Poznań realizuje projekt łączników zieleni

Poznań wprowadza w życie ideę łączników zieleni, które zostały zaproponowane w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. W ostatnich miesiącach miasto wzbogaciło się o nowe nasadzenia drzew wzdłuż ulic Kolejowej i Szymanowskiego, a także realizuje projekt nowej drogi rowerowej przy trasie PST, której towarzyszą nasadzenia drzew.

 

Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, podkreśla, że unikalny klinowo-pierścieniowy system zieleni miasta, stworzony jeszcze przed wojną, jest uzupełniany nowymi rozwiązaniami, takimi jak łączniki zieleni.

“Zależy nam, żeby każdy mieszkaniec miał jak najłatwiejszy dostęp do terenów, gdzie może uprawiać sport albo wypoczywać w otoczeniu przyrody. Łączniki oplotą miasto siecią zielonych dróg, które już same w sobie mogą być atrakcyjnym obszarem rekreacji” – mówi Jaśkowiak.

Przy trasie PST, od parku Wodziczki do przystanku Słowiańska, powstaje nowa droga rowerowa z chodnikiem, której towarzyszą nasadzenia 72 drzew. Są to m.in. lipy szerokolistne, wiązy, dęby węgierskie, klony polne oraz platany. Nowy odcinek ułatwi dojazd do popularnych terenów zielonych, takich jak Sołacz, Rusałka, Strzeszynek i Kiekrz.

W ramach projektu z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego, wzdłuż chodnika i drogi rowerowej na ul. Szymanowskiego posadzono 79 nowych drzew, w tym wiązowce zachodnie, miłorzęby dwuklapowe, kasztanowce czerwone i topole białe. Te nasadzenia będą dawać cień pieszym i rowerzystom zmierzającym w kierunku lasku Piątkowskiego.

W 2024 roku przy ul. Kurpińskiego posadzono 37 drzew na odcinku od ul. Wojciechowskiego do ul. Mieszka I. Gatunki takie jak wiśnia piłkowana “Kanzan”, klon polny i wiązowiec zachodni wpisują się w system łączników zieleni, umożliwiając mieszkańcom łatwy dostęp do lasku na Piątkowie oraz zielonych obszarów na Golęcinie.

W ubiegłym roku zmodernizowano ulicę Kolejową, gdzie oprócz nowej jezdni i chodników, pojawiło się 53 nowe robinie akacjowe oraz blisko 5 tys. krzewów. Obecnie wzdłuż ulicy rośnie 115 drzew, tworząc zielony korytarz od parku Wilsona do skweru Jacka Hałasika.

Nowe nasadzenia realizowano również wzdłuż ulic oznaczonych w studium jako łączniki zieleni: Spławie, Hodowlanej, Pokrzywno, Ostrowskiej, Świętopełka, Nadolnik, Łozowej, Czechosłowackiej, Langiewicza, Rolnej, Jackowskiego i Wojskowej.

W zeszłym roku miejscy radni przyjęli nowe Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, dokument planistyczny obejmujący cały obszar miasta. Studium kładzie duży nacisk na ochronę i rozwój zieleni, wyznaczając orientacyjne lokalizacje łączników zieleni, które mają stanowić sieciowe powiązania między klinami zieleni a większymi obszarami niezabudowanymi.

“Pracując nad koncepcją łączników zieleni, kierowaliśmy się potrzebą ochrony i rozwoju dziedzictwa urbanistycznego Poznania, czyli klinowo-pierścieniowego systemu zieleni profesora Władysława Czarneckiego. Łączniki to także nasza odpowiedź na potrzebę dostosowania miasta do zmian klimatycznych, zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej oraz ograniczenie miejskiej wyspy ciepła” – mówi Natalia Weremczuk, zastępczyni prezydenta Miasta.

Studium przewiduje 200 km łączników zieleni, z czego połowa już istnieje, a reszta jest w planach do realizacji.

“W przypadku istniejących łączników będziemy je chronić i uzupełniać, a nowe będziemy sukcesywnie wyznaczać w miejscowych planach, analizując lokalizacje i potencjalne kolizje z infrastrukturą podziemną” – dodaje Marek Wróbel, p.o. dyrektora Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Dokument planistyczny obejmuje ochronę osiedlowych terenów zieleni o powierzchni powyżej 0,5 ha, a także wskazuje lokalizację około 200 zbiorników retencyjnych. Studium określa politykę przestrzenną miasta, chroniąc kluczowe tereny zieleni i wspierając ich rozwój.

Więcej informacji na temat studium można znaleźć na stronie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.