Noc Muzeów, Imprezy Warte Poznania i Nowe Nurty: 17 maja będzie się działo!

Poznaniacy 16 i 17 maja będą mieli poważny kłopot z wyborem, na co iść i co oglądać. Do wyboru będą mieć bowiem aż trzy naprawdę duże imprezy: Imprezy Warte Poznania, Nowe Nurty i Noc Muzeów.

Imprezy Warte Poznania to przegląd wydarzeń kulturalnych realizowanych w naszym mieście przez lokalnych artystów, organizacje pozarządowe oraz instytucje kultury. Wszystko rozpocznie się 17 maja o godz. 15.00 na placu Wolności – chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach rękodzieła i na przykład nauczyć się wyszywać po ukraińsku lub robić lalkę-motankę, zagrać w gry planszowe z Klubem Fantastyki Druga Era oraz obejrzeć projekcje wideo przygotowane przez fundację Mediations Biennale. Będzie można obejrzeć również makietę tegorocznego Generatora Malta, który zagości na placu Wolności od czerwca lub zapoznać się z techniki animacji poklatkowej w oparciu o plastelinę – na to zaprosi Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR.
 
Warto też spróbować swoich sił w projektowaniu okładek płyt zespołów rockowych pod opieką przedstawicieli Luxartu, wziąć udział w warsztatach Baraku Kultury  „Odkryj siebie” lub robienia „dokumentu” telefonem komórkowym Festiwalu Off Cinema.

Program działań dla najmłodszych przygotowało Centrum Sztuki Dziecka, a w nim m.in.:  akcja „Rozwijamy Film” – toczenie taśmy filmowa na dużej szpuli (godz. 15.00-18.00); warsztaty „Filmowe kwiaty” – tworzenie małych form plastycznych z taśmy filmowej 35 mm (godz. 15.30-16.15), warsztaty „Kadry kredą i węglem” – tworzenie dużych kardów filmowych za pomocą węgla i kredy (godz. 18.00-20.00). Dzieci i młodzież będą miały okazję wrócić do tradycyjnych form spędzania wolnego czasu, takich jak: gra „w klasy”, malowanie kolorową kredą, badminton, skakanki, piłki, guma do skakania, hula hoop – będzie też kolorowa karuzela.

W programie jest też happening gitarowy (godz. 16), występy poznańskich kabaretów Krzesełko i Wyjście Ewakuacyjne (godz. 17) i Grupa Śpiewacza Koło Jana (godz. 18). Natomiast na zakończenie Imprez Wartych Poznania rozpocznie się koncert. O godzinie 20.00 wystąpi zespół, który 11 maja 2014 w Pawilonie Nowa Gazownia zwycięży przegląd zespołów NOWE NURTY 2014. Następnie na scenie pojawią się: ROBERT BUSHA – poznański dj i producent; grupa MOP MOP, czyli elektryzująca mieszanka muzyki klubowej, jazzu, funku, soulu, afro, latio i włoskiego postmodernizmu pod wodzą włoskiego perkusisty, dj i producenta Andrea Benini’ego. Tego wieczoru wystąpi również  BARTOZZI FEAT. DERRICK MCKENZIE, czyli sześcioosobowy projekt znakomitego polskiego basisty Bartozziego Wojciechowskiego z udziałem Derrick’a McKenzie perkusisty kultowego Jamiroquai oraz Konrada Bilińskiego (wokal, instr. klawiszowe), Rafała Stępnia (instr. klawiszowe), Damiana Kurasza (gitara), Tomasza Busławskiego (saksofon tenorowy).

Nowe Nurty zapraszają już 16 maja – klubowo. O godzinie 19 w Klubokawiarni Meskalina zagra GRABEK/BIELSKA/CHÓR, a o godz. 20.30 w Dragonie MARIA KA. A 17 maja rozpocznie się część plenerowa na placu Wolności. O godzinie 20.00 wystąpi zespół, który 11 maja 2014 w Pawilonie Nowa Gazownia zwycięży przegląd zespołów NOWE NURTY 2014. Następnie na scenie pojawią się: ROBERT BUSHA – poznański dj i producent; grupa MOP MOP, czyli elektryzująca mieszanka muzyki klubowej, jazzu, funku, soulu, afro, latio i włoskiego postmodernizmu pod wodzą włoskiego perkusisty, dj i producenta Andrea Benini’ego. Tego wieczoru wystąpi również BARTOZZI FEAT. DERRICK MCKENZIE, czyli sześcioosobowy projekt znakomitego polskiego basisty Bartozziego Wojciechowskiego z udziałem Derrick’a McKenzie perkusisty kultowego Jamiroquai oraz Konrada Bilińskiego (wokal, instr. klawiszowe), Rafała Stępnia (instr. klawiszowe), Damiana Kurasza (gitara), Tomasza Busławskiego (saksofon tenorowy).

PROGRAM NOCY MUZEÓW 2014 MUZEUM UTRACONE, g.23.00
Poznań, plac Wolności
Pokaz filmu Muzeum Utracone to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć w ultranowoczesnej oprawie skarby kultury, które znajdowały się niegdyś w polskich zbiorach i które w wyniku zawieruch dziejowych przepadły bezpowrotnie. Część z nich udaje się jednak odnaleźć i odzyskać – ostatnio do kraju powróciły np. “Schody pałacowe” Guardiego zaginione podczas II wojny    światowej z    Muzeum Narodowego    w Warszawie. Motywem przewodnim tegorocznej odsłony projektu muzeum Utracone są losy kolekcji. Ich zawikłane i zaskakujące historie przybliży film, którego twórcy w tym roku sięgają odważnie do sztuki i kultury współczesnej.

MUZEUM NARODOWE
GABINET NUMIZMATYCZNY
g.17.00-1.00 Różnorodność to bez wątpienia wizytówka Gabinetu Numizmatycznego. Oprócz monet, medali, plakiet i medalionów, w zasobach gabinetu znajdują się także pieczęcie, ordery, odznaki i odznaczenia, pieniądz papierowy, akcje i obligacje, jak również wiele innych przedmiotów sklasyfikowanych pod wspólnym hasłem varia (dr Witold Garbaczewski, Agnieszka Murawska).

