Prezydent Bronisław Komorowski wręczył Nagrody Gospodarcze

16 finalistów, 5 kategorii, w tym jedna nowa, no i 5 laureatów – prezydent Bronisław Komorowski uroczyście wręczył na Międzynarodowych Targach Poznańskich już po raz trzynasty Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP.

Co roku prezydent wręczał ją podczas targów ITM, w czerwcu, ale w tym roku ze względu na napięty, przedwyborczy program zajęć prezydenta uroczystość odbyła się już w maju. Program wizyty prezydenckiej był jak zawsze napięty: o 15 prezydent odsłonił pomnik Ignacego Jana Paderewskiego, który znajduje się przed Aulą Nova Akademii Muzycznej, na placu im. Stefana Stuligrosza. O godzinie 16 zwiedził ekspozycję Międzynarodowych Targów Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego Intermasz oraz Międzynarodowych Targów Technologii i Materiałów dla Budownictwa Infrastrukturalnego Infratec. A o godz. 17.00 był już w Sali Ziemi, gdzie wręczał pięciu zwycięzcom Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP.

Nagroda jest przyznawana raz do roku przez Prezydenta RP. To szczególne wyróżnienie dla firm, instytucji i wynalazców, którzy wnoszą znaczący wkład w innowacyjność i rozwój naszej gospodarki, odnoszą sukcesy na rynku globalnym, budują pozytywny wizerunek polskiej ekonomii w kraju i zagranicą.

Jak zdradził profesor Wiesław Rozłucki, przewodniczący kapituły konkursu, wyłonienie finalistów w tym roku wcale nie było łatwą sprawą.
– Dyskusja w czasie kapituły była niezwykle żywa – mówił. – Do tego stopnia, że w dwóch kategoriach nie udało się nam wyłonić trójki finalistów, musiało ich być czterech, tak silna była konkurencja…

Profesor zwrócił także uwagę na fakt, że wśród finalistów są firmy małe, średnie, bardzo małe i prawdziwe giganty i że pochodzą z całej Polski. A to jest jego zdaniem dowodem na to, że sukces w biznesie można osiągnąć we wszystkich kategoriach i w dowolnym miejscu. I nie musi to być sukces miesiąca czy roku, czego dowodzi nowa kategoria Trwały Sukces.
– Przyznam się też, że gdy w ubiegłym roku pan prezydent ustanowił tę kategorię, obawiałem się, że nie będzie do niej kandydatów – wyjaśnił profesor Rozłucki. – A okazało się, że to była jedna z kategorii, gdzie mieliśmy obfitość kandydatów i czterech finalistów…

W kategorii Innowacyjność nagrodę otrzymała firma SELVITA, największa w Europie Środkowo-Wschodniej firma biotechnologiczna działająca w obszarze odkrywania i rozwoju leków stosowanych w leczeniu przede wszystkim chorób nowotworowych. W kategorii Obecność na Rynku Globalnym Grupa Kapitałowa Inglot, jedna z największych polskich marek kosmetycznych, mająca swój sklep na 5 Alei w Nowym Jorku.

W kategorii Ład Korporacyjny i Społeczna Odpowiedzialność Biznesu nagrodzony został Promotech, polski producent szerokiej gamy profesjonalnych elektronarzędzi i sprzętu dla przemysłu, a w kategorii Zielona Gospodarka zakład Utylizacji Odpadów w Gorzowie Wielkopolskim. Natomiast w kategorii Trwały Sukces najlepsza okazała się Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita. Ta działająca od 1928 roku firma ze 100-procentowym kapitałem polskim jest największą grupą mleczarską w Polsce. Warto dodać, że wśród finalistów w tej kategorii znalazła się poznańska firma – Grupa Vox.

– Wszystkie nominacje są cząstką sukcesu polskiego biznesu – powiedział prezydent Komorowski, gratulując także nominowanym. – I cieszę się, że udało się tę nagrodę przywrócić, bo było to, jak się okazuje, prawidłowe odczytanie wyzwań, które stoją przed polską gospodarką.

Prezydent zwrócił uwagę, że nagroda jest także narzędziem promocji naszej gospodarki także we własnym kraju, co jest bardzo ważne, bo to właśnie pomaga się nam rozwijać na miarę oczekiwań.
– Dla mnie radosnym odkryciem był także fakt, że polska gospodarka jest trzecia na świecie pod względem nieprzerwanego wzrostu – podkreślił prezydent. – na pierwszym miejscu są Chiny, Niemcy na drugim, a my na trzecim. Oczywiście wiemy, jak wiele musimy nadgonić, żeby sięgnąć standardów najbogatszych krajów, ale dzięki takim właśnie firmom  zbliżamy się mocnymi, zdecydowanymi krokami do tego momentu. Wyzwań jest wiele, ale dziś, dzięki tym firmom, wszyscy czujemy, że to nie jest zaklinanie rzeczywistości, tylko coś absolutnie realnego…