Mobilne kino Skody: gdzie będą wyświetlane filmy?

Proponowanych lokalizacji było 15, a poznaniacy mieli wybrać w głosowaniu, gdzie chcieliby obejrzeć filmy. I co wybrali? Filmy będzie można obejrzeć na Cytadeli, Plaży Miejskiej, skwerze Ireny Bobowskiej, moście Jordana oraz Dziedzińcu Różanym CK Zamek.

10 sierpnia o godzinie 21.30 na Cytadeli, na polanie przy rzeźbach Magdaleny Abakanowicz, będzie można obejrzeć film “Spadkobiercy” (Dramat/Komedia). To najnowszy film Alexandra Payne’a, trzykrotnie nominowanego do Oscara twórcy “Bezdroży” i “Schmidta”, ekranizacja bestsellerowej powieści Kaui Hart Hemmings. To historia wpływowego biznesmena z Hawajów: gdy jego żona trafia do szpitala po wypadku, musi zaopiekować się dwiema kilkunastoletnimi córkami, z którymi wcześniej niewiele go łączyło.

Reżyser: Alexander Payne
Kraj produkcji: USA
Rok produkcji: 2012
Czas trwania: 115 min.

11 sierpnia o tej samej porze na skwerze Ireny Bobowskiej (skrzyżowanie Dąbrowskiego i Przybyszewskiego) zostanie wyświetlony “Billy Elliot” (Dramat/Komedia/Muzyczny). To opowieść o 11-latek wychowywany w górniczej rodzinie, gdzie prym wiodą surowy ojciec i brat. By wykrzesać w dorastającym chłopcu wzorzec męskości, ojciec zaprowadza go na trening boksu. Jednak Billy nie pała pasją do tego sportu. Przez przypadek trafia na lekcję tańca klasycznego, gdzie okazuje się, że ma wielki talent. Zaczyna naukę baletu pod czujnym okiem niespełnionej primadonny, pani Wilkinson, która marzy, by Billy został tancerzem Królewskiej Akademii Tańca. Czy mu się to uda i jak zareaguje ojciec, gdy dowie się, że jego syn zamienił rękawice bokserską na atłasowe baletki?

Reżyser: Stephen Daldry
Kraj produkcji: Francja / Wielka Brytania
Rok produkcji: 2001
Czas trwania: 110 min.

12 sierpnia na Plaży Miejskiej (przy KontenerArt) zobaczymy “Wiecznych chłopców” (Komedia). Thomas (grany przez Maxa Boublila, współautora scenariusza ) marzy o komponowaniu piosenek. Plany poślubienia Loli, a tym samym konieczność zarobienia na ślub, dom, przyszłą rodzinę, powodują, że z obiecującego muzyka staje się szarym wyrobnikiem na urzędniczym etacie. Gdy z przyszłą żoną odwiedza jej rodziców: cynicznego Gilberta (wspaniały Alain Chabat) i jego żonę Suzanne jego świat zostaje wywrócony do góry nogami. Gilbert wyniszczony przez monotonię trzydziestoletniego małżeństwa postanawia uratować Thomasa od popełnienia życiowego błędu – poślubienia młodszej kopii swojej żony. Chce pokazać chłopakowi, że szczęście tkwi jak najdalej od stabilnego, rodzinnego życia a marzenia to sprawa, o którą koniecznie trzeba walczyć. Kryzys wieku średniego  u Gilberta  i o dwadzieścia lat młodsza frustracja Thomasa połączone razem zrywają wszelkie tamy poprawności, stosowności i mieszczańskiego obycia. Mężczyźni rzucają się w wir szalonych imprez, nocnego życia, koncertów kończących się nad ranem… albo w Maroku.