GABINET RYCIN
g.17.00-1.00 Projekt – matryca – dzieło. Tajniki warsztatu graficznego, przedstawiony zostanie złożony problem powstawania dzieła graficznego od wstępnego projektu, przez matrycę, czyli płytę graficzną, aż do ukończonej odbitki. Na jednodniowej wystawie zaprezentowane zostaną przykłady grafik wraz z rysunkami i płytami, które posłużyły do ich wykonania.

Galeria Sztuki Polskiej od XVI do XVIII w.
g.19.00-20.00 “Ożywiamy trumniaki, czyli czemu służył portret trumienny”. Czym był i czemu służył portret trumienny? Kto i w jakiej technice go wykonywał? Jak długo trwała tradycja jego stosowania? Na te i inne pytania będziemy mogli poznać odpowiedzi. Spotkaniu towarzyszyć będą warsztaty wyklejania puzzli z motywami portretów trumiennych na pudełkach od pizzy. Ważnym punktem programu będzie promocja tzw. “Duszy czyśćcowej” pochodzącej ze zbiorów Franciszka Starowieyskiego, polskiego grafika, malarza, rysownika i scenografa, jednego z największych kolekcjonerów dzieł sztuki w Polsce. Zabytek jest tegorocznym nabytkiem dla Galerii Sztuki Polskiej XVI-XVIII w. zakupionym dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (Adriana Podmostko-Kłos).

Galeria Sztuki Polskiej od końca XVIII wieku do 1945 r.
g.18.00 i 20.00 Jak w XIX wieku malowano widoki natury? Malarstwo pejzażowe jako odrębny i samodzielny gatunek sztuki pojawiło się w XVII wieku, przede wszystkim w sztuce holenderskiej i francuskiej, lecz dopiero wiek XIX przyniósł zrównanie jego znaczenia z obrazami uznawanymi dotąd za najważniejsze: o temacie historycznym, mitologicznym czy religijnym. Opowiemy o powodach tej emancypacji i sposobach ujmowania natury. O romantycznej wizji natury w dziełach Aleksandra Orłowskiego. O pejzażach Józefa Szermentowskiego i jego realistycznym “zapisie” obserwowanego świata. O kanonie impresjonistycznego widzenia i malowania w obrazach Władysława Podkowińskiego. I o indywidualnych wizjach natury w symbolistycznych dziełach Jacka Malczewskiego, Wojciecha Weissa i Ferdynanda Ruszczyca. Początek pejzażowej wędrówki: Krajobraz morski z 1820 roku Aleksandra Orłowskiego, sala romantyzmu, na III kondygnacji nowego gmachu Muzeum.

dr Maria Gołąb Oblicza (portrety) epoki stanisławowskiej, g.19:00 i 21:00
Spotkanie w pierwszej, prezentującej malarstwo Oświecenia, przestrzeni Galerii Sztuki Polskiej, dotyczyć będzie eksponowanych tam portretów. Losy obrazów oraz ich bohaterów staną się częścią wykładu na temat znaczenia artystycznych przemian epoki, mecenatu Stanisława Augusta, a także historii kolekcji Muzeum Narodowego. Twórczość portretowa XVIII-wiecznych artystów obrazuje istotny fragment narodowych losów, przywołując kluczowe dla tego czasu postacie. Ich twarze są swoistymi znakami szczególnymi czasu narodzin nowoczesności. Spotkanie poświęcone będzie portretom mecenasów, artystów i bohaterów. Galeria tych twarzy stworzyć może szkic zbiorowego portretu polskiego oświecenia.

dr Agnieszka Skalska Koło Naukowe Studentów Historii Sztuki, g.20:00-22.00 – spotkania przy obiektach
Studenci spróbują przybliżyć zwiedzającym wizualne aspekty obrazów oraz dokonać ich analizy. Widzowie dowiedzą się m.in.: jaki przekaz niosą obrazy, kim były przedstawione na nich postaci i jakie role przypisał im artysta, jakie są cechy charakterystyczne danego stylu, jaką rolę dziełu sztuki przypisywano w okresie jego powstania oraz jak czytać sztukę niefiguratywną. Studenci przybliżą również sylwetki artystów oraz cechy charakterystyczne ich twórczości.

“O Muzeum Książąt Czartoryskich w Gołuchowie”, g.18.00-19.00
prezentacje: Muzeum Książąt Czartoryskich w Gołuchowie i jego pierwszy kustosz. Zamek w Gołuchowie, wzniesiony w połowie XVI wieku dla Rafała Leszczyńskiego, Izabella z Czartoryskich Działyńskia przebudowała w latach 1875-1885 w guście romantycznym. Przebudowany zamek pomieścił kolekcję dzieł sztuki zgromadzoną przez właścicielkę, po śmierci Izabelli (1899) , książę Witold Kazimierz Czartoryski, zatrudnił w 1911 stałego kustosza zbiorów, którym został Nikodem Pajzderski. Ewa Siejkowska-Askutja Zaproszenie do Gołuchowa – Nikodema Pajzderskiego pierwszy przewodnik po zbiorach muzealnych. Przewodnik po Gołuchowie powstały w 1913 r. był dowodem twórczego rozwoju idei Izabelli z Czartoryskich Działyńskiej upubliczniania dóbr kultury europejskiej będących w rękach prywatnych. Zadanie napisania przewodnika otrzymał zatrudniony przez Książąt Czartoryskich młody historyk sztuki pochodzący z Wielkopolski, wielce zasłużony dla wielkopolskich dóbr kultury – dr Nikodem Pajzderski. Agnieszka Murawska Zbiory gołuchowskie Książąt Czartoryskich w Muzeum Wielkopolskim w Poznaniu w dokumentacji archiwalnej. Zbiory gołuchowskie Książąt Czartoryskich, przywiezione w 1885 roku z Paryża do Wielkopolski, należały do najcenniejszego zespołu muzealiów w Polsce i Europie. Stąd też podejmowane były liczne próby pozyskania ich części, w formie depozytu, do zbiorów muzeów poznańskich i innych.

Tadeusz I. Grabski Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego, g.17.00-21.00
Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego jest stowarzyszeniem skupiającym osoby upowszechniające w społeczeństwie miasta Poznania wiedzę o kulturze artystycznej i materialnej w oparciu o zbiory MNP. Członkowie towarzystwa będą informować zwiedzających o działalności towarzystwa na rzecz muzeum.

