Ponad 40 artystów w Strefie Kibica podczas Euro 2012

Alternatywne produkcje oraz popularne utwory największych gwiazd muzyki zarówno polskiej jak i światowej, będą rozbrzmiewać przez 24 dni w jedynej oficjalnej Strefie Kibica UEFA Euro 2012 w Poznaniu. Organizatorzy zadbali o to, aby każdy, kto odwiedzi Fan Zone, znalazł coś dla siebie. Na scenie wystąpi ponad 40 artystów.

W przygotowaniu atrakcji towarzyszących UEFA Euro 2012uwzględnione zostały preferencje muzyczne różnych grup wiekowych oraz gusta poznaniaków i gości, którzy odwiedzą w czerwcu stolicę Wielkopolski. Warto podkreślić, że wejścia na wszystkie wydarzenia organizowane przez poznańską Strefę Kibica będą bezpłatne.

Muzyczni ambasadorowie Poznania

Miasto Poznań realizuje od grudnia 2009 roku projekt ambasadorowie Poznania miasta-gospodarza UEFA Euro 2012. Uhonorowane tym tytułem, związane ze stolicą Wielkopolski osoby wspierają przygotowania do turnieju, jak również aktywnie uczestniczą w życiu społecznym miasta. Do tej pory prezydent Poznania, Ryszard Grobelny wręczył dziesięć nominacji. W drużynie ambasadorów jest m.in. reprezentujący środowisko muzyczne Jacek „MEZO” Mejer, pasjonat piłki nożnej. Ostatnio wziął udział w programie telewizyjnym „Bitwa na głosy”, gdzie promował i wspierał działania „Drużyny Szpiku”. Dla Mezo jest to bardziej wolontariat niż ambasadorowanie. W związku z tym, że jest nim od ponad dwóch lat miał większą możliwość promocji Poznania. Przy okazji podziękował wszystkim poznaniakom za oddawanie na niego i jego drużynę głosów podczas „Bitwy na głosy”. Mezo i jego drużyna Mezoteam otworzą Strefę Kibica.

– Drużyna piłkarska musi mieć 11 piłkarzy. Nasz ostatni transfer, 11 przedstawiciel poznańskiej drużyny ambasadorów na UEFA Euro 2012, jest jedną z gwiazd sceny muzycznej Strefy Kibica. To Ray Wilson, który od ponad 3 lat związany jest z Poznaniem, angażując się w życie społeczne miasta. Jest również założycielem i fundatorem Fundacji im. Raya Wilsona. Chcę równiez podkreślić, że kultura dla Poznania jest bardzo ważna – mówi Dariusz Jaworski, wiceprezydent Miasta Poznania.

Dla mnie – obcokrajowca, możliwość odegrania tak istotnej roli w życiu społecznym miasta Poznania jest prawdziwym zaszczytem. Jestem pewien, że goście odwiedzający Poznań przy okazji Euro 2012 będą pod ogromnym wrażeniem tego miasta. Być może niektórzy nawet się w nim zakochająmówi Ray Wilson, ambasador Euro 2012 w Poznaniu.

Zagraniczne gwiazdy w poznańskiej Strefie

W Strefie Kibica wystąpi również Ray Wilson, legendarny szkocki muzyk, wokalista Genesis, szczególnie ceniony za swoją sceniczną charyzmę i niezmiennie wysoką formę koncertową. W 2008 roku artysta wydał album „Propaganda Man”, który nagrywany był również w Poznaniu. Obecnie muzyk prowadzi projekt Genesis Classic, który łączy w sobie niesamowity głos Raya, największe kompozycje z całego okresu istnienia Genesis oraz dużą dawkę symfonicznych dźwięków. Występ artysty w Fan Zone z koncertem Ray Wilson Genesis vs. Stiltskin przewidziany jest na 23 czerwca.

