Uniwersytet zaśpiewa w międzynarodowym towarzystwie

Międzynarodowy Festiwal Chórów Uniwersyteckich „Universitas Cantat” wchodzi w finałową fazę. Co to oznacza? W dniach od 24 do 27 czerwca poznaniacy będą mogli uczestniczyć w koncertach głównych w Auli UAM, na których zaprezentują się m.in. chórzyści z Ekwadoru, RPA i Portoryko. Wstęp na wszystkie występy jest bezpłatny.

Festiwal „Universitas Cantat” odbywa się w Poznaniu od 1998 roku. Każda jego edycja przyciąga najlepsze chóry uniwersyteckie i zespoły wokalne z całego świata. Nie inaczej jest w tym roku. Obsada imprezy, która rozpoczęła się 31 maja i potrwa do 27 czerwca, po raz kolejny prezentuje się imponująco. Tworzą ją goście z Ukrainy, Ekwadoru, Serbii, RPA, Portoryko i Filipin, a także polskie chóry, w tym również te reprezentujące poznańskie uczelnie. Wszystko po to, by po raz kolejny udowodnić, że chóralistyka w stolicy Wielkopolski ma się znakomicie.

– Jest to niezwykła promocja miasta, regionu i uniwersytetu na świecie – mówi prof. Krzysztof Szydzisz, dyrektor artystyczny festiwalu. – Początkowe edycje były bardzo ciekawe. Zachodnie chóry pytały nas o rzeczy zupełnie podstawowe, takie jak to, czy mamy ręczniki i mydło. Ich przedstawiciele myśleli, że w Polsce dzieją się jakieś straszne rzeczy. To były lata 90. Teraz wygląda to zupełnie inaczej. Ci goście są tu z nami i nie chcą stąd wyjeżdżać. Naprawdę. Wokół festiwalu tworzy się cała społeczność. Ostatnio widziałem materiał, na którym chór z Mołdawii występował w naszych koszulkach w Berlinie pod Brama Brandenburską. Ludzie przyjeżdżający do Poznania rozpoznają już miasto i imię uniwersytetu.

W środę 24 czerwca rozpocznie się wielki finał festiwalu „Universitas Cantat”. Potrwa on do 27 czerwca, a jego zwieńczeniem będzie koncert, podczas którego nastąpi prawykonanie utworu „Arion” Zuzanny Koziej, nagrodzonego w konkursie dla młodych kompozytorów polskich. Zaśpiewają i zagrają go uczestniczące w festiwalu chóry oraz Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmal. Wszystkie występy finałowe odbędą się w Auli UAM. Przede wszystkim ze względu na panujące w niej warunki akustyczne. – Chórzyści przybywający do Auli UAM, gdy tylko otworzą usta, nie chcą już śpiewać nigdzie indziej – opowiada prof. Szydzisz. – To jedna z najlepszych hal na świecie i dlatego wokół niej skupia się cały festiwal.

Koncerty czołowych chórów z Polski i zagranicy i to w tak wyśmienicie przystosowanym do tego typu przedsięwzięć miejscu to nie lada gratka. Aby móc w nich uczestniczyć, trzeba jednak najpierw zarezerwować bezpłatne wejściówki na www.cantat.amu.edu.pl. Warto się pośpieszyć – zostały ostatnie sztuki.

Jeśli chodzi o sam koncert finałowy, ci, którym nie uda się zarezerwować wejściówek, będą mogli wysłuchać go online. Transmisja na stronie www.amu.edu.pl.

Warto podkreślić, że festiwal „Universitas Cantat” to nie tylko koncerty. 25, 26 i 27 czerwca o godz. 9 w ramach wydarzenia odbędą się otwarte warsztaty dla chórzystów. Udział w nich mogą wziąć wszyscy zainteresowani.

Ponadto koncertom głównym będzie towarzyszyć wystawa „Sylwetka inspiracją. Od grafiki do formy przestrzennej ubioru”. W jej skład wejdą prace prof. Moniki Kostrzewy, Anny Michalak-Bartosz i studentów Wydziału Pedagogiczno Artystycznengo w Kaliszu. Wystawa będzie uzupełniona archiwalnymi pracami z Pracowni Grafiki Warsztatowej powstałe pod kierunkiem prof. Andrzeja Nawrota, prof Macieja Guźniczaka i prof. Moniki Kostrzewy.

Organizacją festiwalu od początku jego istnienia zajmują się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Chór Kameralny UAM oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru Kameralnego UAM.

Szczegółowy program koncertów głównych w Auli UAM:
24 czerwca (środa), Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1, godz. 19.00
Chór Kameralny Uniwersytetu im. A. Mickiewicza
Chór Młodzieżowy Switycz Państwowego Uniwersytetu im. Gogola w Nieżynie, Ukraina
Chór Uniwersytetu w Guayaquil, Ekwador

25 czerwca (czwartek), Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1, godz. 19.00
Chór Akademicki Studenckiego Centrum Kulturalnego w Niszu, Serbia
Chór Kameralny im. Aleksandra Petrosjana Narodowego Uniwersytetu Technicznego Politechniki Charkowskiej, Ukraina
Chór Uniwersytetu w Johannesburgu, RPA

26 czerwca (piątek), Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1, godz. 19.00
Chór Koncertowy Uniwersytetu Portorykańskiego w Arecibo, Portoryko
Chór Akademicki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Chór Koncertowy Uniwersytetu Filipińskiego (UP), Filipiny

27 czerwca (sobota), Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1, godz. 19.00 – Koncert Finałowy
Prezentacje uczestników oraz prawykonanie utworu Zuzanny Koziej pod tytułem „Arion” na chór mieszany i orkiestrę smyczkową (nagroda w konkursie dla młodych kompozytorów polskich)
Wykonawcy:
Chóry uczestniczące w Festiwalu
Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus
dyrygent: Agnieszka Duczmal