Warsztaty: Sito sztuki Muzealne koty, bardzo lubią nocne psoty, g.17.30 i 19.00
Warsztat dla dzieci w wieku 8 – 13 lat; prezentacja warsztatu znajdującego się w stałej ofercie edukacyjnej Muzeum. Na warsztat obowiązują zapisy. Zajęcia łączą w sobie element zwiedzania muzealnych galerii w poszukiwaniu inspiracji do wykonania pracy plastycznej podczas warsztatu. Koty, kotki i kociaki ukryły się na obrazach. Spróbujemy je odszukać, by sprawdzić, czy są ciekawskie, zadziorne, puchate…, a może po prostu wąsate? Na pewno jednak nasze mruczące czworonogi nie są agresywne, wręcz przeciwnie bardzo lubią się przytulać, zwłaszcza do… lodówek.

Marianna Szajkowska, Agata Migdalska Spotkanie z kaligrafią, g.19.00-22.00
Jak pisano w średniowieczu? Co to jest tabliczka woskowa? Jak powstaje pergamin? Na czym polegało iluminowanie książek? Warsztat kaligrafii dla starszych dzieci i dorosłych. Prezentacja zajęć znajdujących się w stałej ofercie edukacyjnej Muzeum.

Olga Paszkowska Neuroestetyka, g.20.30
To wyjątkowa i niepowtarzalna możliwość poznania samego siebie poprzez zabawę ze sztuką. Zagłębiając się w arkana funkcjonowania naszego mózgu,zrozumiemy, w jaki sposób postrzegamy zarówno dzieła malarstwa i rzeźby, jak i rzeczywistość wokół nas. Dowiemy się, dlaczego podoba nam się zarówno sztuka klasyczna, jak i abstrakcyjna. Poznamy struktury w mózgu odpowiedzialne za postrzeganie, wyobraźnię i emocje. Dzięki wielu zabawom ruchowym, słownym, teatralnym i manualnym rozwiniemy “zmysł estetyczny”, który posiada każdy z nas. Na warsztaty obowiązują zapisy. Katarzyna Krawczyńska

MUZEUM SZTUK UŻYTKOWYCH
W Galerii Malarstwa i Rzeźby Warsztaty, g.19.00-21.00 Warsztaty dla odkrywcy i poszukiwacza skarbów. W punkcie informacyjnym odbierz mapę skarbów i wyrusz z nami w niezwykłą podróż w poszukiwaniu cennych obiektów ukrytych w muzealnej przestrzeni. Pamiętaj: każdy przedmiot ma swoją historię, każdy kryje w sobie tajemnicę. Odczytaj z mapy cenne wskazówki, nie daj się zwieść mylnym znakom i odkryj sekrety skarbów Muzeum Sztuk Użytkowych. Przy wybranych obiektach spotkasz strzegących ich strażników – będą to pracownicy Muzeum Sztuk Użytkowych, którzy wyjawią Ci wszystkie tajemnice pilnowanych przez nich obiektów. Zabawa przeznaczona jest dla wszystkich wytrwałych i dociekliwych odkrywców.

MUZEUM HISTORII MIASTA POZNANIA
Oddział Muzeum Narodowego, (Ratusz), Stary Rynek 1 Tegoroczna Noc Muzeów w Ratuszu poświęcona będzie nocnemu życiu miasta i zapowiadać będzie. planowaną na jesień tego roku, wystawę “Nocny Poznań w blasku neonów”. Pokazane zostaną obiekty związane z “domowym” nocnym życiem (np. łózko, pościel, nocna bielizna), jak i nocnym życiem miasta (fotografie poznańskich restauracji, kabaretów, itp.). Obejrzeć będzie można prezentację multimedialną poświęconą poznańskim neonom, w Sali Renesansowej zaaranżowanie zostanie “nocne kino”, w którym pokazane zostaną dobrane tematycznie fragmenty kronik filmowych i materiałów z TVP-Poznań.

MUZEUM INSTRUMENTÓW MUZYCZNYCH
Oddział Muzeum Narodowego, Stary Rynek 45 Z Bachem, Kolbergiem i nie tylko… 300. rocznica urodzin C.P.E. Bacha 200. rocznica urodzin O. Kolberga Powitanie (przed wejściem), g.17.00.
Hejnał ze szczytu – Patryk Frankowski (trąbka naturalna) Wiwat jubileuszowy dla Oskara Kolberga – Kapela Dudziarska Prezentacje: Prezentacja aplikacji edukacyjnej: “Klawikord Haasa”, g.17.30.
Muzeum Instrumentów Muzycznych z Politechniką Poznańską wspólnie stworzyło aplikację edukacyjną. Korzystanie z niej pozwala na zapoznanie się z mechaniką klawikordu, historią tego instrumentu oraz “przyjrzeniu się” z różnych stron w technice 3D cennemu obiektowi ze zbiorów MIM. Jest to pierwsza tego typu próba proponująca zwiedzającym muzeum nową formę zapoznania się z instrumentem.
dr Alina Mądry, Ewa Łukasik oraz studenci Politechniki Poznańskiej “Zespoły i instrumenty w czasach Carla Philippa Emanuela Bacha”, g.18.15.
Podczas prelekcji będzie można dowiedzieć się i usłyszeć, na jakich instrumentach i w jakich składach muzykowano w ośrodkach związanych z działalnością C.P.E. Bacha. Będzie to muzyczna podróż od muzyki solowej i kameralnej po orkiestrową.
Patryk Frankowski “C.P.E. Bach, czyli elegancja w afekcie”, g.19.15
Carl Philipp Emanuel Bach żył i tworzył w czasach muzycznie niezwykle interesujących. Z jednej strony “ciążyła” na nim tradycja barokowej retoryki muzycznej, z drugiej zaś – dworska galanteria silnie przeniknęła do muzyki, nadając jej nowy, emocjonalnie bardziej “uproszczony” styl. Zatem w muzyce syna kantora z Lipska wymieszały się różne “gusta” – stąd jego muzyka stale zadziwia, emanując zarówno silnymi emocjami, jak i elegancją brzmienia. Ukazanie owej różnorodności będzie stanowić główną treść prezentacji.
dr Alina Mądry “Historia fortepianu – opowieści różnej treści”, g.20.00
Jak wynalazek Cristoforiego zawojował sale koncertowe? Co zdecydowało, iż fortepian usunął w cień klawesyn? Pianoforte a fortepian. Czym różni się fortepian stołowy od skrzydlowego, a buduarowy od pionowego? Żyrafa… fortepianem? (Te oraz inne ciekawe fakty z dziejów tej grupy instrumentów klawiszowych opowie i zademonstruje) Maciej Szarafiński Muzyczne Dobranocki ,,Opowieści o Bachach”, dla dzieci, g.17.30
Spotkanie dla najmłodszych uczestników Nocy Muzeów, podczas których będzie można usłyszeć opowieści o czasach i rodzinie Bachów, a w szczególności o Carlu Philippie Emanuelu Bachu, którego 300-setna rocznica urodzin przypada właśnie w tym roku. Oprócz słów nie zabraknie oczywiście muzyki granej na żywo!

