Poznańskie obchody 50-lecia Anonimowych Alkoholików w Polsce

Anonimowi Alkoholicy (AA) obchodzą w tym roku 50-lecie swojej działalności w Polsce. Z tej okazji na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania można zwiedzać specjalną wystawę, która przybliża historię i ideę tego ruchu. Kulminacyjnym punktem obchodów będzie Konwencja AA, która odbędzie się w dniach 16-18 sierpnia 2024 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP).

 

Ruch AA, mający swoje korzenie w Stanach Zjednoczonych, został zapoczątkowany w 1935 roku w Akron przez dwóch alkoholików – Billa Wilsona i Boba Smitha. Odkryli oni, że wzajemne wsparcie i wymiana doświadczeń pomagają w zachowaniu trzeźwości. Od tego czasu AA rozwinęło się na całym świecie, pomagając milionom ludzi wyjść z nałogu.

W Polsce początki ruchu AA sięgają końca lat 60. XX wieku, kiedy to w Poznaniu psycholog Maria Grabowska zaczęła prowadzić zajęcia grupowe oparte na programie 12 kroków. Grupa ta, znana później jako “Eleusis”, zaczęła samodzielnie działać w 1974 roku i istnieje do dziś.

Mało kto wie, że to właśnie w Poznaniu zaczęły się polskie korzenie ruchu AA. Jestem dumny, że jubileuszowa konwencja odbywa się właśnie tutaj – powiedział Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Wystawa na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta pozwala lepiej zrozumieć ten ważny ruch społeczny, który działa w cieniu, ale ma ogromny wpływ na życie wielu ludzi.

AA działa na zasadzie samopomocy i nie jest związane z żadną religią, ideologią ani organizacją. Jedynym warunkiem przystąpienia do AA jest chęć zaprzestania picia. Spotkania AA, odbywające się regularnie na całym świecie, oparte są na programie 12 kroków, który pomaga uczestnikom w procesie zdrowienia.

Anonimowi Alkoholicy to ruch, który działa oddolnie i nie jest zarządzany przez żadną centralną instytucję. Kluczową rolę odgrywają tutaj spotkania i rozmowy, które dają wsparcie i pomagają w trzeźwości – wyjaśnia Andrzej Bujkowski, psycholog i rzecznik prasowy Zlotu 50-lecia AA w Polsce.

W Polsce działa obecnie 2800 grup AA, które organizują ponad 3000 mityngów tygodniowo. Polska jest jednym z krajów o największej liczbie grup AA w Europie, wyprzedzana jedynie przez Wielką Brytanię. Grupy AA z Polski aktywnie wspierają także rozwój ruchu w innych krajach Europy Wschodniej.

Kulminacją obchodów 50-lecia AA w Polsce będzie sierpniowa konwencja na terenie MTP. W wydarzeniu wezmą udział członkowie AA z całego świata, a także terapeuci, pracownicy socjalni, duchowni, funkcjonariusze służb mundurowych oraz urzędnicy państwowi.

Więcej informacji na temat konwencji można znaleźć na stronie 50lat.aa.org.pl, a o działalności AA w Polsce na stronie aa.org.pl.