Kolejną gwiazdą jednego z 24 muzycznych wieczorów poznańskiej Strefy Kibica będzie pochodząca z RPA grupa Die Antwoord. Zespół wyróżnia się niebanalnym podejściem do muzyki, która łączy w sobie hip hop z nurtami muzyki alternatywnej i elektroniki.

Niekwestionowaną gwiazdą muzyki, która uświetni wydarzenia w poznańskiej Fan Zone, jest powstały w niemieckim mieście Münster, legendarny zespół Alphaville. Po 25 latach istnienia, milionach sprzedanych płyt i wielu hitach (m.in. „Big In Japan” czy „Forever Young”), zespół wydał ósmy studyjny album – „Catching Rays On Giant”.

Kolejną gwiazdą, która pojawi się na scenie w Strefie Kibica, jest brytyjski duet DJ’sko-producencki Copyright, uznawany za klasyków nurtu soulfulhouse. Popularność przyniosły im takie utwory jak „Where Would You Be, Dancin” czy „Good For You”.

Moc wydarzeń specjalnych

Dla miłośników muzyki alternatywnej, hip hopu i rocka przygotowano specjalne projekty festiwalowe realizowane w dni, w których nie będą rozgrywane mecze. Pod hasłem Poznań Alternative Energy wystąpią znane polskie i zagraniczne zespoły spoza głównego nurtu. W tym bloku muzycznym, 26 czerwca będzie można posłuchać m.in. Die Antwoord oraz Gaby Kulki.

Wśród koncertów odbywających się w poznańskiej Strefie Kibica, warto podkreślić długofalowe projekty, które będą miały tutaj swoją inaugurację – mówi Wojciech Jagielski, dziennikarz radiowo-telewizyjny, prezenter gwiazd muzycznych poznańskiej Fan Zone. – Poznań Alternative Energy to idea utworzenia festiwalu muzyki alternatywnej, która z pewnością uzupełni ofertę wydarzeń kulturalnych w mieście. Stworzenie takiego festiwalu to ukłon w stronę nowych poszukiwań muzycznych, w alternatywnych i mniej mainstreamowych obszarach, kierowany do fanów muzyki docenianej przez krytyków muzycznych.

W dni niemeczowe zaprezentują się także gwiazdy polskiego rocka. 25 czerwca w ramach Rock Pure Pleasure wystąpią: mający na koncie pięć Fryderyków zespół Coma oraz wrocławska formacja muzyczna Hurt.

W poznańskiej Fan Zone zaplanowano także dzień Strefy hip hopu, gdzie miłośnicy tego gatunku muzycznego będą mieli okazję posłuchać na żywo polskich wykonawców. 20 czerwca wystąpią m.in. Sokół i Marysia Starosta; poznański raper donGURALesko oraz – Eldo.

Strefa Kibica będzie również miejscem, które sprzyja spędzaniu czasu w rodzinnym gronie. Soboty i niedziele upłyną pod znakiem koncertów familijnych, podczas których w rodzinnej atmosferze będzie można wspólnie przeżywać emocje związane z Euro 2012. W tym bloku muzycznym usłyszymy polskie zespoły takie jak De Mono czy Wilki – zachęca Michał Prymas, wiceprezes spółki EURO Poznań 2012.

Podczas przerwy meczowej w Turnieju – 29 i 30 czerwca – miasto będzie świętować imieniny swoich patronów, Piotra i Pawła. Z tej okazji w Strefie Kibica przygotowany został bogaty program artystyczny i sportowy dla poznaniaków oraz gości z zagranicy. Imieniny miasta Poznania uświetni występ kultowej grupy Alphaville. Wszyscy będą mogli również rywalizować w wielu konkurencjach sportowych, przygotowanych w ramach Poznańskich Dni Sportu. Projekt ten, podobnie jak Poznań Alternative Energy, ma szansę na stałe wpisać się w kalendarium wydarzeń sportowych stolicy Wielkopolski.