Olga Lisiecka “Z Tungsramem i Luxorem”, dla audiofilów i nie tylko, g.22.00 i 24.00
Jak brzmi sprzęt audio z lat trzydziestych XX wieku? Płyta szelakowa – poprzedniczka winylu, Skąd się wziął audiofilizm? Jak lampa elektronowa z głośnikiem zastąpiły blaszaną tubę patefonu. O tym wszystkim, w towarzystwie eksponatów radioodbiorników TUNGSRAM oraz RCA, gramofonów Luxor opowie właściciel kolekcji Jan IGIEL.

Spotkanie z muzyką Oskar Kolberg z Kresów Wschodnich i Wielkopolski, g.21.30 i 23.00
Fletnia Pana i dudy to jedne z licznych instrumentów tradycyjnych, które zostały odnotowane na kartach “Pieśni Ludu Polskiego”. Autorem tej monumentalnej monografii, obejmującej zwyczaje, stroje, tańce, muzykę oraz instrumenty, występujące w XIX w. na terenach od Wołynia i Pokucia, po Wielkopolskę i Łużyce, jest Oskar Kolberg. Przypadająca obecnie 200-setna rocznica urodzin tego pioniera badań etnograficznych i folklorystycznych skłania, by wspomnieć choćby o skromnym wycinku jego badań, które po dziś dzień zachowują walor głównego źródła do poznania kultury ludowej ziem polskich. Dymitr Harea, Janusz Jaskulski (słowo) Koncert nadzwyczajny “C.P.E. Bach – mistrz wyrafinowanego smaku”, g.21.00
Na koncercie zabrzmi muzyka Carla Philippa Emanuela Bacha w bardzo kameralnej postaci. Margreet van der HAYDEN – skrzypce barokowe, Maria ERDMAN – klawikord

WIELKOPOLSKIE MUZEUM WOJSKOWE
Oddział Muzeum Narodowego, Stary Rynek 9 Otwarcie wystawy: “95 rocznica powstania Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego”. Zbiór dokumentów, fotografii, wydawnictw i przedmiotów o charakterze pamiątkowym dotyczących dziejów muzeum, kurator Jarosław Łuczak. Prezentacje: “Monte Cassino – 70 rocznica bitwy” Pokaz ikonografii związanej tematycznie ze zwycięstwem wojsk sprzymierzonych nad wojskami niemieckimi w Kampanii Włoskiej 1944-1945. Alina Sokołowska, Anna Szukalska-Kuś. Warsztaty: Warsztaty plastyczne dla dzieci, g.18.00. Dzieci zapoznają się z symboliką irlandzką, wyglądem żołnierza armii irlandzkiej, wykonają kolorowanki, będą poszukiwać ciekawych szczegółów mundurowych ukrytych na wystawie. Spotkania z muzyką irlandzką, g.20.00 i 22.00. Poznańscy muzycy sesyjni wykonają dwa koncerty muzyki irlandzkiej w pięknym akustycznym brzmieniu. (prowadzenie Justyna Mazurek-Schramm, Fundacja Kultury Irlandzkiej) Inne: Zrób sobie zdjęcie na tle ruin zdobytego klasztoru Monte Cassino – Aleksander Donder. Udział Wielkopolskiej Grupy Miłośników Historii “Wiarus” Pamiątkowe stemple i punkt informacyjny –Jędrzej Oksza Płaczkowski

MUZEUM ETNOGRAFICZNE
Oddział Muzeum Narodowego, ul. Grobla 25 (wejście od ul. Mostowej 7) Fatałaszki ze skrzyni prababci, g.17.00-23.00 Atrakcja dla dzieci i dorosłych – możliwość przebrania się w wielkopolskie stroje ludowe oraz wykonania pamiątkowego zdjęcia.
W krainie duszków i wiatraczków, g.17.00-23.00 Zapraszamy do wykonywania papierowych pamiątek muzealnej nocy. Wycinanki – na wesoło, kreatywnie, kolorowo, g.17.00-0.00 Warsztaty tworzenia wycinanek poprzez składanie kart papieru i wycinanie wzoru, który po rozłożeniu tworzy pełną dekorację. Parada dudziarzy wraz z występem zespołu Wielkopolanie w parku muzealnym, g.18.00-19.00 Prezentacja ludowych zespołów oraz solistów uczestników XII Ogólnopolskich Konfrontacji Kapel Dudziarskich. Dobranocka z Kolbergiem g.20.00-20.30 i 20.45-21.15 Spotkanie z opowiadanymi na żywo – z akompaniamentem instrumentów muzycznych – baśniami i bajkami Oskara Kolberga w wykonaniu zespołu “Grupa Baśnie Właśnie”. W poszukiwaniu Rzeczy – zabawa konkursowa , g.17.00-23.00 Zwiedzający otrzymają zestaw pytań. Odpowiedzi na nie odnaleźć można na ekspozycjach muzealnych. Prawidłowo wypełnione karty wezmą udział w losowaniu nagród o każdej pełnej godzinie. Możliwość wypicia smacznej kawy na stoisku Cafe studio, Wielkopolska Palarnia Dobrej Kawy.

