44. rocznica Porozumień Sierpniowych: Poznań uczcił Dzień Solidarności i Wolności

W Poznaniu odbyły się uroczystości upamiętniające 44. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych, które w 1980 roku zapoczątkowały przemiany polityczne w Polsce. W imieniu mieszkańców stolicy Wielkopolski, pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 na placu Mickiewicza kwiaty złożyli Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania, oraz Natalia Weremczuk, zastępczyni prezydenta Miasta Poznania.

 

Obchody Dnia Solidarności i Wolności rozpoczęły się mszą świętą w kościele oo. dominikanów przy al. Niepodległości. Po nabożeństwie, uczestnicy, w tym przedstawiciele władz centralnych i samorządowych, przeszli w uroczystym pochodzie na plac Mickiewicza. Tam, przy pomniku Poznańskiego Czerwca 1956 r., złożono kwiaty w hołdzie dla tych, którzy walczyli o wolność i prawa obywatelskie.

W imieniu mieszkańców Poznania kwiaty złożyli Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta, oraz Natalia Weremczuk, zastępczyni prezydenta Miasta. Ich gest był wyrazem szacunku dla wydarzeń sprzed ponad czterech dekad, które miały decydujący wpływ na upadek komunizmu w Polsce.

“Dzień Solidarności i Wolności to czas, aby przypomnieć sobie o odwadze i determinacji tych, którzy walczyli o wolną Polskę. Ich poświęcenie i niezłomność dały nam wolność, którą dzisiaj możemy się cieszyć” – podkreślił Grzegorz Ganowicz.

Tegoroczne centralne obchody Dnia Solidarności i Wolności odbyły się w Gdańsku, gdzie prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, wziął udział w uroczystościach upamiętniających podpisanie porozumień sierpniowych. To właśnie w Gdańsku, 31 sierpnia 1980 roku, Lech Wałęsa, przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, podpisał porozumienie z wicepremierem Mieczysławem Jagielskim, które zakończyło strajk w Stoczni Gdańskiej i umożliwiło rejestrację Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

To historyczne porozumienie stało się symbolem początku końca komunistycznych rządów w Polsce, otwierając drogę do przemian demokratycznych, które zmieniły nie tylko Polskę, ale i cały blok wschodni.

Dzień Solidarności i Wolności, ustanowiony w 2005 roku, jest polskim świętem państwowym, obchodzonym corocznie 31 sierpnia. To okazja, aby upamiętnić heroizm i determinację ludzi, którzy walczyli o wolność, prawa człowieka i godność obywatelską w czasach PRL-u. Święto przypomina również o znaczeniu solidarności i jedności społecznej, które były kluczowe w dążeniu do zmian ustrojowych.

W Poznaniu, podobnie jak w innych miastach Polski, mieszkańcy oddali hołd tym, którzy przyczynili się do obalenia komunistycznego reżimu, jednocześnie reflektując nad dziedzictwem, jakie pozostawili kolejnym pokoleniom.