Budżet Obywatelski: Stare Miasto ma już pomysły!

Zagospodarowanie starego koryta Warty – to pomysł, który radni osiedla Stare Miasto zamierzają zgłosić do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Ale to nie jest jedyny pomysł radnych na wydanie 10 milionów.

Jak wygląda stare koryto Warty – każdy wie, kto był tam chociaż raz na przykład w KontenerArcie albo na festiwalu Ethnoport. Mało jest miejsc w Poznaniu, a już na pewno w centrum miasta, którym bardziej przydałaby się rewitalizacja.

Radni wielokrotnie zwracali uwagę na śmieci wyrzucane w tym miejscu, imprezy organizowane przez miłosników taniego alkoholu i samochody parkujące jak popadnie, sami też sprzątali to miejsce, ale bez solidnej rewitalizacji stare koryto na pewno nie odżyje.

Kolejną propozycją jest remont nawierzchni ulic: Dominikańskiej, Wronieckiej i Żydowskiej.
– Są to jedyne ulice w obrębie średniowiecznego Starego Miasta z nawierzchnią asfaltową, bez kostki nawiązującej do przeszłości okolicy – zwraca uwagę Andrzej Rataj, radny osiedla. – Pomysł konsultowany ze Stowarzyszeniem Ulica Żydowska, był już zgłoszony w 2012 roku, przy pierwszej edycji budżetu obywatelskiego Miasta Poznania.

Radni chcieliby także więcej pieniędzy na remonty zabytków poznańskich: w budżecie Poznania nakłady na odnowę zabytków są bardzo nikłe w porównaniu do liczby zabytków i wielkich potrzeb inwestycyjnych, co jest ważne również ze względu na wzrost zainteresowania Poznaniem jako celu wizyt turystycznych. Jak skrupulatnie wyliczyli radni, nakłady na odnowę zabytków z budżetu: w 2011 roku – 500.000 zł, w 2012 roku – 0 zł i w 2013 roku 500.000 zł!
– Uważam, że powinny być to nakłady znacznie wyższe, chociażby kilkumilionowe! – przekonuje Andrzej Rataj.

Radni chcieliby zgłosić przynajmniej 5 propozycji do budżetu, dlatego proszą wszystkich mieszkańców Starego Miasta, by zgłaszali swoje pomysły do Budżetu Obywatelskiego. Mogą to robić sami – mogą także za posrednictwem swoich osiedlowych radnych, którzy serdecznie do tego zapraszają.

Czytaj także:

Budżet Obywatelski 2014: szykujcie pomysły!