CENTRUM KULTURY ZAMEK
ul. św. Marcin 80/82
Zwiedzanie: g.17.30, 18.00, 18.30 – zwiedzanie zamku z przewodnikiem / Start: Fontanna Lwów na Dziedzińcu Różanym
g.19.00 Zwiedzanie ulicy Święty Marcin z przewodnikiem / Start: Kościół Świętego Marcina / Telewizory, Alfy i autostrady. O modernizmie na Świętym Marcinie / oprowadza Maria Fenrych / wstęp wolny
g.21.00 Zwiedzanie ulicy Święty Marcin z przewodnikiem / Start: Kościół Świętego Marcina / Święty Marcin – poznańska specjalność / oprowadza Maciej Szymaniak / wstęp wolny g.22.00 Zwiedzanie ulicy Święty Marcin z przewodnikiem / Start: Kościół Świętego Marcina / Święty Marcin 100 lat temu / oprowadza Bartosz Wiśniewski / wstęp wolny
Wykład: g.20.00 Secesja na Świętym Marcinie / wykład Agaty Miatkowskiej-Gołdyn / Święty Marcin 69, II piętro / wstęp wolny

Wystawy: Galeria Fotografii pf, wystawa: Sonia Leimer “Raumteiler” – wstęp wolny, wyjątkowa wyprzedaż wydawnictw Galerii Fotografii pf, ceny katalogów już od 4 zł. Galeria Profil, wystawa: Krzysztof Mazur, Bogdan Wajberg, Tomasz Matusewicz “Kimkolwiek jesteś III”– wstęp wolny Sala wystaw: World Press Photo 2014 (najlepsze prasowe fotografie świata) – bilety za pól ceny (czyli 5 i 6 zł) do kupienia w kasie CK Zamek
Warsztaty: Wejściówki na warsztaty do odebrania w kasie Zamku od 30 kwietnia br.
Warsztaty plastyczne /sala 248 II piętro “Przemiany”–”asamblaże zamkowe” w technice mieszanej – tworzenie własnych odmian kolażu. g.17.00-18.30 / dzieci od 5 do 8 lat g.19.00-20.30 / dzieci od 9 do 12 lat /Można przynieść ulubione zebrane przez siebie małe przedmioty jak: guziczki, niepotrzebne pudełeczka, kapselki etc./ Prowadzenie Sylwia Chudy-Leśnik / Na jednych warsztatach maksymalnie 20 uczestników. PUNKT – LINIA – PLAMA, czyli studyjny rysunek martwej natury w tradycyjnej technice ołówkowej. Warsztat Rysunkowy dla Młodzieży i Dorosłych. g.21.00 / dorośli Prowadzenie Anna Kozłowska-Agacińska / Na jednych warsztatach maksymalnie 20 uczestników. Warsztaty fotograficzne/sala 8 suterena / “Porzuć aparat”: g.19.00-20.30 / dzieci od 9-12 g.21.00-22.30 / młodzież 13-18 Spotkanie z protofotograficznymi metodami obrazowania – silhouettes, camera obscura i camera lucida. Czas trwania: 1,5h / Na jednych warsztatach maksymalnie 15 uczestników.

17 maja w ramach Festiwalu Metamorfozy odbędzie się: g.12.00 / Harakiri Farmers, spektakl “I wonna be someone great” w chor. Dominiki Knapik, Sala Wielka, wstęp wolny (bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie CK Zamek) g.16.00 / film “Nikt nie uśmiecha się bardziej niż przyjacielski duch” w reż. C. Amprimoz, Nowe Kino Pałacowe, wstęp wolny (bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie CK Zamek) g.18.00-21.00 / Atelier Foto – OST Collective, przed wejściem głównym CK Zamek, wstęp wolny g.21.00 / Harakiri Farmers, spaktakl “I wonna be someone great” w chor. Dominiki Knapik, Sala Wielka, wstęp wolny (bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie CK Zamek)
g.23.00 / DJ’s Night, Dziedziniec Zamkowy, wstęp wolny

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE
Pałac Górków, ul. Wodna 27 start g.17.30. Wystawy czasowe: “Klejnoty archeologiczne Muzeum Wschodniosłowackiego w Koszycach”; wystawa z cyklu “Bliskie spotkanie z…” – “Srebra Chrobrego” prezentująca    monety Bolesława Chrobrego rozpoznane podczas opracowywania muzealnych skarbów. Wystawy stałe: “Pradzieje Wielkopolski”, “Archeologia Sudanu”, “Życie i śmierć w starożytnym Egipcie”, “Sztuka naskalna Afryki Północnej”. Muzeum Archeologiczne w Poznaniu zaprasza na “Noc ze skarbami”. Na dziedzińcu muzealnym zapoznać się będzie można z warsztatami średniowiecznych rzemieślników, którzy te archeologiczne “skarby” wytwarzali: złotnika, rogownika i bursztynnika. W trakcie wieczoru towarzyszyć będzie muzyka średniowieczna w wykonaniu zespołu Góra Trolla. Dla dzieci: warsztaty plastyczne “Archeologiczne skarby” (obowiązują wcześniejsze zapisy) pozostałe: gra muzealna do samodzielnej zabawy “Na tropie muzealnych skarbów”. “Tu powstała Polska”– wykład mgr Urszuli Narożnej-Szamałek z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. “Skarb znaleziony w lesie”– wykład mgr. Andrzeja Krzyszowskiego z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. “Skarb i zbrodnia. Co się zdarzyło 500 lat temu w Sługocinku?”– wykład mgr. Zbigniewa Bartkowiaka z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. “Skarby w zbiorach Muzeum Archeologicznego w Poznaniu”– warsztat średniowiecznego złotnika, rogownika i bursztynnika.

