W Poznaniu odsłonięto tablicę upamiętniającą Zofię Grodecką, bohaterkę Powstania Warszawskiego

W 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w Poznaniu odsłonięto tablicę upamiętniającą Zofię Grodecką, bohaterkę Powstania, weterankę Armii Krajowej oraz wybitną etnografkę. Tablica została umieszczona na ścianie bloku przy ul. św. Rocha 4b, gdzie Zofia Grodecka mieszkała przez większość swojego życia.

 

Uroczystość odsłonięcia tablicy odbyła się w czwartek, 1 sierpnia, z udziałem Natalii Weremczuk, zastępczyni prezydenta Poznania, oraz Rafała Reczka, dyrektora poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

„Odsłonięcie symbolicznej tabliczki to wyraz naszego szacunku i wdzięcznej pamięci o pani Zofii Grodeckiej, uczestniczce Powstania Warszawskiego” – mówiła Natalia Weremczuk. „Pani Zofia większość życia spędziła w Poznaniu, mieszkając w tym bloku, ale 80 lat temu, biorąc udział w Powstaniu, podarowała naszej ojczyźnie serce, niezwykłą determinację, nieugiętą wolę oraz własne zdrowie. Dzisiaj pokazujemy, że o tym pamiętamy i bardzo cenimy jej postawę.”

Zofia Grodecka, urodzona w 1926 roku we Lwowie, była postacią wyjątkową zarówno w historii Polski, jak i Poznania. W 1939 roku, mając zaledwie 13 lat, wstąpiła do Armii Krajowej. Podczas Powstania Warszawskiego służyła jako strzelec, łączniczka oraz adiutantka ppłk. Mieczysława Niedzielskiego ps. “Żywiciel”. Brała udział w kluczowych akcjach, w tym w drugim natarciu na Dworzec Gdański, gdzie pod koniec sierpnia 1944 roku została poważnie ranna.

Po wojnie, mimo trudności związanych z powiązaniami z Armią Krajową, Grodecka kontynuowała edukację. Zdała maturę w 1946 roku, a następnie podjęła studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Jednak ze względu na swoje wojenne zaangażowanie musiała przerwać studia. Ostatecznie uzyskała tytuł magistra filozofii w zakresie antropologii, etnografii oraz prehistorii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Zofia Grodecka była nie tylko wybitną etnografką, ale także cenioną badaczką i kolekcjonerką. Pracowała w Centrali Przemysłu Ludowego i Artystycznego w Poznaniu, Instytucie Historii Kultury Materialnej Polskiej Akademii Nauk, a także jako kierowniczka Działu Tkanin i Ubiorów Ludowych w Muzeum Etnograficznym w Poznaniu. Jej praca naukowa zaowocowała stopniem doktora w zakresie nauk humanistycznych.

Za swoje zasługi wojenne oraz działalność społeczną, Zofia Grodecka została wielokrotnie odznaczona, m.in. Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Armii Krajowej oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarła po długiej chorobie 9 lutego 2020 roku, a jej grób znajduje się na cmentarzu górczyńskim w Poznaniu.