzicielstwo zastępcze i z jakimi wyzwaniami się wiąże. Strona zaprasza zainteresowanych do wypełnienia ankiety, która pomoże ocenić ich gotowość do podjęcia tego wyzwania.

Kampania jest promowana w przestrzeni miejskiej – plakaty zachęcające do odwiedzenia strony trzyprostekroki.pl pojawiły się na przystankach autobusowych i tramwajowych oraz na pojazdach komunikacji miejskiej. W trakcie wakacyjnych wydarzeń plenerowych miasto organizuje również “punkty poznania rodzin zastępczych”, gdzie eksperci odpowiadają na pytania dotyczące pieczy zastępczej.

Kampania ma także swoją stronę medialną – spoty z udziałem dzieci oraz poznańskich seniorów będą emitowane w mediach społecznościowych, kinach oraz na stronie internetowej kampanii. Za realizację kreatywnej koncepcji i strategii odpowiada agencja Chapter1.

Miasto Poznań wprowadziło również dodatkowe rozwiązania wspierające zawodowe rodziny zastępcze. Pakiet medyczny oferuje do 2500 zł miesięcznie na diagnostykę, opiekę lekarską, stomatologiczną i rehabilitacyjną. Pakiet sportowo-kulturalny zapewnia do 1000 zł na aktywności rekreacyjne i kulturalne, a wsparcie mieszkaniowe pomaga pokryć koszty utrzymania mieszkania.

Rodziny zastępcze mogą liczyć na pomoc prawną, psychologiczną i finansową. Oferowane jest wsparcie koordynatora, który pomaga w codziennych wyzwaniach i doradza rodzicom zastępczym. Dodatkowo, rodziny mogą skorzystać z usług rodziny pomocowej na czas wypoczynku lub szkolenia.

W Poznaniu rodzicem zastępczym może zostać każdy – od małżeństw po osoby samotne, w tym seniorzy. Po wstępnej kwalifikacji kandydaci przechodzą proces szkoleniowy organizowany przez Centrum Wspierania Rodzin “Swoboda”. Najbliższe spotkanie informacyjne odbędzie się 24 sierpnia, a więcej informacji można uzyskać telefonicznie lub na stronie poznan.pl.

Dzięki kampanii “Zrób trzy proste kroki”, Poznań liczy na zwiększenie liczby rodzin zastępczych i zapewnienie dzieciom bezpiecznego, pełnego miłości domu.