Wielkim sukcesem filmu są drugoplanowe role, prawdziwe majstersztyki aktorstwa. Sabrine Kimberlain w roli Suzanne to zapadająca w pamięć sfrustrowana idealistka, poświęcająca się bezsensownym akcjom charytatywnym. Alban Renoir ze swojego bohatera – żołnierza lubiącego starsze kobiety, tworzy perłę burleski. W filmie pojawia się również, z wetkniętym w nos palcem, sam Iggy Pop. Wiecznie młody rockman z gołą klatą jest wszak symbolem buntu i niesubordynacji. Jego piosenka „Żądza życia” to głośno śpiewany hymn tego filmu…

W osobach dwóch głównych aktorów ucieleśniło się w „Wiecznych chłopcach” wszystko co najlepsze we francuskiej komedii. Boublil to młody internetowy parodysta, wschodząca gwiazda stand-upu, Chabat – weteran kinematografii, nagrodzony Cezarem za reżyserię, niezapomniany Bruno z „Gustów i guścików”, bez którego udziału nie powstaje żadna dobra komedia znad Sekwany.

„Wieczni chłopcy” szturmem zdobyli kina we Francji. Po miesiącu od premiery (kwiecień 2013) dwa miliony widzów odnalazły wraz z głównymi bohaterami potrzebę pogoni za młodzieńczą wrażliwością i niesubordynacją.

Reżyser: Anthony Marciano
Kraj produkcji: Francja
Rok produkcji: 2013
Czas trwania: 95 min

13 sierpnia na moście Jordana zostanie wyświetlony film “500 dni miłości” (Dramat/Komedia/Romans). “To zwykła opowieść o chłopaku i dziewczynie” – tymi słowami narrator rozpoczyna “500 dni miłości”. A jednak film jest czymś więcej – to zabawna, a jednocześnie prawdziwa historia ponad półtorarocznego związku.

Tom jest niepoprawnym romantykiem. Wierzy, że nawet w obecnych cynicznych czasach prawdziwa miłość zdarza się tylko raz. Niestety, Summer nie podziela jego zdania, ale to nie przeszkadza Tomowi walczyć o uczucia dziewczyny. Jest jak współczesny Don Kichote – marzyciel próbujący osiągnąć nierealne cele. Po jakimś czasie nie jest zakochany w Summer, tylko w wyidealizowanym obrazie dziewczyny, który sam stworzył.

Historia zaczyna się w dniu, gdy piszący teksty na kartki z życzeniami Tom (Joseph Gordon-Levitt) poznaje nową sekretarkę swojego szefa, właśnie Summer (Zooey Deschanel). Dziewczyna wydaje się być poza jego zasięgiem, ale okazuje się, że mają ze sobą dużo wspólnego. Oboje uwielbiają The Smiths i surrealistyczne obrazy Magritte’a. Do tego Tom kiedyś mieszkał w Jersey, a Summer ma kota o imieniu Bruce. Pasują do siebie jak dwie połówki jabłka…

Po trzydziestu jeden dniach akcja powoli się rozwija. Trzydziestego drugiego dnia Tom jest już zakochany na zabój. Summer jawi mu się jako ideał. Sto osiemdziesiątego piątego dnia przychodzi lekkie zawirowanie, ale Tom wciąż ma nadzieję. Jego relacja z Summer jest raz lepsza, raz gorsza – spotykają się, po chwili przestają do siebie odzywać. W filmie pojawiają się skoki w czasie, sceny na dzielonym ekranie, karaoke. Wszystko to składa się na kalejdoskop przeżyć i skłania do refleksji na temat tego, czemu próbujemy zrozumieć czym jest miłość.

Reżyseria: Marc Webb
Kraj produkcji: USA
Rok produkcji: 2009
Czas trwania: 95 min.

14 sierpnia na Dziedzińcu Różanym obejrzymy “Nikitę” (Sensacyjny/Thriller). Skazana na dożywocie za zabicie policjanta młoda złodziejka i narkomanka Nikita (Anne Parillaud) otrzymuje propozycję nie do odrzucenia: może spędzić życie w więzieniu albo zostać zawodowym zabójcą, pracującym na zlecenie tajnej agencji rządowej. Dziewczyna przechodzi szkolenie pod okiem sadystycznego opiekuna i rozpoczyna nowe życie. Jako Josephine staje się uwodzicielską i wyrafinowaną maszyną do zabijania, która brutalnie rozprawia się z przeciwnikami. Jest perfekcyjna, najlepsza w swoim fachu. Czy jednak cena za wolność nie okaże się zbyt wysoka?

Reżyser: Luc Besson
Kraj produkcji: Francja / Włochy
Rok produkcji: 1990
Czas trwania: 115 min.