MUZEUM ARCHIDIECEZJALNE
Akademia Lubrańskiego/Ostrów Tumski, ul. Lubrańskiego 1
Stałe wystawy: galeria sztuki średniowiecznej, nowożytnej, skarbiec i salon ofiarodawców. Wystawa specjalna “ABC konserwacji zabytków” prezentująca różne etapy prac konserwatorskich, techniki i sposoby ratowania zabytków, przywracania im dawnej świetności. Przez całą noc możliwość spotkania i zadawania pytań pracownikowi Pracowni Konserwacji Zabytków muzeum. Wystawa “Tajemnice warsztatu złotnika” prezentująca zabytki złotnictwa ze szczególnym uwzględnieniem dawnych technik obróbki i zdobienia przedmiotów wykonanych ze szlachetnych kruszców. Przez całą noc możliwość podpatrywania pracy złotników i zadawania pytań rzemieślnikom.
“Najpiękniejsze – najcenniejsze” – opowieść o dawnych artystycznych technikach obróbki i zdobienia metali szlachetnych na najciekawszych i najcenniejszych    zabytkach Muzeum Archidiecezjalnego, g.18.00, prowadzenie – Michał Błaszczyński
“W warsztacie” – o tym, jak i czym pracuje złotnik, opowiedzą Karol i Szymon Kruszwiccy, g.20.00. “Ukryte piękno” – opowieść o symbolice szlachetnych metali i kamieni, g.22.30, prowadzenie – Michał Błaszczyński

SALON MUZYCZNY MUZEUM FELIKSA NOWOWIEJSKIEGO
al. Wielkopolska 11, Poznań Projekty w ramach Nocy Muzeów 2014 dedykowane są pamięci Oskara Kolberga z okazji 200. rocznicy urodzin.
Warsztaty plastyczne dla dzieci, podczas których będą mogły wykonać m.in. ludowe wianki i kwiaty z bibuły, g.16.00 Dziecięce zabawy “Na ludową nutę”, w programie ludowe zabawy dziecięce, tańce i piosenki, g.17.00
Koncert muzyki tradycyjnej. Wystąpi grupa śpiewacza Droryje, która wykona m.in. śpiewy z pogranicza Polski – Polesia i Podlasia. Zespół instrumentalny zagra również polskie tematy tradycyjne “do tańca” – m.in. oberki, polki, kujawiaki., g.19.30 Zwiedzanie muzeum z oprowadzaniem, g.20.30-23.30

MUZEUM-PRACOWNIA  KAZIMIERY IŁŁAKOWICZÓWNY
Oddział Biblioteki Raczyńskich, ul. Gajowa 4/8 Tegoroczna Noc Muzeów odbywa się pod hasłem: “O gwiazdę kojącej pogody”. Poezja śpiewana – wiersze Iłłakowiczówny przy akompaniamencie gitar. Pieśni kresowe i patriotyczne śpiewane przez Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej przy akompaniamencie Janusza Muraszko (akordeon).

MUZEUM-PRACOWNIA J.I.KRASZEWSKIEGO
Oddział Biblioteki Raczyńskich, ul. Wroniecka 14 Otwarcie wystawy rysunku i grafiki Jacka Wolnego, g.18.00 Prelekcja prof. dr hab. Małgorzaty Hendrykowskiej “Kino w przedwojennym Poznaniu”, g.19.00 Prelekcja prof. UAM dr hab. Elżbiety Nowickiej “Romantyczni Cyganie”, g.20.00 “Cyganka Aza” projekcja filmu niemego, wg powieści J. I. Kraszewskiego “Chata za wsią” z muzyką na żywo autorstwa Waldemara Rychłego. Film w reżyserii Artura Twardyjewicza zrealizowano w 1926 r. w wytwórni “Diana-Film” w Poznaniu, g.21.00

MUZEUM KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ MPK
Zajezdnia tramwajowa przy ul. Głogowskiej 131/133 Specjalna linia tramwajowa M Na trasę wyjadą dwa zabytkowe wagony: 102N-1 (1969 rok) oraz 102 Na-71 ( 1973 rok), trasa i rozkład jazdy – patrz mapka. Możliwość zwiedzania Muzeum Komunikacji przy ul. Głogowskiej

INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ POZNAŃ ul. Rolna 45a Tegoroczna Noc Muzeów w poznańskim oddziale IPN odbywa się pod hasłem: “Wakacje i czas wolny w PRL-u”, w programie: gry i zabawy “pod chmurką”, wata cukrowa i oranżada z saturatora, pokaz kultowych filmów z epoki dojazd do siedziby IPN “Ogórkiem z korniszonkiem”, kursy spod Muzeum Narodowego o godz. 17.00, 18.00, 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00

CENTRUM TURYSTYKI KULTUROWEJ TRAKT
ul. Gdańska 2
Zaproszenie do Bramy Poznania ICHOT przy ul. Gdańskiej 2 w Poznaniu, która będzie otwarta do g.22.00. Główną atrakcją będzie zaprezentowanie mozaiki w kształcie postaci Mieszka I. Zostanie ona stworzona ze zdjęć zrobionych uczestnikom wielkiego otwarcia Bramy Poznania oraz z fotografii z Ostrowem Tumskim w tle, przesłanych na stronę internetową.

MUZUŁMAŃSKIE CENTRUM KULTURALNO-OŚWIATOWE
ul. Biedrzyckiego 13
g.17.00-18.00 zwiedzanie sali modlitewnej z przewodnikiem g.18.00-19.00 oglądanie ekspozycji ze strojami, sprzętem gospodarczym, biżuterią arabską z przewodnikiem, pokaz mody muzułmańskiej, gdzie modelami będą dzieci g.19.00-20.00 wykład o kuchni marokańskiej, projekcja filmu dokumentalnego o architekturze g.20.00-21.00 warsztat kaligrafii arabskiej, lekcja podstaw języka arabskiego g.21.15-22.15 wykład o kulturze; projekcja filmu dokumentalnego o kulturze g.22.15-23.00 lekcja podstaw języka arabskiego g.23.00-24.00 zwiedzanie sali modlitewnej z przewodnikiem, rozmowy z imamem. W godzinach 18.00-22.00 w budynku Centrum Islamskiego będzie czynne stoisko z pamiątkami, artykułami arabskimi, stoisko z henną – panie mogą udekorować swoje dłonie henną, stoisko z książkami o tematyce islamskiej, stoisko, gdzie można będzie otrzymać napisane po arabsku swoje imię, na korytarzach na stolikach będzie serwowana: kawa, herbata, daktyle czy ciastka arabskie.

