Spór o szkołę baletową: archidiecezja chce jeszcze więcej pieniędzy?

Takie stanowisko zostało przedstawione przez pełnomocnika Archidiecezji Poznańskiej. Zażądał on dodatkowych 400 tys. zł za korzystanie z budynku szkoły.

Informację podało Radio Merkury. Dotychczas archidiecezja domagała się “jedynie” 13 mln zł odszkodowania za korzystanie z budynku przez szkołę baletową. dodatkowe 400 tysięcy zł ma być odszkodowaniem za kolejne miesiące bezumownego korzystania. Żądaniami oburzony jest Mirosław Różalski, dyrektor Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej.

Co ciekawe, pełnomocnik archidiecezji przekonuje, że dodatkowe pieniądze, jakie miałyby być uzyskane od szkoły, będą przeznaczone na pomoc najuboższym.

15 grudnia przed sądem odbędzie się kolejna rozprawa. Na niej ma zostać przesłuchany biegły, który wyliczył, że archidiecezji należy się 11 mln zł odszkodowania.

Przypomnijmy, że ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej mieści się w budynku przy Gołębiej już od 50 lat. Ale wcześniej, jeszcze przed wojną, budynek należał do kurii arcybiskupiej. Gdy prawnie stało się to możliwe, kościół postanowił odzyskać budynek. I nie tylko odzyskać – chce też 13 milionów złotych od Skarbu Państwa za 15 lat bezumownego korzystania z budynku.

Ministerstwo Kultury próbowało rozwiązać sprawę proponując w 2010 roku kościołowi odkupienie budynku. Jednak kuria nie wyraziła zgody. Dlaczego? Nie wiadomo.