Do Poznania przyjadą zespoły z czterech kontynentów. Niedługo ruszają INTEGRACJE

Już 9 sierpnia rozpocznie się 24. edycja Światowego Przeglądu Folkloru INTEGRACJE i potrwa do 17 sierpnia. Koncerty ludowych zespołów z Europy, Azji, Afryki i Ameryki Południowej odbędą się nie tylko w Poznaniu, ale również w pięciu innych wielkopolskich miastach. Po raz pierwszy INTEGRACJE opuszczają granice Wielkopolski i zagoszczą także w zachodniopomorskim Mirosławcu.

 

W tegorocznej odsłonie festiwalu weźmie udział sześć zagranicznych zespołów z: Macedonii, Japonii, Peru, Gruzji, Kolumbii oraz Kenii. Jak przyznaje Dariusz Majchrowicz, dyrektor artystyczny Światowego Przeglądu Folkloru INTEGRACJE, jest zadowolony z obecności zwłaszcza tych gości, którzy muszą pokonać wiele przeszkód, aby znaleźć się w Polsce:

– Po raz pierwszy, po wielu latach starania mamy zespół z Peru. Coś takiego rzadko się zdarza, ponieważ dla tych zespołów jest to duży koszt, aby przyjechać do Europy. Jednocześnie po ponad 10 latach na INTEGRACJE powraca Japonia. Oni mają bardzo urozmaicone instrumenty, od małych do bardzo dużych bębnów. Ich transport samolotem zawsze bardzo dużo kosztuje, dlatego grupy z Japonii rzadko decydują się na przylot do Europy. 

Ponadto Wielkopolanie zobaczą dwa polskie zespoły: Zespół Tańca Ludowego “Poznań” Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu oraz Studencki Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej “Połoniny”.

Koncert inauguracyjny, poprzedzony przemarszem od pomnika Starego Marycha do Starego Browaru i warsztatami haftu koralikowego w Parku Wilsona, odbędzie się 9 sierpnia o 18:00. Najbardziej widowiskowym wydarzeniem będzie jednak koncert finałowy 17 sierpnia o 21:00, który po 13-letniej przerwie będzie miał miejsce na boisku Akademii Wychowania Fizycznego, będącej od 2001 roku jednym z głównych organizatorów festiwalu. Muzycy wystąpią tam na kilku scenach, a do ich dyspozycji będzie kilkadziesiąt reflektorów oraz ponad 100 mikrofonów. 

W międzyczasie te same zespoły zagrają w innych wielkopolskich miastach: Swarzędzu, Wągrowcu, Obornikach Wielkopolskich, Wronkach i Nowym Tomyślu. Po raz pierwszy jeden z koncertów odbędzie się poza Wielkopolską, konkretnie w Mirosławcu. 

Z kolei 12 sierpnia o 17:00 w Klubie na Fali rozegrany zostanie Turniej Sportów Tradycyjnych „Pierścieniówka”, z którego INTEGRACJE słyną. 

– Pierścieniówka to tradycyjna ludowa gra. To jest coś w rodzaju siatkówki, tyle że piłki nie przebija się nad siatką, a przerzuca przez znajdujące się w niej otwory. Około 30 lat temu wspólnie z prof. Wojciechem Lipowskim z AWF przystosowaliśmy zasady tej gry do tego, aby można było urządzać zawody w niej – tłumaczy Dariusz Majchrowicz. 

Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE w tym roku odbywa się pod hasłem „Gawędy na skrzyżowaniu”. Organizatorzy żartują, że nie jest to nawiązanie do tego, że koncert finałowy będzie miał miejsce przy jednym z najbardziej ruchliwych skrzyżowań w Poznaniu, czyli ul. Królowej Jadwigi i Strzeleckiej, ale tak naprawdę to nawiązanie do całego Poznania, w którym krzyżuje się wiele kultur. 

Głównymi organizatorami wydarzenia są Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu oraz Stowarzyszenie Kulturalno-Sportowe „Integracje”.

Wszystkie koncerty i warsztaty w ramach festiwalu są bezpłatne, a koncert finałowy będzie dodatkowo transmitowany online, aby miały okazję go zobaczyć również osoby, które nie będą w stanie się na nim pojawić.