Kejtry opanują Cytadelę – będą biegać, skakać i… nurkować

Pokazy psich sportowców, prezentujących zwinność, szybkość i wszechstronność, odbędą się 27 i 28 czerwca na poznańskiej Cytadeli. Przygotowano także atrakcje dla poznańskich kejtrów, które tak wysportowane nie są – będzie mnóstwo konkursów i atrakcji.

Kejtrówka na Cytadeli to wydarzenie cykliczne – odbywa się już od kilku lat i co roku przyciąga więcej właścicieli czworonogów wraz ze swoimi pupilami.
– Z roku na rok impreza cieszy się coraz większym powodzeniem. Wydarzenie jest organizowane w ramach programu miejskiego “Kejter też poznaniak” i to jest dosyć istotne, ponieważ impreza ma mieć także wymiar edukacyjny – tłumaczy Sylwia Stec z biura prezydenta Poznania. – Chcielibyśmy wyedukować poznaniaków na temat tego, jakie obowiązku wynikają z faktu posiadania psa.

Edukacja zaś najlepsza jest przez zabawę – tej na Cytadeli nie zabraknie.
– Poza największymi atrakcjami postanowiliśmy wprowadzić kilka nowych punktów, m.in. pokazy aktywności z psami, które bardzo lubią ruch i bieganie – informuje Michał Gawron, jeden z organizatorów imprezy. – Będziemy prezentować odmiany dyscyplin psich zaprzęgów, czyli “canicross” (bieganie z psem przywiązanym smyczą do człowieka – przyp. red.), “bikejoring” (bieganie z psem przywiązanym do roweru, gdzie to pies praktycznie ciągnie rower – przyp. red.) oraz jazdę na hulajnodze z psem. Są to sporty, które każdy może uprawiać, jeżeli tylko ma psa z potencjałem. Będzie też aport piłki z mikrobasenu, w wersji prostszej i trudniejszej. Dodatkowo planujemy zawody dla dzieci na specjalnym torze przeszkód. To się zawsze genialnie sprawdza, a dzieci mogłyby biegać po takim torze dopóty, dopóki starczyłoby im sił. Oprócz tego planujemy standardowe konkursy, jak mierzenie kejtrów. przy czym uczestnicy będą mogli brać udział w kilku konkurencjach, a nie w jednej wybranej, jak w zeszłym roku. Generalnie konkursów mamy o 100 proc. więcej niż w ubiegłym roku, aby jak najwięcej osób mogło w nich wziąć udział.

Konkursy dla “regularnych” psów to jednak tylko jeden ze sportowych aspektów wydarzenia – kolejnym są zawody Dog Chow Disc Cup, które już po raz kolejny odbędą się przy okazji Kejtrówki. O co będzie chodzić w tych zawodach?

– Psy będą łapać talerze rzucane przez ludzi – wyjaśnia w skrócie Joanna Korbal, jedna z zawodniczek, która w zawodach wystąpi z kundelkiem Lakim oraz owczarkiem o imieniu Lori. – Będzie można zobaczyć różne konkurencje, od dystansowych, czyli “Toss and Fetch”, poprzez “freestyle’owe”, podczas których psy wykonują najróżniejsze ewolucje, jak salta czy odbijanie się od ciała przewodnika, do konkurencji dosyć nowej, czyli “Dog diving”, polegającej na skokach psów do wody. Tę ostatnią konkurencję można zobaczyć w Polsce tylko dwa razy w roku, właśnie w weekend w Poznaniu, a także w Warszawie.

Na imprezie będzie można także porozmawiać z psimi trenerami, urzędnikami oraz przedstawicielami firm produkujących akcesoria dla psów. Przede wszystkim jednak będzie można zapoznać się ze wszystkimi obowiązkami, jakie ciążą na właścicielach psów. Trzeba pamiętać o opłatach oraz o tym, jak i gdzie psy mogą biegać bez kagańców i smyczy. Przede wszystkim jednak pamiętać należy o sprzątaniu po psie.
– Jest duża poprawia w tej kwestii, ale też coraz większe wymagania społeczne. Mieszkańcy zauważają, że nie wszyscy sprzątają i ten ostracyzm społeczny mnie cieszy, bo to jest najlepsza metoda do tego, by zobligować właściciela do sprzątania po swoim psie. Dopóki będzie przyzwolenie na to, to żadne działania edukacyjne tego nie zmienią – zaznacza Sylwia Stec.

Kejtrówka odbędzie się na Cytadeli, na polanie przy Dzwonie Pokoju, 27 i 28 czerwca. Zawody i prezentacje prowadzone będą w godzinach od 10 do 18.