MUZEUM POWSTANIA POZNAŃSKIEGO – CZERWIEC 1956
Oddział Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych, ul. św. Marcin 80/82, CK Zamek Powstanie Poznańskie 1956 –”Ocalona Pamięć”
MUZEUM POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO 1918-1919
Oddział Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych, Stary Rynek 3, Odwach Stała ekspozycja Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Wystawa jest nowoczesną i atrakcyjną dla widza formą przekazu historycznego i muzealnego o Powstaniu Wielkopolskim. Wystawę uzupełniają liczne multimedia.
Wystawa czasowa –”Wielkopolscy pancerniacy 1919-1945″. Wydarzeniem towarzyszącym będzie prezentacja przed gmachem Muzeum pojazdów pancernych Austin-Putiłow i Dingo (Daimler Scout Car Dingo). Do g.24.00 będą miały miejsce projekcje filmu o tematyce Powstania
Wielkopolskiego /sala audiowizualna – Muzeum. Przed gmachem Muzeum odbędą się “lekcje żywej historii” z udziałem grup
rekonstrukcji historycznej. Uroczysta odprawa warty honorowej przed gmachem Muzeum – Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania w barwach 15 Pułku Ułanów g.20.00 *Ostatnie wejście do Muzeum odbywa się na pół godziny przed jego zamknięciem.

GALERIA SZTUKI KATARZYNY NAPIÓRKOWSKIEJ
Stary Rynek 95/96
Wystawa rysunków Bohdana Butenko – mistrza ilustracji książkowej, autora słynnych rysunkowych postaci Gapiszona i Kapiszona, Gucia oraz Cezara. Butenko jest autorem ponad 200 książek. Podczas Nocy Muzeów w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej wśród uczestników zostaną rozlosowane książki z autografem Bohdana Butenko.

MUZEUM BAMBRÓW POZNAŃSKICH
ul. Mostowa 7/9
Występ zespołu muzycznego, g.18.00 Prezentacja stroju bamberskiego, g.17.00-20.00 Możliwość zwiedzania muzeum z oprowadzaniem (o pełnych godzinach), g.20.00-24.00 W parku przy muzeum prezentacja zabytkowych samochodów.

BIBLIOTEKA PTPN
ul. Mielżyńskiego 27/29 (wejście z bramy)
Wystawa pt. “Zagubieni w ogrodach”. W Sali Posiedzeń PTPN przy ulicy Mielżyńskiego 27/29 jak co roku, w g.od 17.00 do 24.00, będzie można zobaczyć cenne druki od XV do XIX w., z pięknymi drzeworytowymi, miedziorytami i litografiami. Pokazane zostaną również rękopisy, ikonografia i ekslibrisy. W tym roku w efektowny sposób zaprezentowany będzie rozwój nauk przyrodniczych od średniowiecza do Karola Linneusza, który w XVIII w. sporządził systematykę roślin. Na wystawie znajdą się dawne zielniki (P. A. Mattiolego, R. Dodoensa, S. Falimirza, S. Syreńskiego, C. G. Nees von Esenbecka, a także niedrukowany, własnoręcznie sporządzony zielnik Elizy Orzeszkowej) oraz ilustracje przedsta-wiające narzędzia ogrodnicze, rośliny lecznicze i ozdobne, ogrodowe i dziko rosnące. Ponadto pojawią się grafiki dotyczące urządzania ogrodów i pałacowych założeń parkowych w minionych wiekach. Szczególne zainteresowanie wzbudzą zapewne druki o sztuce tworzenia bukietów, architekturze ogrodowej oraz strzyżeniu i formowaniu żywopłotów. Co godzinę zwiedzających oprowadzą po wystawie prelegenci. Na gości będzie czekał “Teatr u Przyjaciół” ze spektaklem “Alicja w lustrach” – wystawianym na malowniczym dziedzińcu PTPN – oraz florystka, która odkryje tajniki niełatwej sztuki tworzenia bukietów. W tę majową noc przez cały czas trwania wystawy rozbrzmiewać będzie nastrojowa muzyka

GALERIA MIEJSKA ARSENAŁ
W ramach Nocy Muzeów z cyklu: “Nowe wymiary Starego Miasta” odbędą się warsztaty “Kolaż miejski” (dla dzieci w wieku 8-12 lat) Podczas warsztatów uczestnicy spróbują przebudować miasto. Przy pomocy wyciętych z różnych rzutów i planów budynków stworzą nowe mapy Poznania. Czas trwania: 1-1,5h; miejsce: sala kameralna Galerii Miejskiej Arsenał. Konieczność potwierdzenia udziału pod adresem mailowym: arsenal@arsenal.art.pl
Oprowadzanie po wystawie Metamorfozy idei (zorganizowanej we współpracy z Uniwersytetem Artystycznym), g.19.00 ANIMACJA W ARSENALE – pokaz filmów Katedry Animacji Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. g.20.00

GALERII LALEK I SCENOGRAFII TEATRU ANIMACJI
Al. Niepodległości 14 ( wejście od Al. Niepodległości/Parku ul. Fredry)
Wystawa “TEKST – SCENOGRAFIA – DESIGN” Jacka Zagajewskiego Przedstawienie teatralne wynika z twórczych rozmów, sporów pomiędzy reżyserem a scenografem – wreszcie – wspólnej dla obu wizji widowiska. Punktem wyjścia dla reżysera i SCENOGRAFA jest TEKST, który potrafi tak zainspirować, że w efekcie powstaje interesujący , osobisty znak plastyczny – DESIGN.

ARTYKWARIAT
ul. Paderewskiego 8
Wykład Karoliny Leśnik pt. “PÓŁNOC/POŁUDNIE. O malarstwie Jana Pietera Brueghela”, g.19.00 Warsztaty układania kwiatów, g.20.00 Warsztaty Doroty Dolaty: “Holandia to nie tylko tulipany”, rozpoznawanie kwiatów i ich zapachów, tworzenie własnych martwych natur kwiatowych, g.20.00 do 24.00

GALERIA ANASTAZEGO BIBLIOTEKI RACZYŃSKICH
Al. Marcinkowskiego 23/24 (poziom 0)
Zwiedzanie wystawy Historia i literatura z Biblioteką Raczyńskich w tle prezentującej wybraną literaturę i sztukę, które zaistniały w ciągu 185-ciu lat działalności biblioteki. Projekcja rosyjskiego filmu fabularno-animowanego z 2009 r. o Josifie Brodskim “Półtora pokoju, czyli sentymentalna podróż do ojczyzny” w reżyserii Andrieja Chrzanowskiego, 123 min., g.19.00 Film udostępniony przez Szkołę-Studio SHAR z Moskwy. Projekcja czeskiego filmu “Czuły Barbarzyńca” z 1989 r. w reż. Petr Koliha, 88 min., g.21.30 Film zawiera motywy biograficzne z życia słynnego czeskiego pisarza Bohumila Hrabala, zekranizowany na podstawie jego prozy.

