Kejtrówka 2016: Psy ponownie opanują Cytadelę!

Już w najbliższy weekend 14 i 15 maja odbędzie się Kejtrówka, czyli piknik dla właścicieli i miłośników psów. Wydarzenie zorganizowane jest w ramach programu miejskiego “Kejter też poznaniak”.

Uczestnicy tegorocznej Kejtrówki będą mogli również wziąć udział w serii zawodów “Latające Psy”, promujących ideę i znajomość dyscypliny dogfrisbee. Wśród atrakcji nie zabraknie cieszącej się dużym powodzeniem szkółki dla właścicieli psów z zakresu agility i frisbee, zawody obedience (sportowego posłuszeństwa), a także pokazy psich dyscyplin sportowych taki jak: bieganie z psem, bikejoring czy hulajnoga. Dodatkowo miłośnicy czworonogów mogą wziąć również udział w Dog Trekingu, czyli rajdzie po Cytadeli. Atrakcją tegorocznego spotkania będzie coursing – pościg za zdobyczą.

– Zaczynamy już od samego rana i o godz. 10.00 przywitamy wszystkich miłośników psów. Zaraz potem zaprezentujemy pokazy coursingu, bądź mantrailing – zależy, co uda nam się lepiej przygotować. Będzie to więc albo pogoń za zdobyczą przez bardzo szybkie psy lub tropienie użytkowe, odnajdywanie ludzi w trudnych warunkach polowych. Są to nowości, które pojawią się w tym roku – mówi Michał Gawron, organizator. – Na Cytadeli odbywać się będą także szkółki frisbee dla tych, którzy będą chcieli zobaczyć, jak rzucać takim talerzem, poznać podstawowe techniki i zobaczyć, jak zacząć to robić, bo przede wszystkim trzeba zacząć od siebie. Jeśli człowiek nie posiada umiejętności rzucania to lepiej nie bawić się w ten sposób z psem, bo można tylko psa zniechęcić do dalszej zabawy.

Ponadto dla właścicieli psów przygotowano liczne konkursy, między innymi konkurs Naj-Kejter, czyli: najdłuższy oraz najkrótszy pies widziany w Kejtrówce, najwyższy oraz najniższy pies wyprowadzający swoich ludzi na spacer, a także najdłuższe oraz najkrótsze uszy psa. Planowane są także pokazy z zakresu udzielania czworonogom pierwszej pomocy oraz pokazy psów pracujących.

– To jest fajna okazja do nauki pierwszych kroków w tym sporcie. Bardzo dużo zawodników odnoszących późniejsze sukcesy to osoby, które szukały drogi, żeby zapewnić swojemu psu jakąś rozrywkę. Często są to psy, które wcześniej były niesforne i miały dużo energii, a frisbee jest dobrym sposobem, żeby tą energię spożytkować w mądry i bezpieczny sposób – wyjaśnia Paula Gumińska, jedna z zawodniczek. – Przez rozpoczęciem treningów pies powinien być w dobrej formie, musimy zadbać o to, żeby nie miał nadmiaru kilogramów i cieszył się dobrym zdrowiem. We frisbee jest świetne to, że nie ma żadnych podziałów rasowych to znaczy nie mamy kategorii ze względu na rasę, a na podium często stają psy wielorasowe, np. uratowane ze schroniska. Tak naprawdę z każdym psem, który wykazuje chęć zabawy można spróbować w to frisbee się pobawić.

Na pikniku zaprezentują się fundacje i instytucje działające na rzecz zwierząt. Wśród nich znajduje się poznańskie schronisko, które będzie miało punkt czipowania i uaktualnia danych teleadresowych. Jak co roku, pracownicy Urzędu Miasta Poznania będą rozdawać woreczki na psie nieczystości. Podczas Ketrówki będzie również zbierana karma dla schroniska w Gaju.

– Schronisko dla zwierząt w Poznaniu na Kejtrówce jest zawsze, przy czym w tym roku chcemy czipować psy. Została zniesiona opłata za posiadanie psa, która powtrzymywała wielu ludzi przed czipowaniem i w związku z tym chcemy zachęcić poznaniaków do czipowania. Wiadomo, że jak pies ma czipa może znacznie szybciej odnaleźć właściciela – mówi Małgorzata Lamperska, rzeczniczka Schroniska dla zwierząt w Poznaniu. – Można również przyjść do nas z zaczipowanym psem i sprawdzić, czy dane wprowadzone przed laty do bazy Safe Animal są aktualne.

Poniżej przedstawiamy orientacyjny harmonogram atrakcji na “Kejtrówce”. Dokładne godziny poszczególnych atrakcji są oczywiście uzależnione od warunków atmosferycznych i od zaangażowania uczestników w poszczególne zawody.

Sobota/Niedziela
10.00 Rozpoczęcie imprezy
10.20 – 10.40 Coursing
10.50 – 11.20 Mistrz aportu
11.30 – 12.00 Posłuszeństwo na głowie
12.10 – 12.40 Frisbee z przeszkodami – mini disc golf
12.50 – 13.20 Szkółka Agility
13.30 – 14.00 Pokaz dyscyplin zaprzęgowych
14.10 – 14.40 Pokaz Agility
14.50 – 15.20 Dziecięce Agility
15.30 – 16.00 Ogłoszenie wyników konkursów NAJ-kejtrów.
16.10 – 16.40 Kulawy piesek
16.50 – 17.20 Rally-O a OBI – prezentacja
17.30 – 18.00 Mistrz przywołania – wyścigi