Co zrobić, by ferie były bezpieczne? Ratajscy strażacy ostrzegają!

Ferie zimowe, które w poniedziałek rozpoczynają się w Wielkopolsce, to dla dzieci czas beztroskiej zabawy. Zabawa jednak powinna też być bezpieczna – ostrzegają strażacy z Rataj.

Strażacy od lat podczas ferii przygotowują szereg akcji poprawiających bezpieczeństwo podczas zimowego wypoczynku. Jedną z nich jest akcja „Bezpieczne Lodowiska” – co roku dochodzi do tragicznych w skutkach zdarzeń związanych z wykorzystywaniem zamarzniętych, niebezpiecznych akwenów i cieków wodnych do zabaw dzieci i młodzieży. I chociaż w tym roku w Poznaniu dzięki iście wiosennej pogodzie raczej tego niebezpieczeństwa nie będzie, ale podczas wyjazdu tam, gdzie panuje prawdziwa zima, znajomość tych zasad na pewno się przyda.

1. Należy przestrzegać dzieci, aby bez opieki dorosłych nie wchodziły na zamarznięte stawy, jeziora, a tym bardziej rzeki.
2. Na lód najlepiej wybierać się w towarzystwie osób, na które można liczyć w krytycznej sytuacji.
3. Dzieci powinny bawić się na lodzie wyłącznie pod okiem osoby dorosłej, która wcześniej powinna sprawdzić teren zabaw. Lód musi mieć co najmniej 10 cm grubości i nie powinno być na nim przerębli.
4. Przed wyjściem na świeże powietrze warto również sprawdzić, jaka jest aktualna temperatura otoczenia, która musi być ujemna.
5. Należy unikać białego i mętnego lodu. Te barwy mogą świadczyć o jego dużym napowietrzeniu i zmniejszonej wytrzymałości.
6. Zalegający na pokrywie lodowej śnieg potrafi być bardzo zdradliwy. Pod warstwą śniegu trudno ocenić zagrożenie, ponieważ nie widać grubości lodu, przerębli i innych niebezpiecznych miejsc. Ponadto śnieg obciąża dodatkowo taflę lodu zmniejszając jego wytrzymałość.
7. Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów i przy brzegach. Woda w ruchu trudniej zamarza i zwykle lód w tych miejscach jest cieńszy. Należy unikać również miejsc zacienionych, gdzie przez pokrywę lodową widać płynącą wodę.
8. Wchodząc na lód koniecznie trzeba mieć kogoś zawsze w zasięgu wzroku. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na lód, jeśli w pobliżu nikogo nie ma (dotyczy to również wędkarzy).
9. trzeba pamiętać, aby bawiąc się na lodzie nie trzymać rąk w kieszeniach, ponieważ w razie wpadnięcia do wody trudniej będzie się z niej wydostać.
10. Jeśli bawiący się na lodzie usłyszą jego trzeszczenie, natychmiast powinni skierować się do brzegu i zwrócić również uwagę pozostałym użytkownikom o potencjalnym niebezpieczeństwie.
11. Podczas wędrówki po lodzie warto uderzać co pewien czas piętą w lód, gdy pod wpływem uderzenia pokrywa lodowa pęka lub trzeszczy – trzeba się wycofać się i wrócić na brzeg.
12. Jeśli na lodzie widać wystającą gałąź czy krzaki – należy podchodzić tam bardzo ostrożnie, bo być może ktoś w ten sposób próbuje ostrzec o niebezpieczeństwie (np. zrobionym przeręblu).
13. Wychodząc z domu należy zostawić komuś informacje o miejscu, w które się udajemy, a także o planowanym czasie powrotu.
14. Wychodząc na lód zawsze należy zachować pokorę wobec żywiołu.

Co zrobić, jeśli załamie się lód?
1. Osoba, pod którą załamie się lód, przede wszystkim powinna zachować spokój i głośno wzywać pomocy.
2. Powinna położyć się płasko na wodzie, rozkładając szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód.
3. Koniecznie powinna oszczędzać siły, ponieważ wydostanie się z wody o własnych siłach, bez niczyjej pomocy jest niezwykle trudne – ręce ślizgają się po mokrym lodzie, nie ma się czego chwycić.
4. Jeśli to możliwe, powinna zdjąć buty, bo ubytek każdego kilograma sprawi, że łatwiej jej będzie się utrzymać na powierzchni.
5. Jeśli uda się jej wydostać na lód, to absolutnie nie powinna wstawać, a w kierunku brzegu przeczołgać się. W ten sposób ciężar ciała rozłoży się na większej powierzchni i zmniejszy się możliwość, że nadwerężony lód znów pęknie.

Co zrobić, jeśli zauważymy, że pod kimś załamał się lód?
1. W pierwszej kolejności należy zaalarmować służby ratunkowe tj. straż pożarną (tel. 998 lub 112) lub pogotowie ratunkowe (tel. 999 lub 112).
2. Udzielając pomocy, nie należy biec w kierunku osoby poszkodowanej, ponieważ zwiększa się w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może się załamać pod ratownikiem. Do topiącego najlepiej zbliżyć się czołgając.
3. Warto poszukać długiego szalika, grubej gałęzi lub sanek i wtedy podczołgać się na odległość rzutu, by podać przedmiot poszkodowanemu.
4. Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła.
5. W miarę możliwości należy podać poszkodowanemu słodkie i ciepłe (ale nie gorące) płyny do picia.
6. Osobę poszkodowaną powinien zawsze zbadać lekarz.