GALERIA ART STATIONS
Stary Browar, Półwiejska 42
Premiera SURFING Magdaleny Ptasznik, g. 19.00 i 22.00 Premiera najnowszej pracy “peformansu surfing” Magdaleny Ptasznik choreografki, performerki, absolwentki School for New Dance Development w Amsterdamie i socjologii na Uniwersytecie Warszawskim.

MUZEUM UNITRY – Zespół Szkół Łączności
Poznań, ul. Przełajowa 4
wystawa sprzętu audio firm zrzeszenia Unitra (Diora, Fonika, Radmor, ZRK, Eltra, Tonsil) g.17.00-20.00 rozmowy o polskiem sprzęcie HIFI – omawianie wyrobów produkowanych przez Unitrę g.20.00-23.00 prezentacja polskiego sprzętu kwadrofonicznego i jego dzieje w Polsce g.23.00-1.00 Światło i dźwięk – pokaz urządzenie iluminofonicznych produkowanych w latach 70-tych i 80-tych

NOC MUZEUM – NOC Z WOJAMI
Rezerwat Archeologiczny Genius loci, Ostrów Tumski, ul. ks. I. Posadzego 3
Warsztaty dla dzieci: Jak zostać wojem i co robiły damy, gdy panowie wojowali? Dzieci dowiedzą się, kiedy można mówić o wojach, a kiedy o rycerzach, wykonają elementy uzbrojenia średniowiecznego, wzorując się na zabytkach archeologicznych, będą miały także okazję pograć w różne gry i nauczyć się tkać krajki, g.11.00-13.00
Opiekunów zapraszamy w tym czasie do zwiedzania Rezerwatu. Okazja do zwiedzania ekspozycji stałej ekspozycji oraz wystawy czasowej –Uzbrojenie czasów Mieszka I. Wykład popularnonaukowy pt. Uzbrojenie czasów Mieszka I, g.20.00-21.00 mgr Anna Połuboczek.
Prelekcja plenerowa, połączona z pokazem broni i strojów wczesnośredniowiecznych, zorganizowanym przez grupy rekonstrukcyjne. Pokazy walk wojów, g.22.00-22.30 g.11.00-17.00 rezerwat czynny wg stałego harmonogramu

PRACOWNIA MUZEUM ZIEMI
Kampus UAM Morasko, ul. Dzięgielowa 27
Pracownia Muzeum Ziemi działając przy Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu. Prezentacja z kolekcji minerałów, skał, okazów paleontologicznych, co pół godziny zwiedzania z przewodnikiem. Szczególną atrakcją jest największy fragment Meteorytu Morasko (ponad 260 kg), będący jednocześnie największym meteorytem w Polsce, a także Europie Środkowej.

MUZEUM ADAMA MICKIEWICZA W ŚMIEŁOWIE
Oddział Muzeum Narodowego, Śmiełów koło Żerkowa
Wystawa: Śmiełowski salon literacki. Aranżacja wystawy będzie dziełem Izabeli Chełkowskiej. Ukazane kostiumy na manekinach oraz w zaaranżowanych scenkach opowiedzą o śmiełowskim salonie oraz wizytach wybitnych gości, których dawną obecność przybliżą powiększone do naturalnej wielkości fotografie. Idea i dzieje salonu muzyczno-literackiego, g.17.10-17.50 Spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem, g.18.00-19.00 – nie tylko o poprawnej polszczyźnie…, także o Mickiewiczu i imponującej kolekcji wydań “Pana T adeusza” Kurhanek Maryli, g.19.30-20.45 Opowieści oparte na balladach Mickiewicza, połączone ze śpiewem, melorecytacją, lamentem i tańcem zaprezentuje Grupa Studnia O Spotkanie z aktorem, g.21.00-22.00 Olgierdem Łukaszewiczem, połączone z prezentacją utworów Mickiewicza Koncert “muzyki salonowej”, g. 22.15-23.15 w wykonaniu artystów Filharmonii Kaliskiej – zespołu Mozart String Trio W nocy będzie można skorzystać z propozycji kulinarnych inspirowanych dziełami wieszcza oraz odpocząć przy ognisku. Na trasie Śmiełów-Jarocin będzie kursował dodatkowy bezpłatny autobus. (wyjazd z parkingu przy ul. Świętego Ducha w Jarocinie) Jarocin-Żerków-Śmiełów: 16.30 – 16.50 – 17.00; 18.45 – 19.05 – 19.15; 20.20 – 20.40 – 20.50 Śmiełów-Żerków-Jarocin: 18.10 – 18.20 – 18.40; 19.40 – 19.50 – 20.10; 23.30 – 23.40 – 24.00

ZAMEK W GOŁUCHOWIE
Oddział Muzeum Narodowego Podczas Nocy Muzeów wspaniałą przyrodę i architekturę podziwiać będzie można przy dźwiękach muzyki dawnej w wykonaniu zespołu: Effascinato pod kierunkiem Łukasza Nauczke. Spacer wokół zamku. Przed wejściem do zamku czekać będą przewodnicy, którzy opowiedzą jego historię – to jedyna okazja, by poczuć tajemniczą aurę, jaką oświetlony zamek roztacza nocą Grupy (40 osób) ruszać będą o g. 17.00, 18.00, 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00, 24.00. Projekcje filmów przedstawiających ogrom zniszczeń, jakie dokonały się podczas ostatniej wojny w polskiej kulturze. Podczas II wojny światowej wiele dzieł sztuki zrabowanych z gołuchowskiego zamku zostało zniszczonych lub zaginęło. Wejście do podziemi na projekcję filmów tylko z przewodnikiem (60 osób), w godz: 17.00, 17.30, 18.00, 18.30.