Na 15 czerwca zaplanowany został Dzień Irlandzki, projekt realizowany we współpracy z irlandzką organizacją turystyczną Tourism Ireland. W ramach tego projektu usłyszymy: Carrantuohill – to najstarsza w Polsce grupa, wykonująca od 25 lat w niezmienionym składzie muzykę̨ irlandzką oraz Celtica – poznański zespół tańca irlandzkiego.

W Stefie Kibica przewidziano także występy znanych poznańskich grup teatralnych. 21 czerwca Polski Teatr Tańca zaprezentuje spektakl „Football@”, z kolei undergroundowi Porywacze Ciał wystąpią 27 czerwca z performancem artystycznym „Cykliści”.

Niezapomniane emocje Fan Zone

Dni, w których w Poznaniu rozgrywane będą mecze (lub też dni poprzedzające rozgrywki piłkarskie), uświetni specjalnie przygotowany cykl koncertów Poznań Welcomes You. W ramach tych wydarzeń 8 czerwca wystąpi Jacek „MEZO” Mejer z drużyną z programu „Bitwa na głosy”, a dzień później, 9 czerwca – Kumka Olik. 13 czerwca na scenie pojawi się poznański zespół Audiofeels, znany m.in. z pierwszej edycji programu „Mam Talent”. W marcu zespół wygrał prestiżowy amerykański Harmony Sweepstakes A Cappella Festival. Dzień później usłyszymy 14-osobową Poznańską Orkiestrę Rozrywkową z tworzącym niebanalną muzykę Sławkiem Uniatowskim oraz Kasią K8 Rościńską, osobowością sceniczną o mocnym, charakterystycznym głosie.

We wszystkie dni transmisji meczów kibice będą mogli posłuchać lokalnych zespołów w ramach cyklu Warm Up. Bogactwo polskiej sceny muzycznej zaprezentowane zostanie także podczas wydarzeń Strefa po Polsku. Popularni artyści i kultowe zespoły z pewnością przyciągną szeroką grupę polskich i zagranicznych słuchaczy w różnym wieku. W ramach Strefy po Polsku wystąpią: Małgorzata Ostrowska (12 czerwca), Strachy Na Lachy (16 czerwca), Raz Dwa Trzy (17 czerwca), Indios Bravos (21 czerwca), Elektryczne Gitary (24 czerwca) oraz Ewa Jach (1 lipca).

W tych dniach przygotowano także sporą dawkę tanecznych rytmów. DJ Rezydent Set to projekt, w ramach którego znani poznańscy DJ-e rozruszają gości Strefy Kibica utworami z gatunku pop, pop-house i pop-rock w haouse’owych oraz dance’owych aranżacjach. W sobotnie wieczory o pozytywne emocje dbać będą europejscy DJ-e. Projekt Saturday Night Fever sprzyjać będzie integracji wszystkich osób celebrujących Turniej w Poznaniu, będąc jednocześnie świetnym sposobem na spędzenie letniego wieczoru w centrum miasta. Podczas gorącej sobotniej nocy – 23 czerwca – na wielbicieli klubowych brzmień czeka występ Copyright w ramach kultowych imprez Defected In The House.

Plac Wolności i al. Marcinkowskiego przez 24 dni staną się wyjątkowym miejscem, pełnym rozrywki, emocji i dobrej zabawy. Oprócz sportu i atrakcji muzycznych, w Strefie Kibica realizowane będą także różne formy aktywizacji dedykowane najmłodszym. W ramach Strefy Junior odbędą się zajęcia plastyczne, warsztaty artystyczne, zawody sportowe, jak również pokazy filmów dla dzieci „Ale Kino z piłką” i gry edukacyjne. Atrakcje dla siebie znajdą również dorośli miłośnicy filmu. Podczas projektu kina letniego, na ekranie głównym i telebimach na al. Marcinkowskiego wyświetlane będą komedie, filmy obyczajowe, a także projekcje powiązane z piłką nożną.