Mieszkańcy Poznania ponownie wybiorą najbardziej inspirujące kobiety

Rusza kolejna edycja akcji społecznej „Poznanianki”, której celem jest wyróżnienie pięciu kobiet lub organizacji najbardziej zaangażowanych w działania na rzecz miasta oraz kwestie równouprawnienia i tolerancji. Od dziś do 15 września poznaniacy mogą zgłaszać swoje typy. Wybrana piątka otrzyma swoją własną wystawę. Poświęcone zostaną im również filmy.

 

Na początku „Poznanianki” odbywały się w formie plebiscytu na „Poznaniankę Roku”, jednak od trzech lat Miasto, w zgodzie z ideami siostrzeństwa i kobiecej współpracy, zrezygnowało z rywalizacji i zastąpiło ją akcją społeczną. 

– Kobiety nadają rytm naszemu miastu i w tej akcji społecznej chcemy pokazać nasze koleżanki i współpracowniczki, które działają na rzecz naszego miasta i drugiego człowieka. Nie ulega wątpliwości, że w takich dziedzinach, jak sport, sprawy społeczne, kultura, zdrowie i ochrona środowiska, kobiety są bardziej zaangażowane niż mężczyźni. Chcemy to docenić i pokazać naszym mieszkańcom, że kobiety działają i zmieniają to miasto na lepsze. Nasze kobiety są wspaniałe – mówił wiceprezydent Jędrzej Solarski podczas konferencji prasowej, zorganizowanej pod muralem nawiązującym do akcji „Poznanianki” przy ul. Dąbrowskiego 28 na Jeżycach.

Akcja składa się z trzech etapów. W pierwszym mieszkańcy Poznania od 19 sierpnia do 15 września mogą zgłaszać swoje kandydatki za pośrednictwem strony internetowej poznan.pl/poznanianki. Swój wybór należy uzasadnić. Obok pojedynczych osób można rekomendować grupy i organizacje pozarządowe działające na rzecz Poznania i jego mieszkańców. 

W drugim etapie kapituła, w wyniku obrad trwających od 16 do 23 września, wybierze pięć kobiet lub organizacji, które zostaną twarzami akcji „Poznanianki”. W podziękowaniu za codzienny trud ich pracy powstanie poświęcona im wystawa, a także zostaną nakręcone filmy prezentujące ich osiągnięcia. 

Punktem kulminacyjnym akcji będzie Poznański Tydzień Kobiet, który potrwa od 19 do 26 października. Wezmą w nim udział również wyróżnione poznanianki. 

– Hasło kampanii „Rozejrzyj się, zobacz, co zbudowałyśmy” ma nie tylko pokazać wszystkim, co zrobiły poznanianki, ale też dać energię tym, które jeszcze nie mają odwagi promować się wśród mieszkanek i mieszkańców – mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania. 

W zeszłorocznej edycji wpłynęło 158 zgłoszeń dotyczących 59 kobiet. Wyróżnione zostały:

– Wioletta Bogusz – współzałożycielka i przewodnicząca stowarzyszenia Zupa na Głównym,

– Maria Andruchiw – wiceprezeska Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Polska-Ukraina” w Poznaniu oraz współorganizatorka festiwalu Ukraińska Wiosna,

– Agnieszka Kubicka – współzałożycielka i prezeska Fundacji Wózkowicze,

– Aleksandra Sudolska – założycielka klubu Schron oraz prezeska i założycielka Local Girls Movement,

– Anna Furmaniuk i Alicja Nowaczyk – założycielki Fundacji Matecznik.

Akcja społeczna „Poznanianki” to inicjatywa Miasta Poznania oraz środowisk skupionych wokół prokobiecych organizacji pozarządowych. Jej celem jest przybliżanie mieszkańcom stolicy Wielkopolski postaci wyjątkowych kobiet.